По-високи, по-хубави, но по-малко. Така българските деца посрещат празника си - 1 юни през 2013 г. Заради акселерацията, добрата храна и здравеопазването днешните малчугани растат поне 10 сантиметра от своите връстници от началото на XX век. Сегашните деца имат и по-правилни черти на лицето, смятат антрополозите от БАН. Така например вече все по-малко стават гърбавите и криви носове, честа гледка допреди 50-60 години, категорични са още учените.
Само за 23 години детството в България обаче се промени не само визуално.
Препълнените детски градини, училища и площадки стават все по-голяма рядкост извън големите градове. Само 1, 325 милиона са най-младите у нас - до 19 години. Статистиката е безпощадна: броят на живородените през 1970 г. е гонил 140 000, а през изминалата 2012 г. у нас са проплакали едва 69 121 бебета.
Децата обаче остават едни от малкото, които успяват да ни зарадват и да ни накарат да се гордеем. 9-годишният бургазлия Цветан Стоянов стана световен шампион по шах в своята категория. Георги Георгиев и Христо Венев от СМГ донесоха злато от олимпиадата по математика и информатика в Казахстан, а съученичките им решиха задачите си за сребро на световното за жени.
За съжаление талантливите и умните деца масово не искат да остават да се развиват в България. Никой в държавата не пази статистика колко от грабналите диплома абитуриенти заминават да учат и работят в чужбина. Смята се обаче, че около 10 000 годишно са потеглилите зад граница тийнейджъри. Най-видна е тенденцията при завършващите елитни училища: около 90% от випуските на Софийската математическа гимназия стягат куфарите. От Американския колеж едва един-двама продължават образованието си в родината.
За изминалите от 1989-а досега години рухна и друг мит: за високо качественото българско образование. Последните резултати от международни проучвания сочат, че нивото на знания на родните хлапета ги нареждат на едно ниво с Мозамбик, но на класи под връстниците им от Норвегия, Финландия и Сингапур. Четвъртокласниците ни се справят добре, но само три години успехът им пада с половин единица, сочат последните данни на образователното министерство. Неизвестно защо въпреки стряскащите данни вече осем години второ правителство не успява да напише нов просветен закон.
Не само в училище, но и у дома нещата не са съвсем същите, както преди 23 години. 52% от българите, които отглеждат дете заедно, живеят без брак. И тук обаче липсват адекватни законови текстове, които да гарантират правата на малчуганите в случай на раздяла.
Таблети и смартфони пенсионираха фунийките
Фунийки, „дама“ и „охлюв“, „Кралю-порталю“ или задължителният неделен мач в махалата. Любимите занимания на днешните татковци вероятно биха извикали само недоумяващи погледи от наследниците им. Днес още от втори-трети клас за момчетата е въпрос на чест да се сдобият с таблет и смартфон, с които не се разделят. Хит за малките мъже са и фигурките и картите от хитовата поредица „Гормити“.
И преди, и сега футболът си остава голямата страст на момчетата. Татковците им се радваха на Стоичков, Сираков и Михайлов, но днес кризата за родни футболни идоли е голяма. За сметка на това любимият моден аксесоар са тениски с имената на Лео Меси и Кристиано Роналдо.
Всяко пето хлапе - дебело
Жулиета НЕДЯЛКОВА
Основният проблем на българските деца е затлъстяването. 22,2% от учениците са с наднормено тегло, твърди докладът за здравето на нацията за 2011 г. Увеличението спрямо 2010-а е с 2,8%. Основните причини за тревожната статистика са, че хлапетата посягат предимно към хранителни продукти, богати на мазнини и въглехидрати, и се движат твърде малко. Едни от най-предпочитаните храни на малчуганите са пържените картофки, хамбургерите, чипсовете и захарните изделия. А те не дават на тялото нищо друго освен излишни килограми.
В същото време с препоръчителната физическа активност от минимум 60 минути дневно се занимават само 24% от децата между 6 до 19 г. А 35% са физически активни по-малко от 2 дни седмично. Вторият здравен проблем на малчуганите са болестите на очите. След тях се подреждат астмата и гръбначните изкривявания.
Сандвичите и тортите у дома не са модерни. Най-желаното парти за рожден ден е в детските клубове. Снимка - Десислава Веселинова |
(в. Преса, печатно издание, брой 146 (497) от 01 юни 2013)