Процедура за импийчмънт бе открита срещу бразилския президент Дилма Русеф, предаде Vesti.bg.
Председателят на долната камара на бразилския парламент съобщи, че започва процес по импийчмънт въз основа на обвинения, че правителството на Русеф е нарушило закони за фискална отговорност.
Специална комисия, включваща членове от всички партии, ще вземе решение за основателността на искането, след което ще са нужни гласовете на две трети от долната камара, за да се придвижи процедурата.
Засега няма яснота кога може да се състои гласуването.
Опозиционните партии, които искат да свалят от власт Русеф, внесоха през септември искане за импийчмънт на президента.
Те я обвиняват, че е нарушила фискалните закони на страната и е манипулирала правителствените финанси, за да помогне за преизбирането си миналата година.
Искането е и във връзка с разразилия се в латиноамериканската страна скандал с корупция в държавната петролна компания „Петробрас", информира "Стандарт". Върховният избирателен съд на Бразилия започна разследване и за други възможни нарушения при финансирането на предизборната кампания на Русеф. "Откритата процедура се базира на твърденията, че Русеф е нарушила закона в управлението на бюджета за миналата година", каза председателя на долната камара на парламента Едуардо Куня.
Авторите на сигнала твърдят, че бразилската президентка и вицепрезидентът Мишел Темер са използвали в предизборната кампания средства, получени от корупционни схеми в „Петробрас". Въпреки преизбиране й през миналата година, популярността на Русеф се срина на фона на корупционния скандал в държавния петролен гигант "Петробрас".
"Бях възмутена от решението", каза Русеф в телевизионно обръщение. "Аз не съм извършила никакво неправомерно действие", добави още тя. Русеф каза, че е убедена, че предложението за импийчмънт ще бъде отхвърлено.