„Моето легло“ на Трейси Емин през 2014-а стана най-скъпо продаденото произведение на съвременното изкуство - 2,5 млн. лири, и сега се пази в „Тейт“ със звукова аларма.

Внимание, изкуство!

25526 | 18 апр. 2015 | 16:05

Посетители съсипват арт шедьоври, без да подозират, че са произведения на изкуството

„Моето легло“ на Трейси Емин през 2014-а стана най-скъпо продаденото произведение на съвременното изкуство - 2,5 млн. лири, и сега се пази в „Тейт“ със звукова аларма.-1429362647.jpgНищо чудно, че Деймиън Хърст предизвиква чистачките в музеите да почистят инсталациите му. На снимката: творбата „Да хапнем на открито“.-1429362776.jpgПрез 2004-та чистачката на „Тейт“ изхвърли торба с боклук, съществена част от произведението на немския художник Густав Мецгер. -1429362743.jpgНарочно състарената вана на Йозеф Бойс, заради чието измиване художникът завежда дело и получава обезщетение.-1429362715.jpgПрез 2011-а служителка на чистотата изтърка до блясък легенчето от инсталацията на Мартин Кипенбергер „Когато започне да капе от тавана“ и до голяма степен обезсмисли произведението, оценено на 800 000 евро. -1429362699.jpgЗа запълването на дупките в тавана на „Кунстхале“ в Манхайм, част от инсталация на Натали Браун Барендс, художничката води дело за 300 000 евро.-1429362683.jpgЕдна от керамичните скулптури на Татяна Фернандес е счупена от посетител на изложба в Кралската академия в Лондон, но публиката приема разбитата фигура за част от творбата. -1429362663.jpg

Едва ли може да бъде намерено оправдание за човек, който разрязва „Нощна стража“ на Рембранд или залива с киселина „Мона Лиза“ на Леонардо. За вандалите няма прошка, защото всички са единодушни за стойността на споменатите шедьоври. Какво да кажем обаче за злощастните посетители на изложби със съвременно изкуство, които рушат творби просто защото не ги разпознават като такива? И трябва ли чистачката в музея, изхвърлила мазната хартийка на пода, да плаща стотици хиляди обезщетение, без да подозира, че е увредила ценна арт инсталация?


Емблематичното легло на Трейси Емин например, което преди дни се завърна в „Тейт бритън“, вече се пази от специална звукова аларма срещу посегателства. Инсталацията, представляваща разхвърлян креват с мръсни чаршафи, бельо, презервативи и валящи се по пода бутилки водка, бе купена през миналата година за 2,5 млн. лири - най-скъпо продадената творба на съвременното изкуство досега.
„Моето легло“ страда от


набези на зрители


още от първата си изложба през 1999-а, когато е финалист в конкурса за наградата „Търнър“. Една от атаките е дори от колеги на Емин - двама китайски художници, които скачат по спалнята, замерят се с възглавници и се опитват да пийнат от разхвърляните бутилки - за съжаление празни. Когато творбата гостувала в Япония, почитател на художничката откраднал бикините й.


Тъй като Емин отказва да постави предпазна преграда около творбата си, за да не изчезне някой блистер с антидепресант (в края на 90-те години тя страда от психическо разстройство) или пък фас от препълнения пепелник, при доближаване на леглото в „Тейт“ сега пищи аларма. Мерките за сигурност най-вероятно са предприети и по настояване на новия собственик - германския финансист и ценител на поколението „Млади британски артисти“ Кристиан Дюркхайм, който я предостави за ползване на музея за срок от 10 години. Преди продажбата „Моето легло“ бе собственост на могъщия колекционер Чарлс Сачи, който го купил през 2000 г. за 150 хил. лири и го съхранявал в гостната си.


Музеят също има интерес да предпазва съвременни шедьоври, които може да объркат непредубедения зрител. През 2004-та чистачката на „Тейт“ падна в капана и изхвърли торба с боклук, съществена част от произведението на германския художник Густав Мецгер. До съд тогава не се стигна, но най-вероятно управата е компенсирала твореца, който се съгласи да сложи нови отпадъци на мястото на старите. Строгото съблюдение на чистотата пожертва през 2001 г. и творба на един от най-скъпо продаваните художници Деймиън Хърст. Тогава служителка на лондонската галерия „Айсторм“ изхвърли бирени бутилки, мръсни чаши за кафе и препълнен пепелник, олицетворяващи хаоса в ателието на художника.


Съвременното изкуство често става жертва на посегателства просто защото


хората не разбират


че това, което виждат, е изкуство.


Един от най-пострадалите от подобни недоразумения е легендарният Йозеф Бойс. През 1973 г. в галерията в Леверкузен е изложена негова бебешка ваничка, специално състарена и напълнена с лейкопласт и бинтове, с бележка: „В тази вана е къпано пеленачето Йозеф Бойс.“ Още преди да е закрита експозицията, в сградата се организира парти на социалдемократите. След купона доброволки решават да използват мръсната вана, за да измият чашите, без да предполагат, че това е арт творба. Погнусени от вида й, преди да натопят съдовете в нея, те я изтъркват до блясък, премахвайки покритието, специално положено от художника. „Видях­ме тази старина - оправдават се по-късно на процеса, иницииран от Бойс. - И решихме, че можем да я използваме. Как да предположим, че е част от изложба?“


За посегателството върху произведението си германският артист получава 58 хил. марки обезщетение и ваната, която отново превръща в художествен обект.


Подобен скандал се разразява и през 1986-а с творбата му „Мазен ъгъл“. През 1982-ра Бойс струпва в ъгъла на ателието си в Дюселдорфската академия 5 кг масло. Високата 25 см купчина има за цел нагледно да представи основните принципи на пластичната теория и да служи като отправна точка за изследване на студентите.


Четири години по-късно, няколко месеца след смъртта на твореца, домакинът на академията се разпорежда да изчистят остарялата мазнина и да пребоядисат залата. Верен студент на Бойс се обръща към съда, а общината е принудена да плати 40 000 марки глоба.


Не всички артисти обаче успяват да убедят властите, че заслужават компенсация за повредените си произведения. Още по-неприятно е, когато и колегите им не са сигурни в това. Такъв е пресният случай с младата художничка Натали Браун Барендс и творбата й „Дупки“ в „Кунстхале“ в Манхайм. През 2006-а тя пробива отвори в тавана и пода на седем зали в музея и ги свързва с помощта на лазерна и естествена светлина. Осем години по-късно при ремонта на сградата те са отново запълнени. „Дупките не може да бъдат произведение на изкуството“, отсичат посетители на галерията, които не съжаляват за изгубената творба. „Тя не се харесваше на хората“, категорична е директорката, от която художничката иска


300 000 евро обезщетение


„След Марсел Дюшан знаем, че всеки предмет, всяко събитие и дори всяко живо същество може да бъде изкуство - достатъчно е произведението да бъде изложено, да бъде заявено като изкуство и дискутирано като такова“, коментира Ханс Дитер Хубер, професор в Художествената академия в Щутгарт.


Дали съдът ще се вслуша в неговите аргументи, е трудно да се каже, но дори да го направи, това едва ли ще промени мнението на скептиците за дупката като арт шедьовър. А всъщност кой знае?


През последните години зрителите стават все по-внимателни в преценките си, а понякога дори са склонни да видят изкуство там, където художникът не го вижда. Както се случва през 2008-а с изложба в Кралската академия в Лондон, организирана от Трейси Емин.


В една от залите с произведения на артистката от Коста Рика Татяна Фернандес посетител бутнал триметрова керамична скулптура. Служителите започнали да се суетят как да организират почистването и в един момент забелязали, че зрителите, които току-що са влезли в залата, разглеждат спокойно експозицията. А от скулптурите на Фернандес те снимали най-много една - разбитата на десетки парчета съсипана творба.


От категорията

На 21 юни

Лили Иванова участва за първи път на „Франкофоли“, ще пее на френски

Лили Иванова участва за първи път на „Франкофоли“, ще пее на френски.-Lili-Ivanova-uchastva-za-parvi-pat-na--Frankofoli--shte-pee-na-frenski-_1742553155.png

Участието на Лили Иванова в Пловдив е третото обявено за тази година. На 13 ...

21 март 2025 | 12:31

Акад. Иван Гранитски: Пламен Карталов е средоточие на „бурята на страстите и патосът на чувства“

Акад. Иван Гранитски: Пламен Карталов е средоточие на „бурята на страстите и патосът на чувства“-1424190457.jpg

Неизтощимата му енергия, непоколебимата му воля и несекващото му творческо ...

20 март 2025 | 14:40

„Чикаго“ – Легендарният бродуейски мюзикъл идва в София през май

„Чикаго“ – Легендарният бродуейски мюзикъл идва в София през май
Снимка: Организатор--Chikago----Legendarniyat-brodueyski-myuzikal-idva-v-Sofiya-prez-may-Snimka--Organizator_1742572301.jpg

Българската публика ще има изключителната възможност да се потопи в света на ...

21 март 2025 | 17:44

Боряна Братоева: Героинята ми в сериала „Майките“ прекрачва граници в името на доброто и на любовта

Боряна Братоева: Героинята ми в сериала „Майките“ прекрачва граници в името на доброто и на любовта
Кадър: Нова-Boryana-Bratoeva--Geroinyata-mi-v-seriala--Maykite--prekrachva-granitsi-v-imeto-na-dobroto-i-na-lyubovta-Kadar--Nova_1742568563.png

Сериалът не е само история за деца и техните родители, но и за съществени ...

21 март 2025 | 16:34

НАЙ-ВАЖНОТО

Трябва да има санкции за поведението на депутатите. Моля за рязка хигиена към езика!

Гергана Паси: Трябва да има санкции за поведението на депутатите. Моля за рязка хигиена към езика!

Гергана Паси: Трябва да има санкции за поведението на депутатите. Моля за рязка хигиена към езика!-Gergana-Pasi--Vsichki-telefoni-shte-sa-s-edinno-zaryadno-do-dve-godini_1672253446.jpg

Едно нежно предупреждение към мъжете в нашата родина - не си играйте с жените, ...

22 март 2025 | 13:12

Благодаря на прокуратурата и на МВР за адекватната реакция

Правосъдният министър подаде сигнал в прокуратурата за баба Янка, която може да загуби жилището си

Правосъдният министър подаде сигнал в прокуратурата за баба Янка, която може да загуби жилището си-Pravosadniyat-ministar-podade-signal-v-prokuraturata-za-baba-Yanka--koyato-mozhe-da-zagubi-zhilishteto-si_1742663009.png

Вчера разпоредих незабавна проверка на частния арбитраж наречен „Софийски ...

22 март 2025 | 19:02

Искат да се извисят до ГЕРБ, но ще си останат в ниското, категоричен е депутатът от ГЕРБ-СДС

Нанков за заплахите на Р. Василев: Къщи щял да пали, аман от джуджета, които искат да се извисят

Нанков за заплахите на Р. Василев: Къщи щял да пали, аман от джуджета, които искат да се извисят-Nankov--Ot-GERB-sme-korektni-i-spazvame-obeshtaniyata-si--ochakvame-sashtoto-ot-PP---DB-pri-rotatsiyata_1707485903.jpg

Нали е уж юрист - да каже дал ли е основание на прокуратурата да се самосезира ...

22 март 2025 | 15:33

Законността и стабилността не могат да бъдат обект на пазарлъци, заяви вицепремиерът и председател на БСП

Зафиров: Няма да позволим парламентът да е заложник на кресльовци с поведение на мутри

Зафиров: Няма да позволим парламентът да е заложник на кресльовци с поведение на мутри-Zafirov-za-izprashtaneto-na-voynitsi-v-Ukrayna--Nyama-takava-hipoteza_1739878181.jpg

Това беше единственият възможен ход на г-жа Киселова. Беше създадено напрежение ...

22 март 2025 | 09:45

До три седмици ще подпишем договор за търсене и проучване

Жечо Станков: В бъдеще вероятно ще имаме български газ от находища в Черно море

Жечо Станков: В бъдеще вероятно ще имаме български газ от находища в Черно море-Zhecho-Stankov--V-badeshte-veroyatno-shte-imame-balgarski-gaz-ot-nahodishta-v-Cherno-more_1742661696.png

ГЕРБ стои зад спазването на правилата и законите, Народното събрание е ...

22 март 2025 | 18:37

Политиката трябва да води към прогрес

Мирослав Севлиевски: Предстои ни велико дело – влизането в еврозоната. Това е историческо време

Мирослав Севлиевски: Предстои ни велико дело – влизането в еврозоната. Това е историческо време-1626154895.png

Важното е котката да лови мишки. Политиците трябва да работят и да има резултат ...

22 март 2025 | 16:43

Истинският пазарлък тепърва предстои, пътят към примирието няма да е лесен

Японско издание: Трите правила, с които опитният стратег Путин спечели преговорите с Тръмп

Трите правила, с които опитният стратег Путин спечели преговорите с Тръмп-Kolazh--RIA-Novosti_1742403146.jpg

Руският лидер не пое никакъв сериозен ангажимент, но демонстрира публично пред ...

22 март 2025 | 13:43

Европейските оръжия са скъпи и ненадеждни, рускита имат ниска цена и висока ефективност

Китайско издание: Загубите на Украйна в Курск са повече от половината френска армия

Западните танкове Leopard 2 и Challenger 2 претърпяха значителни загуби на фронта в Украйна-Tank-Leopard-2A4_1731575379.jpg

Провалът на Украйна намали нейната бойна ефективност и разкри проблемите на ...

22 март 2025 | 13:47

Арсеналите на НАТО са празни, западният ВПК не може да насмогне

The National Interest: Украинският кошмар с ATACMS тепърва започва, Западът свърши ракетите

Украинският кошмар с ATACMS тепърва започва, Западът свърши ракетите-Raketite-ATACMS-tryabva-da-badat-nasochvani-ot-zapadni-operatori_1732088125.jpg

Вместо да удължава прокси войната, администрацията на Тръмп трябва да намали ...

22 март 2025 | 14:05