Използването на ютията не е сред любимите занимания на дамите. Неприятната гледка на гънки по любимата риза и то в последните минути преди работа може да развали деня ви още от сутринта. Но прилагането на няколко хитринки по време на сушенето и простирането на дрехите, може да ви отърве от гладенето часове наред.
„Естественото” премахване на гънките се състои в няколко лесни трика:
1. Хитринката се крие в правилния избор на перилна програма. Добре е да перете дрехите си на по-ниска температура – 30-40 градуса. Центрофугата пък не бива да надвишава 800 оборота. Прането с гореща вода свива тъканите и съкращава живота на дрехите от по-фина материя.
2. Бъдете пестеливи с перилния препарат.
Голямото количество прах няма да премахне по-добре петната. Така че намалете дозата наполовина и подберете интензивна програма. Не прекалявайте и с омекотителя. Прекомерната му употреба води до накъсване на влакната в тъканите. Предлагаме ви да смените агресивния продукт с био средства – лимонена киселина или оцет. Съставките влияят добре не само на дрехите, но и премахват наслояванията от котлен камък по барабана на пералната машина.
3. Не прекалявайте с количеството пране.
Много домакини натъпкват пералнята до горе, за да спестят време. Тази практика обаче оказва влияние върху еластичността на тъканите. Оставяйте по няколко пръста въздух между дрехите и барабана на машината. Това ще предотврати оплитания или скъсвания.
4. Сушенето
Вторият важен етап при прането е сушенето. Съветваме ви да простирате дрехите веднага след приключването на центрофугата. Престоят им в барабана неизбежно ги уврежда и мачка.
5. Изтръскването – ключът към гладките тъкани
Дрехите се мачкат най-вече докато са мокри. Изтръскването ще премахне излишната вода, а тъканта ще заеме обичайната си форма още на сушилника.
6. Простирайте на закачалки
Перфектната форма без гънки е лесно постижима. Поставете тениските и ризите си на закачалка още на телта на балкона. Опънете хубаво раменете и закопчайте копчетата на дрехите от по-фина материя. Тази практика ще ви отърве от нежеланите гънки.
7. Пригладете с ръка подгъва
Панталоните неизбежно имат нужда от ютия. Но лесно можете да минимизирате „щетите” от прането, като пригладите с ръка по линията на гънките и го опънете на телта в този вид.
8. Сгъването мачка тъканите
Бъдете най-внимателни на този етап. Неправилното сгъване може да образува гънки там, където не сте си и помисляли. Съветваме ви да не оставяте дрехите да „пресъхнат”. Със свалянето от простора е добре да приберете прането прилежно, а не да го натрупате на купчина. „Изглаждането” с ръка е препоръчително при сгъването на ризи и тениски.