Новоизбраният председател на БСП Атанас Зафиров реди изцяло ново Изпълнително бюро, за което му трябва време. Затова свикването на новия Национален съвет на първо заседание след приключилия в неделя 51-ви конгрес на БСП едва ли ще е тази събота, смятат запознати. Пленумът можел да се отложи дори с две - три седмици.
Според устава на партията председателят предлага, а пленумът избира Изпълнителното бюро - тясното партийно ръководство. Този момент е ключов за всеки председател, защото от гласуването става ясно с каква подкрепа се ползва в новия Национален съвет. А съставът на новото ИБ ще бъде въпрос на много баланси след драматичното заседание на 51-вия конгрес в събота и неделя.
На "Позитано" 20 са категорични, че реденето на Бюрото ще започне с избора на организационен секретар, позиция, която досега изпълняваше Борислав Гуцанов. Но заради изключителното напрежение между тях двамата в навечерието на конгреса и по време на самия форум било много малко вероятно Гуцанов да запази поста си. Въпреки че мнозина съветвали Зафиров да остави Гуцанов в Бюрото, макар и не като оргсекретар, като знак към социалистите, които са го подкрепили. А и все пак 51-вият конгрес започна с призив за спиране на "братоубийствените войни".
Позицията на организационния секретар е ключова - това е дясната ръка на председателя, особено когато той е вицепремиер, какъвто е случаят с Атанас Зафиров. Мнозина смятат, че заради сериозното натоварване, свързано с този пост, той е несъвместим и с работата като народен представител. Двама от социалистите с авторитет и позиции в партията и избрани в челната петица на Националния съвет - Калоян Паргов и Кирил Добрев, обаче отказали поста на оргсекретар.
Но в бъдещото Изпълнително бюро най-вероятно ще намерят място тримата социалисти, избрани с най-много гласове за членове на Националния съвет - Владимир Москов, Иван Таков и Калоян Паргов. Таков е и председател на най-голямата структура - софийската, а традицията в столетницата е лидерът на БСП-София да бъде член на ИБ.
През февруари 2022 г. години Нинова я наруши заради битката си с Паргов, който тогава беше шеф на столичните червени. Не бива да се пропуска и фактът, че в настоящия Национален съвет има доминация на столичната организация. И жест към столичните червени би било например Паргов да стане зам.-председател на партията.
За пръв път в пленума намират място толкова кметове - 12, между които Москов - на Гоце Делчев, Тихомир Янакиев - на Созопол, Добрин Добрев - на Разград, Донка Михайлова - на Троян, Първан Дангов - на Дупница, Трифон Панчев - на Дряново.
В политическата си реч Зафиров открои значението на местната власт и може да се очаква, че в ИБ ще има не един кмет. Трифон Панчев бе един от кандидатите за председателския пост и включването му в Бюрото би бил знак за единение, не само реверанс към местната власт. На "Позитано" 20 се шегуват, че новият пленум е "на кметовете", затова няма да е странно, ако кмет получи и позицията на зам.-председател.
Със сигурност мястото си в ИБ ще запази и евродепутатът Кристиан Вигенин, който също бе кандидат за лидер. Вигенин е и най-изтъкнатият международник на левицата, човек с такт и затова не е изключено също да запази и поста зам.-председател, който заема в момента.
Традицията в БСП е в Бюрото да бъдат представени председателите на трите организации - на младежите, на жените и на ветераните. Това са Габриел Вълков, Дора Янкова и Динко Желев, които със сигурност ще намерят място в новия състав на ИБ. Още повече че Дора Янкова е от най-обичаните хора в партията - човек със солиден и безспорен авторитет. А Вълков е изгряваща звезда, която бързо набира височина.
Изборът на Изпълнително бюро може да се забави и защото това ще бъде първото самостоятелно управленско решение на Атанас Зафиров като пълноправен председател на БСП и по него ще може да се съди за политиката, която ще следва.