Германски и френски медии съобщиха, че проблемът с протокола на неотдавнашната среща между висши служители на ЕС и Турция е резултат от лоши отношения между ръководителя на Съвета на ЕС Шарл Мишел и шефа на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, пише турският вестник Yeni Safak, цитиран от Агенция "Фокус".
Според една от статиите в германския седмичник Der Speigel, фон дер Лайен е била "пренебрегната" при посещението във вторник в турската столица Анкара, когато за кратко е оставенa да стои права, преди да седне на диван, докато Мишел и турският президент Реджеп Тайип Ердоган седяха на отделни столове
В статията, озаглавена „Как ЕС се самоизлага на световната сцена“, вината се прехвърля на Мишел, а не на турските домакини, които многократно подчертават, че са подготвили места за сядане в съответствие с желанията на протоколните екипи на ЕС.
„Странна“ борба за власт
Получавайки значително внимание от страна на медиите, "сцените на „странна“ борба за власт" между Мишел и Фон дер Лайен представлява фиаско.
Изданието подчертава, че в продължение на месеци е имало значителни разногласия между двамата лидери на ЕС, особено по отношение на международните въпроси, като според информациите Мишел настоява за по-голяма роля, защото засега той ръководи единствено провеждането на срещи на върха на ЕС, а Фон дер Лайен настоява “да поеме кормилото, за да покаже на света своята търговска и регулаторна мощ“.
Друг момент на който се акцентира в материала, е че протоколният екип на Фон дер Лайен не е дошъл в Анкара поради пандемията на COVID-19, докато този на Мишел е бил в столицата и е направил корекции в протокола с турските служители преди срещата.
Показва се и снимка, публикувана от екипа на Мишел след последната среща на върха на лидерите на ЕС, проведена онлайн миналия месец. На снимката са изобразени правителствените и държавни ръководители на 27-те членове на блока заедно с Мишел, и без Фон дер Лайен.
По-рано двамата гости от ЕС са присъствали на работен обяд в Анкара преди „случката с дивана“, където също е имало напрежение в протокола, предотвратено благодарение на служителите в президентския комплекс на Турция.
Когато един от консултантите на Фон дер Лайен е забеляза преди вечерята, че столовете на Мишел и президента Ердоган са забележимо по-високи от останалите, служителите на протокола в президентския комплекс бързо сменили стола на председателя на Европейската комисия с по-голям.
Турция e „жертва“
Отделно, в статия на френския вестник L'Opinion се казва, че Турция е "жертва" в кавгата между властите в ЕС.
Реалността на аферата беше далеч по-различна от това, което медиите и политическите кръгове, „враждебни на Анкара“, представиха, според ежедневника, като Турция е „косвена жертва на дребните кавги в Брюксел“
Изданието отбелязва, че на фона на няколкомесечни признаци за подобряване на връзките, интересите на Анкара се сближават с ЕС, а Мишел и Фон дер Лайен, от друга страна, задълбочават политическите спорове по между си.
Въпреки че учтивостта и дипломатичното поведение би трябвало да накарат Мишел да остане прав до донасянето на допълнителен стол за Фон дер Лайен, той вместо това "е седнал тихо", добавя ежедневникът.
В материала се цитират и думите на турския външен министър Мевлют Чавушоглу след събитието, в които той заяви, че „исканията по протокола от страна на ЕС са изпълнени“.
"Бих искал да заявя, че исканията на ЕС са удовлетворени и изцяло изпълнени. Това беше тяхното желание", подчерта Чавушоглу в четвъртък. L'Opinion отбеляза, че в Брюксел не са отрекли тези негови думи.
Арно Данжан, член на Европейския парламент от дясноцентристката Републиканска партия във Франция, чиито възгледи бяха представени в статията, казва: "Отношенията им са конфликтни от първия ден! Епизодът в Турция е просто най-видимият инцидент, но има почти ежедневни инциденти между тях и техните екипи. Протокол, комуникация... Това е постоянна битка. "
Комисията на ЕС счита, че Фон дер Лайен трябва да се третира като еквивалент на Мишел в протокола.
Много дипломати, както и бившият председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, твърдят, че в протокола на ЕС председателят на Съвета на ЕС е на първо място, а председателят на комисията на ЕС - на второ.