Първата стъпка в сферата на сигурността на това правителство е много слаба, да не кажа много лоша. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” Румен Петков от БСП. Тя поставя под съмнение редица неща. „Прозвуча днес едно твърдение, че едва ли не като извадим БОП-а, полицаите ще могат да работят по-близо до обществото. Аз съм министърът, който прие и регламентира през правителството стратегията „Полицията в близост до обществото”. Към онзи етап системата работеше добре и тогавашният главен секретар ген. Илия Илиев лично беше ангажиран с нейната имплантация. Тогава Националната служба за сигурност беше в състава на МВР и нищо не пречеше, днес това твърдение е кухо, то показва липсата на каквито и да са аргументи в реализацията на трансферирането на БОП-а от МВР в ДАНС”, обясни Петков.
ГДБОП в ДАНС - едно неразумно решение
За това дали ръководителят на ДАНС трябва да се избира от Народното събрание по предложение на министър-председателя, Румен Петков каза: „Не, защо имаме разделение на властите? С какво парламентът си смени функциите последните три месеца, че той да избира ръководителя на изпълнителна агенция? Ние през всички тези години сме се нагледали на преместване на депутати от едно на друго място и ако утре мнозинството се смени от избраното от народа, известни народни представители минат от една парламентарна група в друга и председателят на ДАНС започне да зависи от тях и тогава ДАНС започне да обслужва тесни корпоративни интереси само, защото председателят зависи от няколко депутата и не може да бъде сменен заради няколко депутата, какво правим тогава? Това е много несериозно и неразумно решение”.
Навремето предупредих за потенциални негативни резултати от създаването на ДАНС, без това да бъде сериозно анализирано и обсъдено. Днес съм сигурен, че резултатите ще бъдат негативни. Доколко и как сме консултирали партньорите – какво счита Европол, какво счита Интерпол, каква е позицията на ключовите ни партньори – Съединените щати, Великобритания, Франция, Германия, Русия, чели ли сме внимателно докладите на Департамента на Съединените щати за сигурността, каква е оценката там за службите за борба с организираната престъпност?”, коментира той.
„Сигурно много хора не харесват Станимир Флоров, не е и сред моите любимци, но доста повече хора мразят Цветанов, вън от всякакво съмнение, но това не е повод да съсипем службата и министерството”, посочи Петков. „Аз съм смаян от позицията на министър Йовчев – няма какво толкова да пострада министерството като извадим БОП-а. Това е позиция, която ще го направи чужд на системата. Казвам го като човек, който го подкрепи много бурно, много категорично, казвам го с болка. Когато говорим за целия този системен процес, трябва да сме наясно, че ако не сме го съгласували с партньорите, както е, нищо добро не ни очаква”, каза още Петков.
Две полицейски структури - лоша услуга на сигурността
Създавайки две структури с полицейски и оперативни функции, ще направим лоша услуга на сигурността в държавата - продължи Румен Петков. Преди пет години, председателят Сергей Станишев мотивира създаването на ДАНС, с необходимостта от една информационно-аналитична структура независима от МВР. Днес на тази структура не просто прилепваме Дирекцията за борба с организираната престъпност, а даваме полицейски и оперативни функции, тоест създаваме две структури с полицейски и оперативни функции”, обясни той.
От самото начало съм привърженик на радикални и сериозни структурни промени – бързи, но не прибързани. Аз съм върл противник на прибързаните, немотивирани в професионалния състав и немотивирани в обществото промени. В случая нещо, което е дълбоко смущаващо е, че се внасят в Народното събрание промени, които не са обсъждани в специализираните звена на моята партия, на Националния партиен съвет на БСП, и за първи път от 1990 година насам, това е нещо, което и Тодор Живков не би си позволил - не са обсъждани в парламентарната група. Това е тежък прецедент”, посочи Петков.
Той обясни, че е бил на конференция по борбата с наркотиците в Рим и е разговарял с експерти на БСП, които са с много тежък авторитет в системата на сигурността като цяло. „С тях никой не го е консултирал, една част от депутатите са изненадани. Това е първият принципен въпрос за подхода, той смущава и нещо повече, той няма нищо общо с утвърдените демократични процедури в партията. Второ, не е консултирана професионалната общност. Аз съм правил много сериозни, радикални промени в Закона за МВР, но те бяха обект на обсъждане повече от шест месеца в професионалния състав”, каза още Петков.