Предложението за коалиция и обща кандидатура за президент от страна на „Атака“ към Патриотичния фронт (ПФ) и Валери Симеонов е съвсем сериозно. „Даже днес им занесох писмени покани – към двамата съпредседатели, за разговор по тази тема.“ Това заяви лидерът на „Атака“ Волен Сидеров в предаването „Лице в лице“ по БТВ.
Двамата бяха заедно в политиката. Симеонов дори е кум на Сидеров, но впоследствие се разделиха бурно, отправяйки си взаимни обвинения.
„Не може да се живее години наред с някаква омраза, с някаква непримиримост. В крайна сметка ние не сме в политиката заради някакви лични отношения, а заради идеи и убеждения“, заявява сега Сидеров. Според него и двамата се „доказали“, като влезли самостоятелно в Народното събрание.
На въпрос какво ги раздели със Симеонов, Сидеров отговори: „Нямаше някакъв много конкретен и очертан конфликт, имаше някакви разминавания, недоразбиране, които просто прераснаха като лавина. Това е човешка черта и слабост. Хората трябва да умеят да надскачат тези неща. Мисля, че вече е дошло времето да преосмислим тези отношения и да кажем защо сме в политиката – дали да си мерим... химикалките, или за нещо по-добро“. Той каза, че предложението му към Симеонов е с оглед на парламентарните избори, не на президентските, но вторите ще са нещо като тест.
Запитан дали би се кандидатирал отново за президент, Сидеров каза, че ако се стигне до договаряне за обща кандидатура, тя ще бъде решена от преговарящите партии. „Ако „Атака“ участва сама на изборите, е логичното да се кандидатирам, както и досега. Но в тази нова постановка на нещата може да се говори и за други варианти – за обща кандидатура. Би могло да се обсъжда и фигура, която е надпартийна“, каза Сидеров.
„Такава окрупнена формация може да е полезна на който и да премиер, да му дава опората той да направи нещо малко повече в стил Виктор Орбан (министър-председателят на Унгария, бел.ред)“, разви идеята си Сидеров. Според него страната „има нужда от президент патриот. И в бъдеще, при един нов парламент и изпълнителна власт, има нужда от повече суверенитет. Много ни е ограничен суверенитетът в ЕС, той почти е отнет. Но се вижда, че някои държави могат да правят доста добри неща за себе си и в тези рамки. В България липсва кураж за това. Едно такова обединение може да даде кураж на когото и да е, включително да излъчи правителство“.