Висящите кошници са цветното бижу за всеки дом, а началото на април е най-подходящото време за тяхната подготовка. Засадени сега, растенията ще имат достатъчно време да се прихванат и точно през лятото ще бъдат във фаза на буен цъфтеж, разкрасявайки балкона, терасата или входната врата.
Подходящите растения може да се разделят на две групи - праворастящи и каскадни. Праворастящите обикновено се поставят в центъра на съда. Тук може да избирате между бегония, мушкато, фуксии и други. Те обаче трябва да се комбинират с каскадни петунии, бръшлян и калибрахое. От петуниите се препоръчва да заложите на сурфинията, която цъфти най-обилно и се „разлива“ като водопад. Много атрактивно е и сакъзчето Калиопе, което цъфти в тъмночервено с едри цветове и е взело най-доброто от стандартното мушкато.
Трябва да знаем обаче, че кошниците изискват специални грижи, за да им се радваме по-дълго. Първата особеност е, че не побират много субстрат, което е причина той да изсъхва бързо. Затова трябва да се поливат поне веднъж на ден през лятото. За да става това лесно и приятно, е нужно да се ползват лейки с дълъг чучур или други приспособления. За запазване на влагата в почвата може да се постави минералът зеолит.
Съществуват и други начини за подпомагане на влагозадържането.
Най-напред е добре да изберете колкото е възможно по-голяма кошница. Така в нея ще има повече пръст и тя ще изсъхва по-бавно. Може да я подплатите с материал, който задържа водата - найлон, вълна или някаква прежда. Към субстрата може да се добавят и влагозадържащи гранули или гел от типа на хиперабсорбентите тераует. Всичко това ще намали поливките наполовина.
През последните години в градинските центрове се продават и различни по вид телени кошници, в които растенията се садят на пластове. Така те се превръщат в пищни топки от бели, розови или червени цветове. Засаждането е цяло изкуство. Но ако хванете чалъма, може да подготвите цяла композиция от висящи растения.
Най-често кошницата се застила плътно с мъх или с оцветени кокосови влакна, върху които се слага стара чиния. Така водата няма веднага да изтича при поливане. След това сипваме почвения субстрат, в който се поставя бавно разграждаща се осмотична тор. В продължение на четири месеца тя ще осигури на растенията нужните количества азот, фосфор и калий.
Първоначално нашата висяща градина няма да изглежда добре, защото е нужно време цветята да харесат новото си място, да се вкоренят и да започнат своето развитие. Но скоро ще могат да заемат подобаващо място в градината и ще ни радват до идването на есента.
Поливайте сутрин
Саксиите съдържат малко пръст и почвата в тях изсъхва бързо, затова трябва да се спазват правилата за поливане. Това в саксийното градинарство е най-трудоемката работа.
На първо място е добре да се полива рано сутрин. Така ще могат да издържат на силното обедно слънце. Използвайте влагозадържащи гелове. В сух вид повечето от тях напомнят кристална захар, но когато се напоят с вода, увеличават многократно обема си и приличат на разварени зърна, които постепенно отдават натрупаната влага. Процесът се активира след първата поливка, затова трябва да знаем, че тогава субстратът набъбва и съдът може да прелее.
На пазара се продават и самополиващи се саксии с двойно дъно.