Задължителното гласуване, за чието въвеждане отново се заговори усилено, съществува в пет от 28 страни членки на Европейския съюз. То би било ефективно при едно условие - че имамеханизми за неговото налагане.
Когато налагате правна норма, без да гарантирате, че ще работи, по-добре не я налагайте - рискувате да я превърнете в посмешище. Първо, докато не се изчистят един милион фантоми от избирателните списъци, няма никакъв смисъл от задължително гласуване.
Второ, законодателят трябва да избере между моркова и тоягата при налагането на задължителния вот. Ако избере моркова, тоест да поощрява гласуващите, най-простото поощрение би било да се дават по два лева на избирател. Защо два лева? Защото на парламентарни избори се очакват до 4 милиона гласоподаватели. Това означава, че трябва да се отделят общо 8 млн. лева. Изборите струват 25-30 млн. лв., така че нови 8 милиона не са много. Пенсионери и бедни хора ще отидат да гласуват за тези два лева.
Вероятно обаче подобно предложение ще се стори смешно на мнозина и ще бъде отхвърлено, но то е пример, че има начин да се гарантира прилично участие в изборите. Другият вариант е да изберем тоягата, тоест да налагаме санкции на негласувалите.
В българската история е имало задължително гласуване - през 1919 г. го въвежда правителството на Александър Стамболийски, за да избегне гражданска война. Имало е глоби тогава и тъй като българинът не обича да плаща глоби, е ходел да гласува. Въпреки това, ако има санкции днес, не очаквам чудеса. Избирателят може да е бил болен, може да е бил в невъзможност да упражни правото си на глас. Известно е, че в България има повече инвалидни пенсии, отколкото са действителните инвалиди.
Това какво означава? Означава, че винаги може да се сдобиете с документ, че сте страдали от остро респираторно заболяване точно в деня на изборите. Накратко, ако има наказания за негласувалите, ще има и фалшиви болнични бележки. А ще намалее ли купеният и контролиран вот?
Докато има всеобщо равно избирателно право, ще има контролиран вот. Предполага се, че при задължителен вот делът му ще намалее. Но това е хипотеза, която не сме изпробвали в практиката. Когато отивате да гласувате задължително, сте по-склонен да си продадете гласа.
Ако се прави референдум за избирателните правила, бих препоръчал да се наблегне на други теми: например на интернет гласуването. За мен то е далеч по-важно от задължителния вот. Ако се въведе интернет гласуване, огромна маса от избиратели ще се включат в процеса. Сега ние отклоняваме между 500 000 и 800 000 гласове.