Бъдещето на Европейския съюз „не е изложено на риск“ от британското решение за напускане на Общността. Това заяви пред парламента в Страсбург председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в годишната си реч за състоянието на Съюза.
„Уважаваме и в същото време съжаляваме за решението на Обединеното Кралство, но ЕС като такъв не е изложен на риск“, заяви Юнкер пред парламента в Страсбург, цитиран от Фокус.
„Европа никога няма да тръгне по пътя на национализма и популизма. Въпреки кризата, ЕС е длъжен да запази своето единство и многообразие“, и допълвайки, че обществото трябва да „осъзнае това и да защити себе си от популизма".
„Ние не разрушаваме, ние градим. Искаме по-добра Европа. Европейският съюз не е в най-добрата си форма и има какво още да се желае в това отношение. Областите, в които ние не сме единни, са твърде много. А областите, в които ние работим съвместно, са твърде малко“, подчерта Юнкер пред депутатите в Европейския парламент. Но интеграцията не може да бъде извършена чрез принуда. „Европа никога не трябва да се превръща в единна държава", защото тя процъфтява именно благодарение на своето разнообразие.
Председателят на Европейската комисия предложи да се удвои плана на ЕС за инвестиции от 315 млрд. евро на 630 млрд. евро до 2022 г. в опит да бъде даден тласък на икономиката. „Инвестициите означават работа. Днес предлагам удвояване на продължителността и силата на нашия инвестиционен фонд“, заяви Юнкер пред депутатите в Европейския парламент в Страсбург.
С цел стимулиране на инвестициите в ЕС, на 26 ноември 2014 г. ЕК обяви „План за инвестиции за Европа", т. нар. План „Юнкер". Планът предвижда мобилизиране на средства от публични и частни източници на финансиране, при което всяко евро от публичните средства се използва за генерирането на допълнителни частни инвестиции, без да се създава нов дълг.
Юнкер също настоя до 2025 г. на цялата територия на ЕС да има 5G мрежи, а до 2020 г. във всички големи европейски градове да има достъп до безплатна интернет безжична връзка.
За държавите-членки на ЕС настъпи време да приведат в съответствие отбранителните си способности. „Лисабонският договор позволява на членовете на ЕС, ако самите те пожелаят, да приведат отбранителните си способности в постоянна структурна форма. На мнение съм, че е дошло време да се възполват от тази възможност“, подчерта Юнкер.