Три вулкана от VI век след новата ера и свързаното с тях рязко застудяване са били причина за упадъка на Византия в край на първото хилядолетие. Те са спомогнали и за създаването на първия халифат и завоюването на ромейските земи от арабите. Това пише в статия, публикувана в списание Nature Geoscience.
„Настъплението на ледниците е било свързано с най-голямото падане на температурите в Северното полукълбо за последните 2000 години... Разбира се, не е задължително да се твърди за пряка връзка между този феномен и предполагаемите му политически последици, но тяхното съвпадение бие на очи“, заяви Улф Бюнтген (Ulf Buentgen) от Федералния изследователски института на Швейцария в Бирменсдорф.
Бюнтген и колегите му разкрита една от възможните причини за упадъка на Византийската империи по времето на Юстиниан и откриха една от причините за чумата по онова време. Те направиха това възстановявайки климатичната история на Средновековието по вътрешните кръговете (или годишните пръстени) на дърветата, расли в планините Алтай и Алпите по време на „тъмните векове“.
Дърветата и другите видове растителност са много чувствителни към най-малките промени в климата – повишаване или спадане на температурите, енергията на слънчевото излъчване и други фактори. Всички тези събития се отразяват върху формата и дебелината на годишните пръстени – слоевете дървесина в ствола, които се формират по време на растежа на дървото. Смята се, че тъмните кръгове съответстват на неблагоприятните условия на средата, а светлите – на благоприятните условия.
Като цяло групата на Бюнтгена намери над 150 дървета, доживели времената от разцвета на Византия до наши дни, а също над 500 фрагменти от дървета, които са били отсечени или просто умрели в миналото.
След като изучили структурата на техните кръгове, климатолозите открили, че примерно през VI-VII век от нашата ера цялата ни планета е преживяла най-силният период на рязко застудяване и настъпление на ледниците, което е свързано с поредица от изригвания на вулкани през 536, 540 и 547 г. от нашата ера, както показва дендрохлонолията. Учените нарекли този период "малкия ледников период на късната античност" или LALIA.
Съответно въпросните данни привлекли вниманието на учените. По същото време във Византия пламна прочутата "чума на Юстиниан", дошла от Египет или от Близкия изток, арабите започнали да се обединяват в първите племенни образувания, разрушена бе империята на Сасанидите в Персии, Китай преживял поредния си упадък, а славяните започнали да се заселват на Балканите, воювайки с ромеите.
Според авторите на статията всички тези процеси могат да бъдат свързани с LALIA – примерно спадът на температурите е предизвикал спад и на добивите, което принудило Византия да внася жито от южните региони на империята, което пък довело до разпространението на чумата. Подобни процеси са могли да предизвикат падането на Сасанидите, а също да принудят славяните да мигрират към южните Балканите, а предците на тюрките – към Китай.
На Арабския полуостров обаче климатичните промени нямали такива негативни резултати. Напротив, те повишили валежите, довели до увеличаване на едрия рогат добитък, храната е станала по-достъпна, което вдигнало раждаемостта сред арабите и в крайна сметка довели до появата на исляма и идеологията за изграждането на "вселенския Халифат".
Според учените криматичните промени не са единственият фактор за хода на историята, но все пак ролята на климата трябва да се отчита при изследване на тайните на историята.
Източник: БГНЕС