Жечо Станков: Ядрената енергетика преживява ренесанс

Газът от Черно море би бил по-евтин за българите, посочи енергийният министър

Жечо Станков иронично: Каня Росен Христов да преговаря с "Боташ"

18746 | 15 апр. 2025 | 17:26

Ядрената енергетика преживява ренесанс. Колегите от БСП са поставили въпроса за реакторите за "Белене" пред нашия лидер. Предстои този въпрос да бъде обсъден от коалиционния съвет и след това да влезе в пленарната зала, каза той


Имам свободен щат за "преговарящ с "Боташ" и каня Росен Христов да го заеме и да преговаря с "Боташ", каза иронично в предаването "Лице в лице" по бТВ министърът на енергетиката Жечо Станков. И продължи: "Ако Росен Христов успее да предоговори по-изгодни условия за България, ще му заплатим".

 

Министър Станков коментира възможността да се предоговори изключително неизгодния за България договор с турската държавна газова компания.

Контрактът е сключен по времето, когато енергиен министър в служебен кабинет е Росен Христов.

 

Това е първият договор, който виждам, в който няма клауза за предсрочно прекратяване, каза още министърът.

 

"Има няколко основни проблема по този договор: нямаме достъп до газовата мрежа на Турция, ние заплащаме без значение дали ползваме капацитет или не, което води до разходи от около 1 млн. лева на ден. Тези разходи са осъвременени, в резултат на което за тази година трябва да платим още 20 млн. лева. „Булгаргаз” след сключване на договора с „Боташ” е на загуба от 282 млн. лева", хвърли светлина върху ситуацията в момента енергийният министър.

 

Европа се е насочила към електрификация. Ядрената енергетика преживява ренесанс, заяви в началото на предаването министър Станков. Той коментира така новината, излязла по-рано през деня от пресконференция на БСП - че реакторите за "Белене" няма да се продават.

 

"Инвеститорите търсят захранване с голямо количество енергия. Те искат тези инвестиции да се случат при нискоемисионни или зелени източници на енергия. Ядрената енергетика минава за беземисионна, която щади околната среда", обясни той.

 

Колегите от БСП са поставили въпроса пред нашия лидер. Предстои този въпрос да бъде обсъден от коалиционния съвет и след това да влезе в пленарната зала, разказа ситуацията министър Станков.

В момента има решение на Народното събрание тези реактори да бъдат дадени на Украйна, но то може да бъде пререшено. "Това решение - за отказ от продажба на реакторите, трябва да се прегласува от Народното събрание, тъй като към момента има решение на Народното събрание за продажба на реакторите", бяха точните думи на министъра. 

 

"Продажбата е най-лесното решение. Ние обаче трябва да разгледаме всички възможни решения. За мен е изключително важно, че към днешна дата реакторите се съхраняват спрямо всички изисквания, за да бъдат те годни. Абсолютен приоритет за държавата е изграждането на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ „Козлодуй”, продължи енергийният министър.

 

"България е заплатила 1,176 млрд. лева за тези реактори и не могат да бъдат продадени на по-ниска цена, а министри преди мен са възложили преоценка на тези реактори, която е увеличена със 100 млн. лв.", допълни Станков. Вероятно на база на преоценката са водени преговори с Украйна за по-висока цена, от страна на Киев е отнело дълго време да се вземат решения за новата цена - около година и половина след решението на нашето Народно събрание, обясни министърът.

"Аз не съм водил преговори с Украйна за по-висока цена за реакторите, каза Жечо Станков в отговор на въпрос.

 

"Не съм информиран за това", добави той по повод информацията от украински депутат, че страната ни е поискала от Украйна 100 млн. долара повече за реакторите от АЕЦ "Белене".

 

Газът от Черно море би бил по-евтин за българите, посочи енергийният министър. В Министерския съвет по-рано бе подписано споразумение с "Шел" за проучване на нефт и газ в морето.

 

"Договорът с „Шел” е за проучване и търсене на нефт и природен газ в българската акватория на Черно море. Винаги съм твърдял, че българският газ ще е най-евтиният. От друга страна, държавата има право да получава и концесионни плащания от добива на природен газ до 30%", каза още Жечо Станков.

Министър Станков уточни, че блок „Хан Тервел” граничи с турски териториални води, където вече се добива природен газ. "Именно затова смело мога да заявя, че блокът е изключително перспективен", посочи Станков.

 

 

 


J Clinic
Енергото
ОЗК

От категорията

Социалният министър: От 1 юли пенсиите се увеличават със 7,8%

От 1 юли пенсиите се увеличават със 7,8%-Hasan-Ademov--Sotsialnata-sistema-nyama-da-se-izpolzva-za-predizborna-agitatsiya_1771859588.jpg

Повишаването на пенсиите и всички социални плащания са гарантирани в ...

5 март 2026 | 15:48

След като Путин заплаши да спре доставките: Газът в Европа поскъпна с 8%

Bloomberg: Природният газ в Европа след зимата продължава да поскъпва -Terminalat-v-Aleksandrupolis-ne-raboti---gaz-za-Balgariya-ot-Gartsiya-idva-po-interkonektora-IGB_1744888830.jpg

Русия доставяше около 40% от газопроводния газ на ЕС, но миналата година тя е ...

5 март 2026 | 12:07

Трайков: Няма опасност от липса на горива, рискът цените да се повишат трябва да бъде предотвратен

Трайков: Няма опасност от липса на горива, рискът цените да се повишат трябва да бъде предотвратен-1450784689.jpg

"Моят призив към рафинерията и към търговците е да не се поддават на ...

5 март 2026 | 14:43

Васил Симов: Няма опасност от шоково поскъпване на горивата

Васил Симов: Няма опасност от шоково поскъпване на горивата-Vasil-Simov--Nyama-opasnost-ot-shokovo-poskapvane-na-gorivata_1772717802.jpg

Увеличението на цените по бензиностанциите с 3 – 4 евроцента от пазарна гледна ...

5 март 2026 | 15:32

НАЙ-ВАЖНОТО

Оставяте хиляди българи да бедстват в Близкия Изток, атакува правителството депутата

Станислав Анастасов пита Гюров: С кого имате уговорка да станете директор на ББР?

 Станислав Анастасов пита Гюров: С кого имате уговорка да станете директор на ББР?-Stanislav-Anastasov-Snimka--Feysbuk_1732128383.jpg

Андрей Гюров незаконно стои на постът служебен премиер, заяви народният ...

6 март 2026 | 10:15

Премиерът бе притиснат от ДПС-НОВО НАЧАЛО с въпроси как се евакуират българите от Близкия изток

Скандал при изслушването на премиера Гюров в парламента
(Видео)

Премиерът Гюров ще отговаря на депутатски въпроси в първия блицконтрол на служебното правителство-Izborite-sa-investitsiya-v-doverieto-mezhdu-grazhdanite-i-institutsiite--zayavi-premierat-Andrey-Gyurov_1771854964.jpg

В редовния парламентарен контрол участват министрите Емил Дечев, Атанас ...

6 март 2026 | 08:53

Имаме добра система за разузнаване и събиране на информация, изтъква зам.-министърът на отбраната

Божилов: Ситуацията в Близкия изток е много динамична, рисковете се преценяват ежедневно

Зам.-министър Божилов: Ситуацията в Близкия изток е много динамична, рисковете се преценяват ежедневно-Zam-ministar-Bozhilov--Situatsiyata-v-Blizkiya-iztok-e-mnogo-dinamichna--riskovete-se-pretsenyavat-ezhednevno_1772781262.png

По думите му военен риск за страната ни заради американските самолети на ...

6 март 2026 | 09:10

От днес започва разяснителната кампания от ЦИК, заяви Росица Матева

МВР провежда Национално съвещание във връзка с предстоящия вот

От днес започва разяснителната кампания от ЦИК, заяви Росица Матева-Rositsa-Mateva--Deset-partii-i-osem-koalitsii-sa-podali-dokumenti-za-registratsiya-za-uchastie-v-izborite-Snimka-BTA_1713872472.jpg

Назначени са всички 31 районни избирателни комисии

6 март 2026 | 08:10

Световните цени на петрола скочиха с 16% от началото на войната в събота

Тръмп: Иран ме търси за сделка, но закъсня. Не ме е грижа за цените на горивата, войната е приоритет

Тръмп: Иран ме търси за сделка, но закъсня. Не ме е грижа за цените на горивата, войната е приоритет-Tramp-shte-prodalzhi-bombardirovkite-do-smyana-na-rezhima-v-Iran_1772432001.jpg

Ракетният и безпилотен капацитет на Техеран се разбива, а флотът им изчезна, ...

6 март 2026 | 08:11

Теодора Георгиева е станала европрокурор благодарение на печално известния Пепи Еврото

Скандал! Емил Дечев посреща с охрана на МВР изгонената от Кьовеши европрокурорка Теодора Георгиева

Емил Дечев посреща с охрана на МВР изгонената от Кьовеши европрокурорка Теодора Георгиева-Emil-Dechev-posreshta-s-ohrana-na-MVR-izgonenata-ot-Kyoveshi-evroprokurorka-Teodora-Georgieva_1772739986.png

Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши е информирала Европейския парламент, ...

5 март 2026 | 21:40

Оптимистите казват, че сме на прага на Третата световна война, песимистите - че вече е започнала

Воденски: За Иран сме съучастник и мишена. На кого да звъним? На Тръмп? На Путин? В черна дупка сме

-1553808822.jpg

Ръководителите на страни в Персийския залив се обаждат на Тръмп и го молят да ...

5 март 2026 | 12:52

А този срив неизменно се превръща в омраза. Може да е незаслужена, но съветниците го прецакаха

Богомил Бонев: При Радев има вълна от очаквания, които той не може да изпълни. Предстои срив!

Богомил Бонев: При Радев има вълна от очаквания, които той не може да изпълни. Предстои срив!-1617890006.jpg

В целата схема аз вярвам само на преценката на Десислава Радева. Защо? Не я ...

5 март 2026 | 10:38

Нищо чудно, тъй като около него се въртят все едни специалисти по пърженето на въздуха

В.Найденов: Кампанията на Радев избледнява като Чеширския котарак от "Алиса в страната на чудесата"

Валери Найденов: Кампанията на Радев избледнава като Чеширския котарак,от "Алиса в страната, на чудесата"-1587380119.jpg

В нашия случай обаче и усмивка не се забелязва, а само едни кучешки зъби, които ...

5 март 2026 | 10:24