Идеята на обучаващите се по IB програма е в последните две години да се профилират максимално тясно, да получат задълбочени знания, които още от чина в гимназията да им дадат стабилна академична основа. Създадена в Женева още в края на 60-те години на ХХ век, тази международна програма за обучение в момента е призната и от най-консервативните образователни институции като Оксфорд, Харвард, London School of Economics и други от топ университетите.
„Учениците избират 6 предмета в 6 области на познанието - изучаване на литература на роден език (Language A1), английски език, история / икономика, експериментални науки (биология / физика / химия), математика, втори чужд език - немски / испански език. Три от предметите се изучават на високо ниво. Интердисциплинарният курс „Теория на познанието“ и програмата „Творчество, активност, социални дейности“ допълват академичната програма. Курсът на обучение завършва с дипломна работа и полагане на изпити с външно оценяване от комисия на IBO“, поясниха за „Преса“ от Международна гимназия „Златарски“ в столицата - първото училище в България, което преди 13 години въведе обучение по IB програмата. Гимназията се гордее със своите над 180 IB дипломанти, поели победоносно към най-желаните наши и чужди вузове.
Обучение и такси
* Годишна такса за обучение с интегрирана международна програма IGCSE (8 -10 клас) - 3500 евро. |
По време на двугодишното обучение (11 и 12 клас) се набляга не само на силната езикова подготовка. Младежите залягат усърдно и над фундаментални науки като физиката. Същевременно се стимулира способността им да мислят, да пишат есета, да правят устни презентации и изследвания. “Креативността също се насърчава - в обучението има специализиран модул (т.нар. CAS), който провокира учениците да участват в артистични прояви и спортни занимания, учи ги да работят в услуга на обществото и им помага да се изграждат като инициативни и отговорни граждани на света“, поясниха още от „Златарски“.
Ето какво разказва за новото поколение обучение Кристиян Иванов, завършил с отлична българска и IB Diploma (40 т.) и в момента учи физика в Оксфорд:
„IB дипломата дава възможност да бъдеш приет в добър чуждестранен университет. В университета знаят, че този, който има IB диплома, има много по-добра подготовка от този, който има само българска диплома. В началото се колебаех кой университет да избера - Оксфорд или Кеймбридж, в крайна сметка избрах Оксфорд. Последната година от обучението се концентрирах върху математиката и физиката“, поясни студентът.
„Обучението по програмата е трудно, изключително трудно на моменти, но ако имаш мотивация, ако имаш ясна цел пред теб, не е непостижимо“, откровен беше младият физик.
Програмата дава също толкова добри шансове и на тези, които искат да трупат знания в областта на хуманитарните науки и изкуствата.
„Студентка съм в University of the Arts, най-големия университет по изкуства в страната, специалност „Интериорен дизайн“, като паралелно ще уча и дизайн на бижута. За мен IB беше тръпка, имаше малко адреналин, малко вълнение, малко страхове и много приятни мигове. Радвам се, че избрах тази програма - предимствата са свързани с учителите, обстановката, възможността да разбереш, че преподавателите не са тук само за да те санкционират и да ти пишат ниски оценки, а и за да ти помогнат“, не крие вълнението си Йоана Чепишева, от випуск 2010 на Гимназия Златарски.
(в. Преса, печатно издание, брой 71 (422) от 13 март 2013)