Четирима пътни полицаи от областната дирекция на МВР са арестувани и обвинени, че са вземали подкупи от каналджии и са превозвали бежанци до границата, съобщиха на съвместна пресконференция на МВР и прокуратурата.
При обиските в къщите и автомобилите са открити десетки хиляди в различни валути, злато, скъпи пушки от по 40 000 лева, флашки и прави телефони, с които са контактували само помежду си.
Жеков, Проданов, Григоров и Николов са дългогодишни опитни служители. Един от тях е карал много скъп мерцедес, който няма как да купи със заплатата си. При обиските е открита камера за нощно виждане, която струва 18 000 евро, която полицаите от бандата са използвали в престъпната си дейност. Такава нямало и в Гранична полиция.
Разработката на спецпрокуратурата е стартирала през април и по време на разследването станало ясно, че в каналджийството са замесени и полицаи. Те събирали такса "Спокойствие" от каналджиите, за да им осигурят чисто трасе от София до границата край Драгоман. Извън работно време самите те превозвали бежанци.
„Разследването на специализирана прокуратура касае престъпна дейност и действия на организирана престъпна група, състояща се и от полицейски служители. Разследването е започнало на 11 април тази година срещу организирана група, занимаваща се с нерегламентирано превеждане на лица през територията на страната“, поясни говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. По думите ѝ в рамките на разследването са събрани доказателства, че лицата, които се занимават с тази престъпна дейност си плащат регулярно на полицейски служители. За случая вече са уведомени главният прокурор Сотир Цацаров и министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова.
„Предприети са действия по събиране на доказателства. Разследването е получило нова линия и са разпоредени СРС-та като е привлечена в разследването и Дирекция „Вътрешна сигурност“. Вчера в 18.00 часа стартира специализирана полицейска операция. Има задържани 4 полицейски служители и са събрани множество доказателства“, каза още тя.
Задържаните полицейски служители буквално са взимали такса „спокойствие“ от каналджиите. Това каза директорът на Дирекция „Вътрешна сигурност“ – МВР старши комисар Румен Ганев по време на брифинг във връзка с провелата се снощи край Калотина специализирана акция.
„Буквално служителите са вземали ТОЛ-такса, тоест за взимали една такса „спокойствие“, която трафикантите са им плащали“, посочи той. По думите му у задържаните са намерени парични средства в различни валути, което подсказва, че освен с тази дейност тези служители, традиционно са се занимавали и с „пътен контрол“ на магистралата от Калотина до Капитан Андреево, като се предполага, че те са част от служителите, срещу които и преди години е имало оплаквания от чужди граждани, на което са били искани такси за преминаване в района на Сливница.
„Методите, които са използвали изцяло копират една организира престъпна група с комуникация как да избегнат противодействие от службите и с конкретни указания как да се заобикалят КПП-тата“, отбеляза ст. комисар Ганев.
„Това са хора, които заслепени от алчност загърбват сигурността на всеки от нас. Такъв тип служители със своята престъпна дейност в момента заплашват сигурността на всяко семейство и нека знае техният кръг от познати с какви пари са ги черпили, с какви пари са ходили на лов, на почивка и т.н.“, коментира той, като подчерта, че ще се действа безкомпромисно към всички служители, действали по подобен начин.
"Дошло е време разделно. МВР и прокуратурата ще продължават да работят срещу корумпираните в системата. Нека приятелите на тези служители с какви пари те ги черпят. Тези хора, заслепени от алчност, застрашават сигурността на всички нас.", каза шефът на Вътрешна сигурност в МВР Румен Ганев.
Наблюдаващ прокурор по делото е Детелина Йотова, която от днес е заместник на ръководителя на спецпрокуратурата Иван Гешев.