Турция винаги ще си остане наш партньор, но да се разберем с настоящото турско ръководство е на практика невъзможно, заяви руският президент Владимир Путин на годишната си пресконференция
Путин направи предположение, че свалянето на руския Су-24 от Турция може да е резултат от решението на „някой от турското ръководство, който е решил да се подложи на САЩ“. Ако турците искат да лижат американците на едно място, не знам дали вършат правилното нещо, отбеляза той.
Русия не е такъв играч, че след такъв инцидент да избяга с подвита опашка от региона, подчерта президентът. Той изрази възмущението си, че вместо да даде обяснения на Москва за случилото се, Анкара е побързала да отиде и да се оплаче в НАТО. Да допуснем, че това е нещастен случай. Добре, станалото - станало, макар да загубихме хора. И вместо те да вдигнат телефона и да обяснят ситуцацията, тръгнаха да плачат в Брюксел.
По повод обвиненията на Кремъл, че Турция върти нелегална търговия с „Даеш“, държавният глава заяви, че терористичната организация защитава „икономическите интереси на трети страни в региона“.
Ситуацията в Сирия не може да бъде решена с диктат кой да я управлява. Путин добави, че подкрепя инициативата на САЩ за гласуване на резолюция за близкоизточната страна в Съвета за сигурност на ООН.
Що се отнася до двустранните отношения с Вашингтон, Путин каза, че е готов да работи със САЩ, който и да е президентът. Единственото условие е, Белият дом да се допитва до всички страни, а не да взема решения от позицията на доминиращия.
На първия въпрос за състоянието на икономиката, Владимир Путин каза, че е отминал пикът на кризата. Намаляването на външния дълг на Русия е позитивна последица от наложените от Запада срещу нас санкции, заяви той.
Путин писа среден на работата на правителството. Той все пак отрече на въпрос на ТАСС, че се готвят промени в състава на кабинета, защото смята, че министрите се справят добре с работата си. „Оценката е удовлетворителна", отбеляза държавният глава. Той посочи, че стратегически правителството се движи в правилна посока.
Няма да налагаме каквито и да е санкции на Украйна, просто за нея няма да има повече привилегии, отбеляза Путин. Той определи като "плюнка срещу украинския народ" назначаването на бившия грузински президент Михаил Саакашвили за губернатор на Одеска област.
Държавният глава се похвали и с намаляване на безработицата до 5,6%. Цената от 50 долара за барел петрол през 2016 г. изглежда прекалено оптимистична, заяви той.
Руският президент откри 11-та си поред годишна пресконференция точно в 12 ч московско време с виц за състоянието на икономиката. "Срещат се двама приятели - единият луксозно облечен, другият опърпан. Единият пита другия - "Как са нещата?"
Той отговаря - "Като черно-бяло райе".
"И сега как е?"
"Сега е черно."
Минава половин година и те отново се виждат. "Как е сега?", пита отново единият.
"Черно", отговаря другият.
"Но нали и преди беше черно?"
"Не, оказа се, че тогава е било бяло", отговаря вторият.
Иначе близо 1400-те акредитирани журналисти минаваха през двойни проверки, докато влязат в залата, което отне общо близо 4 часа. Много от тях дойдоха с предварително подготвени плакати, пъстри шалове и знамена.
Първият въпрос от западна медия на тазгодишната пресконференция беше зададен от "Уолстрийт джърнъл", чийто журналист попита не е ли време за приватизация на държавните компании.
„Държавата няма да изгуби контрола си над контролните пакети в големите приватизирани компании с държавно участие“, отговори Путин.
Путин допуска, че през 2016 г., за да „не се горят резервите“, правителството ще се реши да приватизира големите държавни компании. Приватизирането на "Роснефт", "Аерофлот" и други държавни компании е възможна, но това ще зависи от пазарната конюнктура, уточни той. Президентът също така допусна, че заради ниските цени на петрола някои проекти в армията, които още не са започнали, може да се отложат във времето.