Желая на българския народ здраве, надежда, оптимизъм и любов.
На ден като днешния празничен 24 май трябва да се пожелават само хубави неща.
Хубави неща пожела и папа Франциск на нашия народ.
Това заяви председателят на Народното събрание Росен Желязков след срещата с папа Франциск във Ватикана навръх 24 май.
Проведохме много ползотворен разговор. Папата пази прекрасни спомени от посещението си в България през 2019 г., заяви Желязков.
И продължи: "За него мирът е позитивно благо, не е достатъчно само да няма война. Трябва да градим мостове между различните вероизповедания и религия, това важи с пълна сила в контекста на вътрешните ни политически събития".
Председателят на НС каза, че научавайки, че в делегацията са включени всички парламентарни сили, папата е попитал - лесно ли се общува. "Казах му, че когато има национални каузи, сме обединени. Той поощри това и каза, че е прекрасно, че хем сме различни, хем сме единни" , каза Желязков. И добави, че според него по националните си каузи наистина сме единни.
В този контекст е бил и поздравът на Светия отец по случай 24 май към официалната делегация, включваща представители на всички парламентарни групи с думите: Поздравявам Ви за това, че въпреки че сте толкова различни, сте заедно в името на Вашата страна България!
Росен Желязков разказа и за разговора си с кардинал Паролин.
"Проведох поличически разговор. Във Ватикана са добре запознати с развитието на политическата ситуация у нас и поощряват процеса за нормализация на политическия живот, който в момента тече.
Обсъдихме и международни теми като войната в Украйна и ситуацията около РСМ. Като акцентът падна върху една християнска Европа, в която е изключително важно да градим мостове."
Желязков е подарил на кардинал Пиетро Паролин албум „История на Българската православна църква“.
В двора на базиликата "Сан Клементе" Росен Желязков коментира и политическата обстановка у нас.
"Важо е да има стабилно управление, двегодишната нестабилност и криза, в която и да е страна, още повече страна от ЕС, буди тревога, която е необяснима, особено когато политическите сили, които имат възможността да реализират и политики и съвместна законодателна програма и имат еднакви виждания, да не съумеят да направят стабилно управление, по-скоро говори за гордост, която знаете в нашата религия е недопустима", категоричен бе той.
По време на аудиенцията на четири очи Желязков е подарил на Светия отец единствена по рода си икона на Св. Св. Кирил и Методий заедно с техния ученик Климент Охридски. Тя е ръчно везана със златен конец от две сестри от Панагюрище.
На гърба на иконата е изписано, че е дар от председателя на Народното събрание на България. А самата светиня е била поставена във везан калъф от кадифе с логото на Народното събрание.
Подаръкът е избран специално.
"Папа Франциск е скромен човек и сме се съобразили с това. Човешка творба, красиво и ръчно направена", обясни Желязков.
От своя страна папата е дарил Желязков с пластика, на която са изобразени цвете и гълъб, "разкъсани" от кръст, с посланието, че мирът и човешките взаимоотношения са много крехки и трябва да се пазят.
След срещите във Ватикана педседателят на парламента Росен Желязков присъства на празнична литургия в базиликата "Сан Клементи", където произнесе и кратко слово.
Книжовната и просветителска дейност на Кирил и Методий е част от облика на съвременна Европа. Тя е вградена дълбоко в основите на богатото и равнопоставено културно многообразие на обединения континент, заяви председателят на Народното събрание Росен Желязков пред присъстващите на поклонението пред мощите на Св. Кирил.
той отбеляза, че събралите се в базиликата изразяват дълбоката си почит към непреходното дело на светите първоучители Кирил и Методий, към историческия им принос, към величието на тяхната апостолска мисия. Той припомни, че преди 43 години двамата славянски първоучители бяха провъзгласени за небесни съпокровители на Европа. По думите му това признание от покойния Папа Йоан Павел ІІ не е случайно, а закономерно, защото книжовната и просветителска дейност на Кирил и Методий е част от облика на съвременна Европа.
„Днес ние сме обединени в своето многообразие. Живеем на континент, който черпи вдъхновение от богато културно, религиозно и хуманно наследство. И макар да преживяваме бурни и критични времена, ние сме непоколебими в своя стремеж да градим една мирна Европа, която е отворена за културата, познанието и прогреса“, посочи председателят на парламента.
Докато го има този неугасващ стремеж към нови културни постижения, докато имаме обща воля за напредък и благополучие, докато са живи високите ни общи идеали за човеколюбие, свобода и човешко достойнство, делото на Светите братя ще бъде живо, допълни Росен Желязков.
В базиликата „Сан Клементе“ беше отслужена тържествена православна литургия, водена от Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний. Участие взеха клирици от Българската православна църква, семинаристи от Софийската духовна семинария и представители на Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. През тази година се честват 120 години от основаването на семинарията и 100 години от създаването на факултета.