Варна е един от най-активните строителни пазари. (Снимка: Импакт пресгруп)

Жилищните строежи са във фаза събуждане

17284 | 8 юли 2015 | 12:50

Предприемачи вече предлагат довършителни дейности на клиентите

Варна е един от най-активните строителни пазари. (Снимка: Импакт пресгруп)-1436349303.jpgБлизо 550 ще са новите жилища в старата столица.-1436349312.jpg

Жилищното строителство отново се превръща в любима тема на раздумки и вечеринки. В годините след кризата предприемачите бяха намалили темпото, но напоследък натиснаха педалите.
Раздвижването бе усетено първо на пазара на терени, където още от 2013 г. започнаха да се случват интересни сделки. Не закъсня и официалното потвърждение - през първото тримесечие на т.г. националната статистика отчете рязък скок на площта на започнатите нови жилища.

 

„Тази година наистина се отличава от предишните. Усеща се завишен интерес, повече са обажданията и огледите, движението е положително. Но трябва да се има предвид, че тръгваме от ниска база. Банките свалиха много лихвите на жилищни кредити и това също се отразява“, заяви Искрен Миланов, управител и съсобственик на строително-предприемаческата компания „Вълканов и Миланов“.


Купувачите основно са хора от други градове, които са се преместили преди години в столицата, намерили са си стабилна работа и са решили да сменят квартирата със собствен дом.


Засиленото търсене в София привлича строителни компании от други части на страната. „Раздвижването на пазара в столицата е налице и има обективни фактори. Скоро ще започнем изграждането на комплекс с 90 апартамента в района на бул. „Симеоновско шосе“ и бул. „Г. М. Димитров“. Обмисляме инвестиции и в луксозния сегмент, където предлагането е сравнително малко. За сметка на това ще намалим активността във Варна“, каза Пламен Андреев, управител на „Планекс холдинг“ - компания, която традиционно оперира най-вече във Варна и по Северното Черноморие.
След годините на имотния бум немалко жилищни сгради останаха недовършени, след като инвеститорите им фалираха. Затова сега клиентите са по-внимателни. „Пристъпват смело към покупка едва щом строежът получи Акт 15 - когато е завършен и остава само имотите да бъдат присъединени към комуналните дружества“, обясни Тихомир Тошев, изпълнителен директор на „Кредит център“.


Хората се притесняват да плащат големи суми, преди обектът да е завършен. Но строителите са гъвкави. Повечето предлагат облекчени схеми - например искат 20% на предварителен договор, а останалите 80% - след получаване на разрешение за ползване. Има и други варианти - 20% в началото, 20% на Акт 14, още 20% на Акт 15 и последните 40%, когато сградата бъде напълно завършена. По този начин купувачите може да бъдат спокойни, че ще получат навреме банково финансиране - при жилищата в строеж кредитните институции отпускат по-голяма част от парите едва след грубия строеж (Акт 14).


Основен недостатък при новото строителство е, че жилищата се продават на клиента недовършени, на шпакловка и замазка. Подобна практика се среща само в няколко европейски страни. В повечето държави има стандарт, който казва, че апартаментът трябва да бъде със завършени стени и подове.

 


Но и тази особеност на българския строителен пазар търпи развитие.
„Повечето предприемачи вече предлагат довършване „до ключ“ по желание на клиента. Цените на довършителните дейности - боядисване, лепене на плочки и т.н., са изключително конкурентни. Купувачите проверяват цените на майсторите на свободния пазар и след като направят сравнение, предпочитат да сключат договор с компанията инвеститор. След това избират и плащат материалите, които ще бъдат вложени в довършването“, поясни Тихомир Тошев.


Според Искрен Миланов преди десетина години в разгара на строителния бум при избора на ново жилище купувачите са поставяли на едно от първите места наличието на градски транспорт. „Сега е точно обратното - най-много се търсят тишината и спокойствието. Затова най-много непродадени апартаменти има по бул. „Цар Борис III“, където минава трамвай и е шумно“, каза предприемачът.


 

За три месеца започнаха 3218 домове

 

От януари до март 2015 г. е тръгнало реалното строителство на 3218 жилища в страната с 425 260 кв. метра разгъната площ. Това сочат данните на националната статистика. За сравнение през първото тримесечие на 2014 г. числата изглеждаха така: 1616 жилища с 226 717 кв. метра. Увеличението за година е почти два пъти.
В София, един от малкото градове в страната, чиито жители се увеличават постоянно, има шесткратен ръст на започнатата нова жилищна квадратура - от 13 559 кв. м преди година до 78 481 кв. м през януари-март 2015 г.


Всичко това не е плод на развинтените фантазии на бизнеса. Активизирането на строително-предприемаческите компании следва логиката на търсенето и предлагането. От втората половина на 2014 г. данните на Агенцията по вписванията и БНБ показват двуцифрен ръст при покупките на жилища и изтеглени ипотечни кредити. Ефектът „КТБ“ със сигурност е помогнал, но не фалиралата банка е двигателят на имотния пазар.


Сделките в момента се движат от нуждите за нов дом - младите купуват първо жилище, а по-зрелите сменят апартамента си с по-голям (ако имат деца).


 

Разходите по сделката
се поемат от купувача

 

1. Първата стъпка при избор на нов дом е да изясните с какъв бюджет разполагате. Ако ще теглите кредит, трябва да знаете, че банките дават до 85-90% от оценката на имота и изискват минимум 10-15% само­участие. Това означава, че ако жилището струва 50 000 евро, трябва да разполагате с поне 5000 евро спестени средства.
Ще ви бъдат нужни и пари за разходите по сделката. При новото строителство обикновено те се поемат 100% от купувача, но са възможни изключения. Задължителни са нотариалната такса, която зависи от удостоверения материален интерес, местният данък, който е различен във всеки град (в София е 2,5% от сделката) и такса вписване (0,1%). За жилище в столицата с цена 50 000 евро таксата за нотариус е 863 лв. с ДДС, местният данък е 2445 лв., а такса вписване - 97,8 лв.


2. В случай че сделката бъде финансирана с кредит, ще се наложи да платите нотариална такса за учредяване на ипотека, която отново зависи от материалния интерес, оценката на имота (100-150 лв.) и евентуално такса за одобряване на кредита (от 80 лв. - до 0,25% от размера на заема при най-големите банки). Ще заделите и за комисиона, ако сте наели брокер да ви помага с намирането на имот и с документацията по сделката. Посредниците вземат между 2 и 3% от цената.

 

3. Щом уточните бюджета, следва да си набележите райони, в които да търсите. За целта може да използвате специализирани сайтове за обяви, както и интернет страниците на строителните компании (повечето имат). Но най-подходящо е да си вземете един-два почивни дни и да обиколите набелязаните места. Така ще придобиете впечатление не само от новите обекти, но и от състоянието на инфраструктурата, от наличието на детски градини, училища, търговски обекти и различни видове услуги. Ще си създадете представа и от хората, които живеят в този район, за да не се притеснявате някой ден как децата ви ще се прибират по тъмно.


4. След като си харесате конкретна кооперация и апартамент, пристъпвате към следващото ниво. Разберете всичко за строителния предприемач - откога е на пазара, колко е стабилен, къде и какви сгради е построил. Изключително полезни ще ви бъдат отзивите от клиенти, които са купили жилища от същата фирма. Събирайте впечатления от приятели и познати, от срещи с хора. Не разчитайте на анонимни форуми - там често се пишат лъжи.


5. Ако твърдо сте избрали заветното жилище и се притеснявате дали обектът е изграден качествено, бихте могли да вземете на оглед специалист, когото познавате - за предпочитане е инженер, проектант или с други познания в строителството. Ценна информация за състоянието на сградата се съдържа в техническия паспорт. За съжаление невинаги новите блокове имат паспорт, въпреки че от няколко години са задължени да го съставят.


 

Инвестициите във
В. Търново се раздвижиха

 

Христо ПАВЛОВ

Строителството и инвестиционната активност във Велико Търново се раздвижиха. В града и около него се строят над десет големи обекта. Дейността е три пъти по-мащабна от първите шестмесечия на предходните две години. Това личи както от работата на майсторите на терен, така и от предложенията и съгласувателните становища, които разглеждат в кметството и в общинския съвет.


Събуждане претърпяха и замразените строежи. От пролетта активно се довършват сгради, по чието изграждане не се правеше нищо през последните четири години. На първо място в тази група е големият търговски комплекс „Скай център“, който се намира до Съдебната палата. Обектът, известен като „втория мол“, бе замразен през 2010 г. заради финансови проблеми на инвеститорите. Три години по-късно комплексът стана собственост на банката, отпуснала кредита. Финансовата институция реши да инвестира в довършването и се очаква сградата с 30 търговски помещения и офиси да бъде готова до края на годината.


Ренесанс претърпява и жилищното строителство. Търновските компании „Илстрой“ и „Рей Би Ас Стройекспорт“ активно работят по обекти в кв. „Картала“, край централния булевард „Никола Габровски“ и в широкия център на града. Шефът на местната строителна камара Стоян Стоянов инвестира в изграждането на миниквартал „Мармарлия“, който ще разполага с над 22 000 кв. метра застроена площ, собствени улици и парк. Над 550 ще са новите жилища, които ще са на разположение на купувачите в близко бъдеще. Цените на необзаведените нови апартаменти варират между 340 и 430 евро/кв. м. Разликите зависят от това в коя част на града е строителството, етаж, изложение и др.


Строят се също и търговски обекти. В близост до Южния пътен възел започва изграждането на голям строителен хипермаркет. В покрайнините на старата столица ще има нов автосервиз с голям шоурум. На финален етап са също проектите за нова автогара, няколко логистични комплекса и транспортни автобази. От кметството подготвят за публична продан и 50 терена, които са предназначени за вдигането на вили и заведения с атракции. Те се намират в периферията на старата столица или в близките села. Само през миналата година одобрените проекти за малки къщи край Велико Търново са близо 50.


ОЗК
БСП
Еврохолд

От категорията

Министър Тахов: Продължаваме да настояваме пред ЕК за промяна на условията за т.нар. украинска помощ

Министър Тахов: Продължаваме да настояваме пред ЕК за промяна на условията за т.нар. украинска помощ-Georgi-Tahov--Postavil-sam-si-zadacha---napoyavaneto-da-stane-strategicheska-tsel-za-Balgariya-_1722693377.jpg

Българските предложения са срещнали подкрепа и от други европейски страни

11 окт. 2024 | 11:23

Карадимов връчи сертификат за приоритетен инвестиционен проект с над 800 работни места в Ст. Загора

Снимки: Министерство на иновациите и растежа-Snimki--Ministerstvo-na-inovatsiite-i-rastezha_1728659666.jpg

Новият завод за производство на соларни панели и клетки ще се изгради в село ...

11 окт. 2024 | 18:13

Емил Хърсев: Възнагражденията в България ще растат заради инфлационния натиск

Емил Хърсев: Възнагражденията в България ще растат заради инфлационния натиск-Emil-Harsev--Vaznagrazhdeniyata-v-Balgariya-shte-rastat-zaradi-inflatsionniya-natisk_1728752444.png

Има сериозно търсене на работна сила в България, защото просто няма хора и това ...

12 окт. 2024 | 19:59

Министър Евтим Милошев и посланикът на Алжир откриха „Дни на Алжир“ в Софийския университет

Снимки: Министерство на туризма-Snimki--Ministerstvo-na-turizma_1728660787.jpg

Събитието, което събра на едно място студенти и гости на факултета, включва ...

11 окт. 2024 | 18:32

НАЙ-ВАЖНОТО

Ако ПП продължават да не искат разговори с ГЕРБ-СДС, ще се обърнем към ДБ

Желязков: Коалиционно управление без "Възраждане" с премиер Борисов е решение за излизане от кризата
(Видео)

Желязков: Ако ПП продължават да не искат разговори с нас, ще се обърнем към ДБ-Zhelyazkov--Ako-PP-prodalzhavat-da-ne-iskat-razgovori-s-nas--shte-se-obarnem-kam-DB_1728836398.png

Росен Желязков отбеляза, че ако „Възраждане“ приемат членството на България в ...

13 окт. 2024 | 19:17

Получихме сигнал за търговия с гласове на стойност 1 милион лева, оказа се фалшив

Атанас Илков: Арестът на Ибрямов е законосъобразен, Доган ще бъде разпитан по сигнала за убийство

Атанас Илков: Получихме сигнал за търговия с гласове на стойност 1 милион лева, оказа се фалшив-Atanas-Ilkov--Poluchihme-signal-za-targoviya-s-glasove-na-stoynost-1-milion-leva--okaza-se-falshiv_1728842373.png

„Най-честите схеми за купуване на гласове са свързани с финансово разплащане, ...

13 окт. 2024 | 20:57

Да бъда честен с хората, дори в мълчанието си - обеща социалистът

Атанас Зафиров: България не е само на богатите, а на всички български граждани

Атанас Зафиров: България не е само на богатите, а на всички български граждани-Atanas-Zafirov--Balgariya-ne-e-samo-na-bogatite--a-na-vsichki-balgarski-grazhdani_1728801659.jpg

Да, ние ще имаме диалог с всички политически сили, но докъде ще стигнем в този ...

13 окт. 2024 | 09:40

От 3 кризи сме ви вадили по най-добрия начин. Сега дойде политическа, която се оказа най-тежка, заради омразата, каза той

Борисов: Гласувайте на хартия! Машините са частни, стоят в частен склад, не се знае кой ги пипа
(Видео)

ГЕРБ-СДС представя управленските си приоритети в Разград-GERB-SDS-predstavya-upravlenskite-si-prioriteti-v-Razgrad_1728808296.png

Бяхме отделили милиони за да реновираме всички областни болници, няма ги - ...

13 окт. 2024 | 11:03

Направено е всичко възможно още тази седмица да постъпят 200 милиона лева към стопаните, каза той

Тахов: Пуснах искане към МФ за отпускане на средства по украинската помощ на земеделците и за 2025 г

Тахов: Пуснах искане към МФ за отпускане на средства по украинската помощ на земеделците и за 2025 г-Ministar-Tahov-v-Bryuksel--Balgariya-shte-poiska-spirane-na-vnosa-na-yaytsa-ot-Ukrayna_1727082348.jpg

Той подчерта, че изплащането на средствата по двата транша за тази година е ...

13 окт. 2024 | 16:18

Радев: Партиите ще спечелят, ако поне за няколко дни загърбят темата „кой е по-лош“
(Видео)

Радев: Очакванията към новия главен прокурор, да възстанови чувството за справедливост, са огромни-Radev--Ochakvaniyata-kam-noviya-glaven-prokuror--da-vazstanovi-chuvstvoto-za-spravedlivost--sa-ogromni_1728832451.jpg

Очакванията към новия главен прокурор, да възстанови чувството за ...

13 окт. 2024 | 17:24

Това е първото по рода си масово свирене на китари

200 китари свириха "Клетва" в памет на Кирил Маричков (Снимки, видео)
(Видео)

200 китари свирят "Клетва" в памет на Кирил Маричков-200-kitari-sviryat--Kletva--v-pamet-na-Kiril-Marichkov_1728831064.jpg

Организаторите на Sofia Guitar Fest съобщиха, че лично Кирил Маричков е ...

13 окт. 2024 | 17:15

Светия Синод призова за „усърдна молитва” преди поредните парламентарни избори

Епископ Тихон: Българските политици нямат страх от Бога

Епископ Тихон: Българските политици нямат страх от Бога-Episkop-Tihon--Balgarskite-polititsi-nyamat-strah-ot-Boga_1728747453.png

Преодоляването на тази криза е един национален проблем. Там трябва да бъдат ...

12 окт. 2024 | 18:32

Големият въпрос е колко гласа ще спечели Делян Пеевски

Първан Симеонов: Бъдещият премиер трябва да е политическа фигура, за да е ясна отговорността

Първан Симеонов:  Бъдещият премиер трябва да е политическа фигура, за да е ясна отговорността-Parvan-Simeonov--Pravitelstvoto-kam-momenta-nyama-alternativa--mozhe-da-izkara-tsyal-mandat_1705136555.jpg

И ГЕРБ, и ПП-ДБ са наясно, че нови избори биха били катастрофа за тях. Умората ...

13 окт. 2024 | 10:23