![]() |
||
Уважаеми г-н бъдещ Министър-председател,
Убеден съм, че ако се съобразите с горните препоръки, ще имате шанс да изкарате успешен и пълен мандат. Обратното, според мен, най-много да ви доведе да изкарате зимата.
1. Назначете навсякъде по един първи заместник-министър от БАН. В различните институти на академията има изключителни специалисти, които могат да дублират Министерския съвет и тихичко да вкарват в пътя министъра, особено ако грамотността му е съмнителна и апетитът - несъмнен. Тези зам.-министри ще се отчитат пред вас и пред общото събрание на БАН. Така в обществото ще се появи надежда, че страната ще се управлява по-професионално и кражбите ще намалеят.
2. Второто ви посещение след Брюксел да е в Иракски Кюрдистан. Със залежи от 45 млрд. барела петрол и 4-5 трилиона куб. метра газ това са Катар и Кувейт, взети заедно. Но по-важно е, че няма друга толкова богата страна, която да има толкова приятелско отношение към нас и която е започнала да се развива от нулата едва преди няколко години. Министър-председателят на Кюрдистан Ничерван Барзани ми предложи миналата година да ни дава по 3000 тона петролни продукти дневно (10% от консумацията ни) срещу български стоки и строителство, но тогавашното правителство и външният му министър се оказаха над тези дреболии.
3. Поискайте незабавно от Брюксел българите да получават същите субсидии за земеделие и животновъдство като другите европейски фермери. Гърците вземат за една крава по 500 евро, нашите - по 100. На поляците им дават 12 цента субсидия за яйце, на нас - 0. Един литър краве мляко се подпомага в Румъния с 9 евроцента, нашите пият само по чаша студена вода.
И тъй като двойният аршин не само унижава, но и ни унищожава икономически, наложете върху вносните продукти такса, равностойна на субсидията. Не казвайте, че нямате право на това. Ако кило турски домати влизат у нас, облекчени с един лев експортна премия от Анкара, този лев следва да се прибере от българската държава. Ако ирландското говеждо се подпомага с две евро на кило, с толкова трябва да поскъпне и на българския пазар. Получените пари разпределете между нашите фермери за възстановяване на пазарното равновесие. Благовидни предлози, колкото щеш - да се проверява дали животните да не са хранени с ГМО фуражи, дали зеленчуците не са пръскани със забранени пестициди и т.н.
4. Европейските пари следва да се разпределят не от чиновници и агенции, а от Българската банка за развитие по схеми, сходни с тези, по които се отпускат кредити. Една банка може много по-добре от правителствените “калинки” да установи дали някой отговаря на критериите и може да получи финансиране. Банката може и да повлияе на Брюксел да опрости някои условия, щом прецени, че те пречат. Така европейските средства ще се усвояват в много по-голяма степен и много по-целесъобразно.
5. Използвайте европейските фондове за превръщане на страната в лидер в производството на биологични храни. Това е единствената стока, с която можем да излезем победоносно на глобалния пазар. Подпомагането на това производство, за което България има уникален ресурс, трябва да е приоритетна ваша политика. Насочете парите от Брюксел и за създаване на мощности за преработка на добиваните у нас суровини и продукти.
6. Свикайте всички български посланици в края на лятото, за да им обявите, че внасяте съществени изменения във външната политика. Дипломация ще се прави вече главно с балканските държави, със страните с българска диаспора, с петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН и по ред причини с Германия и с Италия. С всички останали външната ни политика трябва да е основно бизнес, и то в смисъл български износ за съответната държава. Разпоредете на посланиците да се срещнат с всички наши производители, които изнасят или могат да изнасят за дадената страна, и да сметнат как да им помогнат. Наредете им също, когато се върнат на работа, да канят постоянно на обеди и вечери съществуващите или потенциални вносители на български стоки. Предупредете ги, че ако износът ни за “тяхната” страна не достигне определена сума, ще ги връщате бързо.
7. Прекратете използването на термина “търговска тайна” от обществените поръчки. Не може да има секретност при харченето на обществени пари. Вкарайте без колебание в интернет всички обществени поръчки, дори най-малките, за да стоят там достатъчно време преди отварянето на офертите. Нито един договор, анекс, протокол или плащане да не бъдат потвърдени и узаконени, ако предварително не бъдат поместени в националния сайт за обществени поръчки.
8. Внедрете системата за 24-часово наблюдение на всеки ТИР, влязъл най-вече от Турция, Гърция и Македония, до напускането на страната или разтоварването му на наша митница. Сформирайте мобилни групи със специални пълномощия, които вътре в страната да спират и проверяват камионите за контрабанда и нерегламентиран внос. Не се притеснявайте, такава практика има във Франция. Мобилните групи следва да получават процент от всяка конфискувана с тяхно съдействие стока. Тогава и пиле няма да прехвръкне безмитно над България.
9. Обложете с 2% данък всички преводни книги, чужди филми, дискове с музика, както и всички продаващи се смартфони и таблети и насочете парите за подпомагане на българската култура. Преди да креснат, ще ви предложа достолепно обяснение - за усъвършенстване на превода, за отваряне на българската култура към световната или нещо подобно. Франция направи такава стъпка и никой не писна. Обложете с 10% данък и рекламите на всички непроизведени в България стоки и насочете парите за реклама на българското производство.
10. Възложете проверка на условията, при които са сключени видимо неизгодни договори за концесии, за инвестиции, за електропроизводство, разпределение и т.н. Има начин да се установи дали за сключването им са давани подкупи. Всеки договор, получен с мръсни пари, ще бъде веднага развален (подкупът се приема като част от системата за пране на пари). Там, където не е имало пари под масата или не можем да ги докажем, предоговорете условията. Правителството на всяка суверенна държава има сили и право да наложи предоговаряне от гледна точка на националния интерес.
(в. Преса, печатно издание, брой 138 (489) от 22 май 2013)