"Посетихме пациентите тук. Благодаря на министър Кирилов, който беше първият, който се отзова, за да помогне. Благодаря и на президента на България, и на премиера." Това заяви пред журналисти министърът на здравеопазването на РСМ д-р Арбен Таравари.
По думите му от 15 до 31 години са пациентите. "Двама от тях са екстубирани. В България, Турция и Гърция са най-тежко ранените пациенти. 59 са загиналите, 165 са ранените", разказа още той.
Министърът на здравеопазването на България доц. д-р Силви Кирилов и колегата му от Република Северна Македония д-р Арбен Таравари заедно с министрите на външните работи на двете страни Георг Георгиев и Тимчо Муцунски, бяха в "Пирогов".
Те се срещнаха с медицинските екипи, които са поели лечението на пострадалите при трагичния инцидент в Кочани.
Никога не сме се замисляли дали ще помогнем или не. Първата ни мисъл и реакция беше по какъв начин да създадем ситуацията и да организираме транспортирането на най-тежко пострадалите пациенти. Това заяви на брифинг пред УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов" министърът на здравеопазването Силви Кирилов.
"Изключително благодарен съм на колегите, които организираха тази евакуация", каза още той.
Той заяви, че ако се налага, имаме готовност да евакуираме още пациенти.
"Още днес бяхме готови да евакуираме още 10 човека", добави Кирилов.
"Когато получим сигнал, ще се отзовем, ние сме едни повече от добри съседи. Ние сме отворени към народа и хората на Северна Македония. Не само съчувстваме, а и слагаме всичките си знания и умения които имаме, за да помогнем", категоричен е той.
"Направихме наистина една навременна евакуация на тези пострадали, бих казал болшинството деца, и те бяха настанени в българските лечебни заведения, преди даже да започне евакуацията на другите пострадали", обясни доц. д-р Силви Кирилов.
Поддържана е непрекъсната връзка и на базата на добрата колаборация с колегите и с министрите на външните работи успяхме да постигнем успешна евакуация, каза здравният министър.
По думите му, ако има желание, България има готовност и ще може да приеме още пациенти. Ние сме повече от добри съседи и изцяло сме отворени към хората на Република Северна Македония, и не само съчувстваме, а влагаме всички знания и умения, които имаме, за да помогнем на тези деца, допълни министър Кирилов.
В болница „Пирогов“ в момента се лекуват девет от пострадалите в Кочани, като днес е приета сестрата на друг пострадал, който също е в лечебното заведение. Момичето е прегледано и са установени дълбоки изгаряния на предмишницата, които налагат хоспитализацията му, обясни д-р Валентин Димитров, директор на "Пирогов". Той благодари на всички, които са се отзовали на призива за кръводаряване.
Освен деветимата, настанени в „Пирогов“, във Военноморската болница във Варна и в болница "Св. Георги" в Пловдив са настанени по трима пострадали. Състоянието им остава тежко, съобщиха по-рано днес от Министерството на здравеопазването.
В различни градове са организирани акции за кръводаряване за пострадалите при пожара в Кочани.
В България бяха транспортирани 14 от пострадалите при инцидента в Република Северна Македония. У нас 18 март е обявен за Ден на национален траур.
Общо 59 души загинаха, а 155 са с различна степен на изгаряния и наранявания, след като в ранните часове на неделя в дискотека „Пулс“ в Кочани, в източната част на Северна Македония, избухна пожар по време на концерт на популярната група „ДНК“. Пожарът е бил причинен от искри от пиротехника, използвана за светлинни ефекти на концерта.
Източник: Агенция "Фокус", БТА