С колегата Папуашвили и представителите на основните политически формации в грузинския парламент имахме много ползотворна среща. Установихме, че имаме отлични международни отношения, остава само да задълбочаваме сътрудничество си, както по отношение на стокообмена, така и по отношение на свързаността.
Това заяви председателят на парламента Росен Желязков след среща с грузинския си колега Шалва Папуашвили в сградата на Народното събрание на Тбилиси.
Уверени сме че пътят, по които върви грузниското общество, представлявано от своите избранници, още тази година да бъде оценено и Грузия да получи статут на кандидат член на ЕС, каза Желязков и добави:
Страната ни приветства усилията, които Грузия полага при изпълнението на дванадесетте препоръки, дадени й от Европейската комисия през юни 2022 г. и се надяваме през октомври 2023 г. кандидатурата й да бъде разглеждана отново заедно с тези на Украйна и Молдова. За нас е важно Грузия да бъде част от нашето европейско семейство и сме готови да предоставим подкрепа, включително за изграждане на капацитет.
Твърдо подкрепяме разбирането за нерушимостта на териториалната цялост на Грзузия и осъждаме окупациите, които разкъсват териториалната снаха на страната и всички опити за сепаратизъм, заяви още Росен Желязков.
По отношение на стремежа за членство на Грузия в североатлантическия пакт ние сме показали нашата подкрепа. Днес с премиера Гарибашвили ще обсъдим и конкретни териториални проекти, завърши Желязков и добави, че е отправил покана към своя колега за посещение в България, където да бъде продължена дискусията за пътят на Грузия като страна членка на ЕС.
Нашите връзки с България датират от векове, заяви от своя страна председателят на парламента на Грузия Шалва Папуашвили по време на съвместната пресконференция.
Оценяваме високо подкрепата на България по пътя ни към ЕС, диалогът между двете страни се задълбочава на парламентарно ниво. Споделяме опита си, заяви още Папуашвили и добави: Благодарих на колегите относно подкрепата на България по пътя ни към ЕС и подкрепата към териториалния интегритет на Грузия.
Уверих нашите гости, че няма да се отклоним от нашия европейски път, категоричен бе Папуашвили.
България споделя мнението, че в подготовката за започвани на преговори за членство в ЕС Грузия не бива да се разделя от Молдова и Украйна, подчерта Росен Желязков. Благодарим Ви за тази позиция, както и за приятелската българска подкрепа и съдействие, обърна се Шалва Папуашвили към председателя на Народното събрание.
България и Грузия се радват на отлични двустранни отношения, подчерта председателят на българския парламент. Росен Желязков подчерта, че България неотклонно подкрепя суверенитета и териториалната цялост на Грузия в нейните международно признати граници и разглежда страната като важен партньор в региона на Южен Кавказ и в широкия Черноморски регион.
Ценим миролюбивия подход на страната към предизвикателствата, пред които е изправена, както и амбициите й да изгради силно демократично общество, отбеляза той.
Председателят на парламента Росен Желязков се подписа в почетната книга на грузинския парламент и написа следното послание:
"Да имаш добри съседи в късмет,
Да имаш добри партньори е старание,
Да имаш добри приятели е късметът, към който се стараем
Ние сме до Грузия по нейния път към европейските ценности и пълноправно членство!
За благото на нашите народи!"
Българската парламентарна делегация, водена от Росен Желязков, е на официално посещение в Грузия по покана на председателя на парламента Шалва Папуашвили.
Официалното посещение започна тази сутрин с церемония по полагане на венец на Паметника на загиналите за териториалната цялост на Грузия герои.
В състава на делегацията са народните представители Александър Иванов (ПГ на ГЕРБ-СДС), Даниел Лорер (ПГ „Продължаваме промяната“), Йордан Тодоров (ПГ „Възраждане“), Байрам Байрам (ПГ на ДПС), Петър Кънев (ПГ „БСП за България“) и председателят на ПГ на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов.
За по-късно днес са предвидени и разговори с премиера на Грузия Иракли Гарибашвили.
В рамките на визитата българската делегация ще посети мисията за наблюдение на ЕС на окупационната линия при село Одзиси.