Световно известният автор на ужаси Стивън Кинг реагира страстно, след като разбра, че щатът Флорида е забранила 23 от книгите му в училищните библиотеки.
През 2022 г. губернаторът на Флорида Рон ДеСантис подписа законодателство в щата, забраняващо книги в училищата, които включват всякакъв вид сексуално съдържание. Решението беше продиктувано от оплаквания от групи като Moms for Liberty.
Законът влезе в сила през юли 2023 г. и в резултат на него от библиотеките на началните, средните и гимназиалните училища бяха премахнати забележителни класически произведения като „Смелият нов свят“ на Олдъс Хъксли и „Приключенията на Том Сойер“ на Марк Твен. Дори нехудожествени книги като „Дневникът на едно младо момиче“ от Ан Франк също бяха забранени.
Сред романите на Кинг, за които се съобщава, че са били забранени, са „Кери“, „То“, „Стрелецът“, „Бягащият човек“ и „Дългата разходка“.
Републиканците, включително ДеСантис, казаха, че законодателството не позволява на учениците да получават книги, които не са подходящи за възрастта им, но критиците гледат на закона като на опит да се задуши дискусията по въпроси, включително расова дискриминация и LGBTQ+ , което поражда опасенията им, че този закон може да цензурира много теми.
Кинг, на когото не е чуждо да изразява политическото си мнение, пише в отговор на това, че е научил колко от книгите му са били забранени: „Флорида забрани 23 мои книги. Какво по д*волите?“
Шест големи книгоиздатели - Penguin Random House, Simon & Schuster, Hachette Book Group, HarperCollins Publishers, Macmillan Publishers и Sourcebooks - вече се обединиха, за да оспорят „мащабните разпоредби за премахване на книги“ в законопроект 1069.
В съобщение за пресата издателите подчертаха потенциалните злоупотреби със закона, които могат да се случат след подаване на жалба.
В изявлението се казва: „HB 1069 изисква от училищните библиотекари да премахват книги, които съдържат нещо, което може да се тълкува като „сексуално поведение“, без да се взема предвид образователната стойност на произведението като цяло. Ако „родител или жител на окръга“ възрази срещу дадена книга, книгата трябва да бъде премахната в рамките на пет дни и да остане недостъпна, докато възражението не бъде разрешено. Няма изискване за преразглеждане на книгата в разумен срок или дори за връщането ѝ, ако е установено, че тя не нарушава закона. Ако книгата бъде върната в библиотеката, възразяващият може да поиска преразглеждане от назначен от щата специален магистрат за сметка на училищния район.“
Издателите добавят: „За да учат и да се развиват, учениците се нуждаят от достъп до книги, които отразяват широк спектър от човешки преживявания. За образованието на нашите млади хора е наложително на учителите и библиотекарите да бъде позволено да използват професионалния си опит, за да подберат книгите на нашите автори за правилния читател в правилния момент от живота му.“
Говорителката на Министерството на образованието на Флорида Сидни Букър, междувременно отвърна на съдебния иск на издателството, като заяви, че това е „трик“, и добави, че „Във Флорида няма забранени книги и че „сексуално откровени материали и инструкции не са подходящи за училищата“.
По-рано тази година беше заведено дело от местен учител и PEN America, което оспорва премахването от Училищния съвет на окръг Ескамбия на приблизително 200 книги от училищните библиотеки, позовавайки се на нарушения на свободата на словото и образователните права. Училищното настоятелство обаче твърди, че съгласно закон на Флорида от 2023 г. то има правомощието да решава кои книги са подходящи за учениците.
В изявление от март 2023 г. ДеСантис говори за законодателството за забрана на книгите: "Във Флорида порнографски и неподходящи материали, които са били промъкнати в нашите класни стаи и библиотеки, за да сексуализират нашите ученици, нарушават нашите държавни образователни стандарти."