Лично президентът на РФ Владимир Путин посрещна завръналите се в Русия затворници, освободени при най-голямата размяна между Запада и Москва след Студената война. Самолетът на специалния авиоотряд "Русия" с освободените от Запада затворници кацна на правителствения терминал на летище Внуково-2, предаде ТАСС. Там ги очакваше и почетен караул от 40 военнослужещи от Президентския полк.
„Всички вие ще бъдете предложени за държавни награди“, каза държавният глава.
"Преди всичко искам да ви поздравя завръщането ви в родината. Сега искам да се обърна към тези от вас, които са пряко свързани с военната служба. Искам да ви благодаря за вашата вярност към вашата клетва, вашия дълг и вашата родина, която не ви е забравила нито за минута - и сега сте у дома", каза президентът.
„Ще се видим отново и ще поговорим за бъдещето ви“, обеща Путин., - „А сега просто искам да ви поздравя за завръщането ви у дома“.
На срещата присъстваха още министърът на отбраната Андрей Белоусов, директорът на Службата за външно разузнаване Сергей Наришкин и директорът на Федералната служба за сигурност Александър Бортников.
За Вадим Красиков, освободен днес от Германия като част от размяната между Русия и Запада, се знае много, но кои са другите освободени от Запада затворници. Франс прес предлага кратка справка и за тях, предава БТА.
Артьом и Анна Дулцеви
Двойка руски предполагаеми шпиони на възраст около 40 години. Те бяха арестувани в Словения през 2022 г. Пледираха виновни и бяха осъдени на над една година и половина затвор за шпионаж и фалшификация на документи.
Предполага се, че двамата са били агенти на външното разузнаване на Словения. Те са пристигнали в страната с аржентински паспорти през 2017 г. под чужди имена. Живеели са в Любляна. Заедно с тях е имало и две деца.
Павел Рубцов
Задържан от полските служби близо до границата с Украйна на 28 февруари 2022 г., той беше обвинен, че е шпионин на Москва. Има и испанска националност. Работил е като журналист за онлайн изданието "Публико" и за телевизия "Сехта".
Михайл Микушин
Задържан през октомври 2022 г. от полицията в Норвегия, той се е представял за бразилец на около 30 години, но не е говорел португалски.
Година преди задържането му е бил назначен за изследовател в местен университет, където е работил по политиката на Норвегия в Големия север и върху хибридните заплахи. Всъщност е бил полковник от руското военно разузнаване, твърди разследващият сайт "Белингкат".
Роман Селезньов
Арестуван през 2014 г. на Малдивите, а после прехвърлен в САЩ, той е хакер и беше осъден през 2017 г. на 27 години затвор за измами с банкови карти. Смята се, че вредите от измамите му възлизат на 169 милиона долара.
Владислав Клюшин
Руски бизнесмен. Арестуван в Швейцария през 2021 г. Екстрадиран в САЩ и осъден там на девет години затвор за участие в масирана кражба на компютърни данни от американски компании.
Вадим Коношченок
Руснак, задържан в Естония и екстрадиран в САЩ през юли миналата година. Заподозрян е, че е имал връзки с руската Федерална служба за сигурност и че е предоставил на руския отбранителен отрасъл технологии и боеприпаси, идващи от американски компании.