Около 10 000 нарушения на правилата за движение по пътищата годишно засичат камерите от видеонаблюдението на полицията в центъра на София. За цялата 2014 г. в КАТ за обработка са изпратени 9977 записа. Повечето от нарушителите са се движили с превишена скорост, а прегрешенията им са заснети на Орлов мост. Стационарната камера там е част от системата за видеонаблюдение на столичната полиция. Минаването на червен сигнал на светофарите, неспиране на пешеходна пътека и неправилно паркиране са само малка част от нарушенията, които записват камерите. Те са отделно от мобилните и стационарните снимачки на пътната полиция.
В момента клиповете се свалят на ръка, тъй като модулът на системата, който прави това автоматично, не работи. Това призна пред „Преса“ шефът на сектора за видеонаблюдение в СДВР Мирослав Ташев.
Проблемите с полицейските камери в София лъснаха покрай изчезването на бившия шеф на ДАНС Петко Сертов в края на м.г. Тогава се разбра, че те не записват. Причината бе, че гаранционната поддръжка на системата е изтекла. Заради това през януари СДВР и Столичната община сключиха споразумение за взаимно използване на видеонаблюдението си и с помощта на общината бяха отстранени проблемите на полицейския Биг брадър.
Повечето функции на системата в СДВР са възстановени, камерите вече записват, увери Ташев. Той обясни, че записите се пазят от 45 до 50 дни. При пускането на системата обаче този срок е бил 180 дни. Все още се работи по отстраняването на проблемите по някои аналитични функции, обясни полицейският шеф и даде пример, че не може да се провери по регистрационен номер на автомобила дали той е преминал през центъра през определен период. Издирвана кола обаче може да се засече на момента, ако мине в зоните с камери, поясни Ташев.
Наркодилърите и крадците изчезнаха от центъра на София
Полицаите, които работят в центъра за видеонаблюдение, следят обстановката в София на 19 големи монитора. Всеки от тях предава какво се случва от 16 точки. На едно работно място обаче има по две плазми, т.е. един служител наблюдава 32 зони в центъра. Полицейският Биг брадър разполага с 296 камери. Заради повреди 10 на сто от тях не работят, но всеки ден техници отстраняват проблемите. Това не е фатално, тъй като в зоните има по няколко камери, разясняват експерти.
Откакто през 2006 г. видеонаблюдението в София заработи, до днес престъпленията и нарушенията на реда са намалели драстично. Джебчиите и дилърите на дрога са изчезнали от центъра, почти не се крадат и автомобили, твърдят криминалисти.
През първите месеци обаче полицаите, които разпознават безпогрешно дребните крадли, са спирали дори трамваи, за да ги арестуват, когато видят, че се качват в превозните средства. Дилъри и наркомани също избягват наблюдаваните градинки.
Когато забележат нещо нередно на екраните, експертите веднага съобщават на дежурния в полицията, който изпраща патрул на мястото. За първите 6 месеца на годината са подадени 225 сигнала за нарушаване на реда и дребни престъпления, за изминалата година те са били 487, сочи статистиката.
Полицаите ежедневно стават свидетели на катастрофи. През първите години в центъра регистрирали между 400 и 500 произшествия годишно. За изминалата 2014 г. те са 180.
Шофьорите са по-дисциплинирани заради камерите, казват експертите.