Едва две години, откакто влезе в голямата политика, на комика Володимир Зеленски му се наложи да стане истински, световен държавник. Във войната с Русия той прояви сериозни качества и се превърна в уважаван лидер.
За тази промяна говори и външният му вид – часове след началото на руската инвазия президентът замени костюма с военна униформа, а обикновената му зелена тениска се превърна в емблематично послание за неподчинение.
В речи пред Конгреса на САЩ, пред Департамента на ООН, пред британския и канадския парламент, както и във видео съобщения до народа, 44-годишният лидер седи на обикновен стол зад украинското знаме и говори разпалено. Семплите му дрехи подчертават връзката с войниците, показват, че разбира проблемите им и е готов да помогне. В същото време, той умишлено не носи униформа, за да не изземе функциите на армията, която се сражава, докато той е на сравнително сигурно място.
Постепенно "военната" мода, наложена от Зеленски, достигна до политици и активисти от цял свят. Първият лидер, който копира визията на украинския президент бе френският му колега Еманюел Макрон, който озадачи обществеността, но спечели дивиденти чрез демонстративната си подкрепа за Киев.
Това бе само началото. Все повече обществени личности взаимстват от облеклото на Зеленски - било само фрагменти или цялостно послание.
Така например, генералният секретар на ООН Антониу Гутериш захвърли протоколния вид, в който сме свикнали да го виждаме, и облече пуловер, решен в милитъри цвят. Под дрехата издаинически се подаваше яка на риза, също решена в маслено зелено. По този начин Гутериш показа съпричастността си към страданията на украинския народ, загърбвайки ненужните правила в момент на военна обстановка.
При пътуването си във влак към Киев, единственото безопасно място за световните лидери, британският премиер Борис Джонсън също бе сниман по зеленикав пуловер.
Други политически представители, сред които министърът на отбараната на САЩ Лоид Остин и секретарят по отбраната Антъни Блинкен пък показаха емпатия при посещението си в Киев чрез липсата на вратовръзка - аксесоарът, задължителен за държавни срещи, чието отсъствие е показателно във време на война.
Българският премиер Кирил Петков обаче не промени нищо във визията си при срещата със Зеленски. Украинският президент го посрещна с дълга милитри риза, под която се показваше емблематичната му тениска в същия нюанс. Петков беше с обиичайните си дънки и сако, с което се появи и на Великденската литургия в Царево. В България тази милитари мода сред политиците ни още не е дошла.
Липсата на протоколни акценти в срещите е търсен ефект в политическата комуникация по време на военен конфликт. Израз е от една страна на неподчинение и сила, а от друга - на съчувствие към нападнатата страна. Всичко това "четем" не само в облеклото на лидерите, а и в техните действия - ръкуването е заменено, с топла прегръдка, символ на заедността. Същото важи и за условията, при които украинският президент посреща своите гости - няма ги официалните посрещания, вечерни пирове и протоколни снимки. Пресконференциите не са на живо по съображения за сигурност, а често местата, където пребивават политиците са строго секретни.
Сурови мерки за сигурност в сурови времена, в които човешкото общуване между хората означава много повече от бляскавите приеми и протоколната суета, време, в което емпатията е ключов фактор в общуването между хората.