След като протестираха със седмици срещу бедността, българите се готвят да гласуват в неделя, за да изберат нов парламент, в който вероятно нито една партия няма да има мнозинство според социологическите институти, прогнозиращи повишена нестабилност след изборите, пише в свой анализ преди предстоящия вот на 12 май агенция Франс прес.
"Никога не ни е било толкова трудно да направим прогноза в навечерието на избори", призна днес Юли Павлов, директор на Центъра за анализ и маркетинг. Последните анкети дават близки резултати на консервативната партия ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов, свален през февруари от улицата, и социалистическата партия БСП (бившите комунисти).
Първата получава между 29 и 35%, запазвайки минимална преднина пред втората (25-32,3%), сочат данните от осем анкети. Скандал с незаконни подслушвания, в който беше замесен бившият вътрешен министър и близък до Бойко Борисов, доминира дебатите между двете големи партии, безработицата и хроничната мизерия в най-бедната държава-членка на ЕС играеха второстепенна роля.
Десетки хиляди хора протестираха тази зима срещу рязкото повишаване на сметките им за ток. Спонтанното гневно движение се превърна по инициатива на групи на гражданското общество, в мобилизация срещу бедността и корупцията на политическата класа и доведе до оставката на правителството на Бойко Борисов на 20 февруари. Седем души се самозапалиха на публични места, което е безпрецедентно за страната.
"По време на тази предизборна кампания пътувах в България и в чужбина, видях отчаяние, тъга..., след това хората започнаха да късат оковите на страха и си върнаха надеждата", уверяваше лидерът на социалистическата партия Сергей Станишев снощи на митинг в София.
В действителност, виждайки игнорираните си от големите партии очаквания, "много избиратели искат да гласуват за трета партия, 20% продължават да се колебаят", подчертава Станислав Стоянов, анализатор от Алфа Рисърч. Малките формации се възползват от това, главно Движението за права и свободи (ДПС) на турското малцинство (между 8,3 и 15%) и крайнодясната Атака (6-9%). Партията на бившия еврокомисар Меглена Кунева може да се окаже в позицията на балансьор. България на гражданите получава подкрепа между 3 и 6,5%.
Който и да е победителят, сформирането на правителство след изборите е почти мисия невъзможна, смятат политолозите, тъй като възможностите и желанието за коалиция изглеждат ограничени. "Правителство само от една партия е най-доброто за хората, защото ще има яснота за политическата отговорност", заяви днес Бойко Борисов по частната телевизия bTV.
"Можем да очакваме нестабилно политическо положение на фона на гнева и неудовлетвореността, а това ще бъде експлозивно положение", обобщава Кольо Колев, директор на института Медиана, който се опасява от възобновяване на протестите.
Множество обвинения в оказване на натиск върху избирателите и купуване на гласове, което изкушава най-бедните, предимно ромите, вече помрачиха тези избори. Прокуратурата съобщи, че е започнала 26 разследвания. Според анкета, публикувана от института НЦИОМ днес, 12% от избирателите са заявили, че са готови да продадат гласа си.
Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) изпрати армада от над 200 наблюдатели, за да следят протичането на изборите. А опозиционните партии поискаха паралелно преброяване на гласовете от австрийския институт СОРА заради опасения за измама. Между 3,2 и 3,8 милиона българи се очаква да отидат до урните в неделя от общо 6,9 милиона избиратели, показват социологически проучвания.