Протестиращите земеделски производители изляха българско прясно мляко на шосето при Долни Богров при пристигането на министъра на земеделието и храните Кирил Вътев. Те първо го посрещнаха със свиркане, но после се съгласиха на среща в Министерския съвет, на която да присъства и премиерът акад. Николай Денков.
Движението за кратко беше спряно. Земеделците обясниха, че с акцията показват какво става с българското мляко, след като внасяме украинско. Символично на пътя бяха изхвърлени също малини и ябълки, пише БТА.
Министър Вътев прие поканата им и дойде на протеста, за да бъдат обсъдени проблемите в бранша и възможните решения.
„Заедно с още четири държави сме най-потърпевши. Уважавам вашият протест. Всеки се бори за своето право да произвежда и да получи заслуженото“, каза министър Вътев пред протестиращите зърнопроизводители.
„Обстановката е сложна. Имаме основание да си говорим и да се гледаме в очите. Нито едно от решенията не предполага незабавен резултат“, посочи той.
Тези негови думи срещнаха неодобрение от производителите, след което започнаха освирквания и викове „Оставка“, предаде БТВ.
„Колеги, не мога да разбера на футболен мач ли сме, или на нормален разговор. Ако искате да чуете, дайте да водим нормален диалог. Готов съм да отговарям на всички въпроси. От вас са отправени пет искания. Решенията, които е възможно да бъдат решени веднага, са решени“, изтъкна той.
И обясни как стои въпросът с вноса от Украйна: „Имаме един месец, в който трябва да определим исканията за количествата, които можем да допуснем и онези, които не искаме да допуснем.“
„Освободени са 150 млн. лева за компенсации за производителите заради последиците от войната в Украйна. Другите 63 милиона лева също са осигурени. Знаете как се кандидатства. Който се е заявил, ще си ги получи“.
„Пропаднали площи се плащат в следващата календарна година. За тази година парите са освободени и се очакват заявленията“, каза министърът.
„De minimis е важен. Има остатък, който в момента се разработва, за да може да бъде пуснати заявления и да бъдат платени парите по мярката. Не само присъстващите тук сме производители. Има една армия от малки земеделски производители, за които полагаме усилия да получат подкрепа“.
„Вече сме част от Европейския съюз. Водят се преговори. Искам да намерим решение, за да не стоя тук по този начин. Така, както всички премиери на гранични на Украйна държави водят преговори с премиера на Украйна, така и акад. Николай Денков води преговори. Аз смятам, че този протест търси резултат. Исканията очакват резултат. Ако те ще дойдат с викания, ще викам с вас“, добави министърът на земеделието.
Двете страни постигнаха съгласие за провеждането на среща. Протестиращите поискаха на срещата да присъства и министърът на финансите, и премиерът Николай Денков. Зърнопроизводителите ще формират контактна група.
От пресслужбата на Министерския съвет потвърдиха, че среща ще има в 16 ч днес и на нея освен премиерът акад. Николай Денков и министърът на земеделието Кирил Вътев ще присъства и вицепремиерът и финансов министър Асен Василев.
Графикът между Столичната община и Инициативния комитет за провеждане на общонационален земеделски протест бе уточнен днес, съобщава БТА.
"След приключване на днешния протест за проблемите в енергийния сектор на България, организиран от КНСБ и КТ "Подкрепа", нашите протестиращи ще се придвижат физически към Министерски съвет като хора, не като машини. Относно машините получихме разрешение от Столична община утре сутринта между 05:00 и 07:00 часа преди да има трафик, да придвижим определена бройка машини, до 80 комбайни, трактори и други, които да бъдат позиционирани на бул. "Т. Александров".
Това каза за БТА Илия Проданов от Инициативния комитет за провеждане на общонационален земеделски протест. Протестиращите земеделци ще се съберат от 10:00 до 11:00 часа утре на площада пред храм-паметника "Александър Невски" и шествието им ще се придвижи до сградата на Министерския съвет.
Проданов обясни, че ако след днешния протест зърнопроизводителите започнат да придвижват машините си към центъра на столицата, ще блокират целия вечерен трафик на града и уточни: "Ние не желаем да пречим на гражданите и затова приехме компромисен вариант в ранни зори да придвижим тежкотоварните машини към центъра на София, за да ги позиционираме за протести".
На въпрос на БТА колко тежкотоварни машини имат готовност да влязат в столицата, Проданов уточни, че в момента в пограничните села край София са разположени около 600 селскостопански машини заедно с техните водачи, но само 80 от тях ще бъдат допуснати утре в столицата.
По отношение на призива, който лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отправи по-рано правителството да се разбере днес и да постигне споразумение с протестиращите земеделци, който призив бе подкрепен и от изявление на депутата от ДПС Делян Пеевски, че днес до обяд ще има разрешение на исканията на зърнопроизводителите, Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, каза, че се надява политическите сили да имат добрата воля да решат назрелите проблеми на сектора.
"Надявам се исканията ни да бъдат уважени и всички заедно да започнем да работим по конкретните теми за решаване на наболелите проблеми. Все още, въпреки че вече мина цяла седмица, не сме сядали заедно на маса за дебати, но процесът е динамичен, надявам се на добронамерени послания от властимащите", обясни още Караколев.
По думи на Проданов протестиращите очакват да бъде решено първото им от общо петте искания, което е най-проблемно и се отнася за вноса на зърно от Украйна.
"Депутатите обсъждаха в Народното събрание да отпадне забраната за внос на зърно от Украйна, което допълнително разпали проблемите в сектора и доведе до протести", обясни Проданов и допълни: "Надяваме се политиците да възприемат, че всички производители от земеделския сектор милеят да запазят българското производство и не смятат за редно да се допуска какъвто и да било внос на зърно от Украйна".