Какъвто и да е резултатът от предстоящите на 12 май избори в България, той няма да попречи на хората отново да излязат на улицата. Това се посочва в репортажа от София на специалния пратеник на международния телевизионен канал "Арте", Вероник Барондо.
Авторът отбелязва, че България е под ударите на кризата и хората в страната не могат да свържат двата края. Допълва се, че капката, преляла търпението през зимата и довела до протестите на хиляди, са били цените на електроенергията, причинили изблик, нетипичен за държавата в годините след падането на БКП от власт.
Зимните протести бяха изненада, включително за правителството, се посочва в репортажа. Отбелязва се, че исканията на протестиращите са били срещу високата цена на живота, корупцията, бедността, както и за промяна в изборните закони - разнообразие от желания, затруднило обединението на участниците в демонстрациите.
Телевизията коментира, че оставката на премиера Бойко Борисов на 20 февруари е изненадала протестиращите и е отрязала клона под краката им. Допълва се, че така е станало невъзможно протестиращите да се обединят и явят на предсрочните избори, тъй като срокът до 12 май се е оказал твърде кратък за това. Някои виждат в оставката на правителството стратегия да се попречи на обединението на протестиращите, се посочва в репортажа.
Малцина от участниците в протестите са кандидати в изборите, някои от тях се присъединиха към съществуващи партии, но възможността да станат народни представители е малка, тъй като тези малки партии вероятно няма да преминат границата от 4 процента от получените в неделя гласове, а достъпът до медиите в България в предизборните кампании е платен, пояснява телевизията.
В разгледаните възможни сценарии след 13 май се посочва, че не се очаква политическа промяна. Цитирана е Геновева Петрова от "Алфа рисърч", според която едва 20% от протестиралите са имали политически искания, а останалите са настоявали за промени в икономическо отношение.
Телевизията допуска, че заради малката разлика между ГЕРБ и БСП възниква положение, в което никой няма да може да състави самостоятелно правителство и така се очертава вариант, в който двете партии се коалират. Друга хипотеза, очертана в репортажа, е коалиция между ГЕРБ и "Атака", представени като националисти, получили допълнителна подкрепа от последните събития в страната от началото на годината.
Обособяването на управляваща коалиция ще цели запазването на интересите на политиците, коментира пред телевизията журналист от сайта "Бивол".
Българските политици не блестят нито с честност, нито с уважението си към закона, коментира авторът на репортажа. Тя отново цитира своя събеседник от посочения сайт, според когото скандалът с подслушванията е поредното доказателство, че системата е прогнила и затова призовава ЕС да постави България "под карантина".
Каквото и да се случи, то няма да доведе до промяната, на която мнозина българи се надяваха допреди седмици, обобщава специалният пратеник на белгийско-френско-германската телевизия. Барондо допълва, че сред българите има съмнения за нередности при предстоящото гласуване и уточнява, че Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, изпратила за вота през 2011 г. едва 25 наблюдатели, сега ще бъде представена от 240, "за да се избегне пореден скандал".