Жилищният пазар в Пловдив почти прехвърли първото полугодие на 2013 г., лъкатушейки нагоре-надолу, без драстични промени в цените. Това показват данните на двете агенции за имоти „Виел“ и „Омега-А“, които традиционно подават информация на „Преса“ за реалните сделки.
Тухлените апартаменти в града се продават в коридора 460-590 евро на кв. метър. Изключенията са в централната част и в Стария град, където продажните цени достигат 630-650 евро/кв. м. Най-евтино е в кв. „Изгрев“, който се намира до известния с ромското си гето кв. „Столипиново“.
Панелните апартаменти в Пловдив се търгуват в още по-тесни граници, между 400 и 500 евро на квадрат, като пак единственото изключение е кв. „Изгрев“.
Според националната статистика средната цена на апартаментите в града на тепетата е 919,67 лв. на кв. метър. Това е най-ниското ниво от февруари 2006 г., когато беше 895,50 лв./кв. м.
С 28,5% се увеличават сделките с имоти в Пловдивско през първото тримесечие на 2013 г. спрямо същия период на м.г. Ръстът се дължи основно на продължаващата треска за земеделска земя. |
Вторият по население град в България всъщност никога не е бил втори по цени на имотите. Преди него винаги са се нареждали София, както и морските перли Варна и Бургас. Така е било и преди 20 години, в началото на 1993 г., когато националната статистика започна да наблюдава жилищния пазар в страната. За кратко време Пловдив е бил изпреварван от Велико Търново, Плевен, Русе, Стара Загора и Благоевград.
Традиционното четвърто място в жилищната класация има логично обяснение. Пловдивчани винаги са изоставали по средна работна заплата от София, Варна и Бургас.
От друга страна, културният център на Южна България никога не е бил известен с прекалено високи цени на имотите. Обикновено апартаментите струват с 5-10% над средните стойности за страната. Цените в най-скъпия район в Пловдив - централната част, са по-ниски от тези в столични квартали като „Банишора“, „Овча купел“ и „Дружба“.
Пловдивската чаршия обаче предлага добри възможности за инвестиция. При наем на двустаен апартамент от 200 евро и средна продажна цена от 630 евро/кв. м вложението би се избило за 17 години. Подобно ниво на годишна доходност (5,88%) е почти непостижимо в София, с изключение на Студентския град. Инвестицията в центъра на Пловдив изпреварва и средните лихви по срочни депозити у нас (за 1 година), които са 4,31-4,62%.
Строителният бум в Банско остави недовършени сгради и празни хотели
Единственото забавление в родния курорт е яденето и пиенето
Строителният бум в Банско отдавна отшумя, но остави след себе си десетки празни сгради, недостроени хотели и хаос в комуналната инфраструктура. Наскоро кметът Георги Икономов призна, че фекалии и отпадни води запушват канализацията в един от новите квартали на зимния курорт в местността Грамадето, където се намират най-луксозните комплекси. „Ситуацията е критична. Ако не се вземат спешни мерки, рискуваме нещата да излязат извън контрол“, алармира градоначалникът. Проверка на общинската администрация показа, че някои от шахтите са бутафорни, до тях няма тръби и реално не функционират.
„Заради запушената канализация изградените улични шахти са препълени и преливат, като отпадните води пълнят жилищните сгради и хотелските комплекси“, заяви Икономов. Освен липса на подземна комуникация в новите квартали строителната лавина отпреди пет-седем години завеща на Банско и куп други проблеми. Местната власт ще трябва да се справи със стърчащите останки от незавършените строежи, а бизнесът е изправен пред трудната задача да напълни десетките полупразни апартаментни комплекси. „Онзи чар, който имаше Банско като старинно градче, за съжаление, вече го няма. Вярно е, че повечето от новите строежи са в старинен дух, но въпреки всичко има огромно архитектурно разностилие Бетонната лавина не остави въздух в курорта, почти липсват атракциони. Нещата трудно могат да се поправят, но не е невъзможно. Това зависи от волята на кметското ръководство и от желанието на инвеститорите и собствениците на имоти“, коментира архитект Веселин Белинчев, който и в момента работи по много обекти в планинската община. Заради кризата в момента в Банско се купуват завършени апартаменти на ниска цени от 400-500 евро на квадрат. Най-сериозно е присъствието на руснаците. „Когато приключи този естествен процес, ще дойде време, когато самите собственици ще се замислят да променят облика на града. Важно е да се повявят и по-крупни инвеститори. Те могат да си позволят да съборят един нефункциониращ хотел, но да изградят друг с необходимите атракциони, който ще привлече и задържи туристите“, смята архитектът.
Освен да карат ски през зимата, през останалото време Банско не предлага кой знае какви възможности на посетителите си. Няма атракциони, няма летни кина, няма паркове. В момента предприемачите строят масово заведения, преустройват неизползваеми помещения в комплексите си и ги превръщат в места за хранене. В момента, освен да се яде и да се пие, нищо друго не може да се прави в планинския курорт. некачествено изградени обекти Навремето се работеше на парче, без цялостна концепция. Всички станаха специалисти, всеки започна да работи в строителството. В момента добрите майстори са в чужбина. Строителният бизнес изпитва глад за професионалисти.
Въпреки грешките от миналото туристическият бизнес още не си е взел поука. „Нашите собственици мислят прагматично, но ограничено. Много е лесно да изградиш един огромен хотел, ами после как ще го поддържаш, как ще го напълниш с посетители?“, пита Веселин Белинчев. Той и в момента не може да проумее защо инвеститорите изляха милиарди в огромни бетонни комплекси, а не в по-дългосрочни проекти, които биха могли да осигурят работна ръка и повече туристи. Преди години в Банско имаше всеки ден групи от туристи, но сега ги няма, защото няма какво да им се покаже, няма какво да правят, там има само бетон. Всеки се стреми към бърза печалба, а България се утвърждава само като евтина туристическа дестинация за алкохолен туризъм. Далеч по-правилно е да се развиват голф комплексите и селският туризъм, който макар и бавно, бележи ръст. „Ние сме най-бедната държава в Европа, а правим най-безумните неща, които дори и богатите страни не си позволяват, като застрояване и като неправилни инвестиции“, смятат много банскалии. |
Пазарът в Европа копае под дъното
Слънце изгря над жилищния пазар по света, само Европа остава на сянка. Цените на Стария континент продължават негативния си тренд - в 20 страни имотите поевтиняват през първото тримесечие на 2013 г., в 11 са без промяна, а в други 11 има леко покачване. Това показват данните на консултантската компания „Найт Франк“.
Шанхай е на първо място в света по поскъпване на жилищата - 10,7% за първите три месеца на годината. Снимка ЕПА/БГНЕС |
Дисциплината „копаене под дъното“ стана любима на страни с икономически и финансови проблеми. В Гърция цените падат с нови 2% от началото на годината, в Португалия - с 3,7%, в Ирландия - с 2,6%. Гръцкият пазар отбелязва най-голямото понижение на годишна база - 11,8%.
В България спадът е далеч по-умерен от бурните 2009-2010 г. Цените на апартаментите у нас са намалели с 0,9% за първото тримесечие, като в случая са ползвани данни от Националния статистически институт.
Най-добре представящият се регион е Близкият изток, чиито представители са Обединените арабски емирства (Дубай), Турция и Израел. Цените там растат за година съответно с 21,1, 11,5 и 7,9%. Страните в Южна Америка също превключиха на двуцифрени ръстове в последните 12 месеца.
Китайското правителство има защо да се притеснява от балонизиране в сектора, защото цените на имотите само за три месеца скочиха с 10,7%. За последните 12 месеца лидер по поскъпване е Хонконг - жилищата там прибавиха 28% към стойността си.
(в. Преса, печатно издание, брой 163 (514) от 18 юни 2013)