Миналата седмица в парламента благо, благо, с тон на странстващ проповедник държавният глава отново пробута любимата си теза за референдум за задължително гласуване на избори. Крайно време е обаче Росен Плевнелиев да отговори на някои въпроси.
Известно ли е на г-н президента, че за последните 10 години самоназначилата се и самонарекла се „политическа класа“ у нас увеличи точно 10 пъти (!!!) партийните субсидии, които държавният бюджет плаща на партиите - от лев и нещо до 11 лв. на глас, подаден на парламентарни избори? Най-бедната страна в ЕС угоява партиите с най-скъпите партийни субсидии - многократно по-големи от редица европейски държави!
За 2013 г. българските данъкоплатци са платили за издръжката на партиите около 45 млн. лв. При положение че на парламентарни избори гласуват около 50% от имащите право на глас. При задължително, тоест 100% гласуване означава, че годишно бюджетът ще се задължи да пълни гушите на всички партии, събрали над 1% от гласовете, с цели 90 млн. лв. годишно! Или 360 млн. лв. за цял мандат...
Не счита ли г-н президентът, че това си е пладнешки обир на данъкоплатците?
Без съмнение, с много малки изключения (може би само ДПС по разбираеми причини) всички партии ще подкрепят с ентусиазъм референдум за задължително гласуване, за да удвоят печалбите си, гарантирани със закон. Извънпарламентарните партии също са в играта. Да сте чули раздаващата наляво и надясно акъл и справедливост Дончева или от „Глас народен“ да са казали и една дума срещу нелепите субсидии? Няма и да чуете, след като на последните избори минаха заветния процент и гушнаха тлъстите пачки.
В тази връзка не смята ли г-н президентът, че преди да прави референдуми за задължително гласуване, е редно и справедливо най-напред да призове партиите да намалят субсидиите си до нормалното? Известно ли е на г-н президента, че любимата му Германия, най-богатата европейска държава, плаща на партиите само по 50 евроцента на глас, в Гърция – 60 евроцента. Средният размер на партийната субсидия в ЕС за 2013 г. е 3,5 евро на глас. В братска Македония субсидията е около 1 лев - 11 пъти по-ниска от българската!
Защо г-н президентът не се възмути, когато домораслите ни партийни босове с пари на данъкоплатците си уреждат скъпи екскурзии в свръхскъпи хотели по света? Защо не попита на какво основание партийните централи са освободени от задължението да си харчат парите, прилагайки Закона за обществените поръчки?
Разбира се, премахването изцяло на държавните субсидии би било глупост, защото тогава партийните номенклатури ще преминат директно на щат при олигарсите. Но сегашната ситуация е архискандална и е наложително държавният глава да вземе отношение. Пък после да организира каквито си иска референдуми.