''В структурата на разходите пенсиите имат доста голямо значение. Ако ги разгледаме като част от текущите разходи, те са най-голямото перо, което гълта публичен ресурс''. Това заяви Георги Стоев, икономист, управляващ съдружник на "Индъстри уоч".
''За миналата година техният размер е около 7,3 млрд. лева като общ размер на изплатените пенсии. Това е повече, отколкото всички приходи от ДДС, събрани от държавата. Така че от чисто макрогледна точка, наистина фокусът върху това перо е правилен. Ако се търсят някакви начини както да се подобри състоянието на пенсионерите, така и да се реши проблемът в дефицита на НОИ, фокусът трябва да бъде насочен именно към тази част на бюджета. От тази гледна точка по някакъв начин се радвам, че политиците започват да обръщат такова внимание на такива пера. От друга гледна точка, обаче, все пак трябва да напомним, че има редица други пера, които не са от съществено значение – а там се правят големи разходи'', заяви Стоев.
Той даде за пример субсидията за БДЖ, за държавните медии, за други транспортни дейности и т.н., които, според Стоев, не са доказали своята ефективност за обществото. "И от там могат да се икономисат стотици милиони левове, които, разбира се, да бъдат насочени към разходи, които да бъдат с по-голямо значение за хората, включително за чисто социални разходи. Към момента социалните разходи, в което число попадат и пенсиите, са огромната част от разходите в бюджета. За миналата година те бяха 11,5 млрд. лева от всичките публични пари, което е нещо от порядъка на половината текущи разходи на правителството – отиват за социални направления. Но въпреки това виждаме, че на хората това не им се струва достатъчно. Затова политиците трябва да помислят в две посоки – от една страна може би да се съкратят други по-неефективни разходи на държавата и тези пари евентуално да се насочат към социални разходи. Второто, което според мен е може би по-важно – тези социални разходи като сума не са малко, измерени като част от икономиката, като част от доходите на българите, това не са малко пари. Може би проблемът е в начина, по който те се разпределят и ако те се насочат към по-малък брой хора, които имат наистина оправдана нужда от тези пари, парите на един човек ще се увеличат значително", подчерта икономистът.
Според Стоев, ''трябва да има преосмисляне и преизчисление на начина, по който се правят тези разходи, а не толкова фокусиране върху обема на тези разходи''. Той заяви, че не е редно да се правят съпоставки между отделни разходни и отделни приходни пера. "Примерно не съм сигурен, че е най-положителното послание да се каже: всичките пари, които сте ги платили като ДДС за вашите покупки - включително пенсионерите, които плащат ДДС, купувайки сирене, яйца, хляб и кисело мляко, те също попълват държавния бюджет, плащайки за тези стоки. Цялото ДДС, което се събира в държавата, горе-долу е равно на всички пенсии, които са изплатени. Но не съм сигурен, че такъв тип изкуствени сравнения са от особен смисъл нито за политиците, нито за избирателите, които все пак трябва да направят своя избор по нормален, рационален начин. Мисля си, че от една страна трябва да обясним, че тези пари идват все пак от частния сектор", подчерта Стоев.
Той обясни, че държавата не произвежда парите за пенсии, тя ги взема от някого, който е платил данъци. "И всеки един опит да се увеличи натискът върху частния сектор с идеята да се съберат повече пари за пенсии, означава по-високи данъци и осигуровки, оттам това означава по-малко инвестиции, по-малко работни места. Точно това, което искаме да се случи с такава политика, не би се случило. Цифрите показват, че вече се харчат достатъчно много пари за социални разходи и пенсии, така че може би да се опитваме да ги увеличим или да се оправдаваме, че няма пари, много често чуваме от полициите – не можем да съберем достатъчно пари, затова пенсиите са ниски. Истината е, че се събират достатъчно много пари, въпросът е те да се насочат по по-смислен начин към хората, които имат нужда от тези пари. Аз никога не съм бил от хората, които са привърженици на това държавата да изземва повече пари от частния сектор. Напротив, смятам, че ако бъдат намалени данъците и осигуровките, хората ще бъдат поставени при условия да създават повече работни места, с по-високи доходи и от там да имат по-малко нужда от социални разходи на държавата", заяви още Стоев.