След като са се изпокарали на заседанието на правителството в четвъртък, министрите са решили да си направят нещо като „висящ фонд“, в който всеки, който има излишък във ведомството си, да остави там пари.
Предложението е направено от премиера Марин Райков, който условно го нарича „фонд за допълнително събрани средства“. Първият, който доброволно захранва този фонд, е транспортният министър Кристиян Кръстев. Той дава още 150 000 лв. от бюджета на ведомството си, за да не се орязват с по 50 000 лв. тези на МВР, МВнР и на здравеопазването. Според методиката от МТ трябва да се вземат 691 443 лв.
Общо 41 млн. лв. гласува правителството да отреже от издръжката на ведомствата, за да намери пари за бедните. Предложената таблица за преразпределение ще се уточнява допълнително, но от нея става ясно, че най-много пари ще се вземат от МО - 5,3 млн. лв. Министър Тодор Тагарев категорично се обявява против това решение. Едно от най-тревожните изказвания е на министъра на здравеопазването проф. Николай Петров. „Молбата ми е - така или иначе е ескалирало напрежението, да не прелее от капката чашата“, казва той на колегите си. И дава пример с болницата във Видин, която спира работа и видинчани остават без болнична помощ там. „Огънят, на който се пека, е много голям. В този смисъл аз направих един анализ, ще ви оставя един доклад. Към момента сме на минус 35 милиона за остри нужди, не говорим за планови капиталови разходи. Моля ви за съдействие“, казва проф. Петров.
От МЗ е предвидено да се отрежат 2,7 млн. лв., а от МВР - 2,4 млн. лв., въпреки че вътрешното ведомство има два пъти по-голям бюджет. Вчера министър Петров обясни пред „Преса“, че прави всичко възможно, за да не затвори болницата във Видин. Освен това от резерви ще търси пари и за психиатрична помощ, тъй като Комисията за защита на конкуренцията е решила, че не бива здравната каса да плаща този разход, както е предвидено в бюджета, а министерството.
![]() |
(в. Преса, печатно издание, брой 89 (440) от 31 март 2013)
14709 | 31 март 2013 | 07:05





Мобилна верси
RSS
