Браво!“, „Българи, юнаци“, се чува от група фенове на софийския бул. „Витоша“, които на чаша бира се наслаждават на зверските забивки на Цецо Соколов и другите волейболни национали. В съседното заведение залагат на по-малко спорт и по-силна музика. Но и там по диванчетата край тротоара места няма - млади двойки се наслаждават на приятната вечер и кроят планове за съседния пиано бар. Малко по-встрани група руски туристи се отдава на сладоледена вакханалия с хитовете на сезона „Крем карамел“, „Чийзкейк“ и „Тирамису“.
Няма грешка, уважаеми читатели! Столичният топ булевард отново е на мода, по-жив от всякога. Едва 10 са празните витрини по бул. „Витоша“ в най-престижната част - между Съдебната палата и бул. „Патриарх Евтимий“. В други три помещения тече трескав ремонт. Толкова малко свободни магазини не е имало от 2010 г.
Смяна на караула
В последните години българският „Шан-з-Елизе“ бра ядове заради икономическата криза и замръзналото потребление. От края на 2008 г. досега над 30 търговци се качиха на бързия влак, който ги извози от „Витошка“. Някои се преместиха в моловете, други в преките на булеварда, където наемите са по-приемливи, а трети просто хлопнаха кепенци завинаги.
Сред последните наематели, които освободиха помещения, са Пощенска банка, която имаше клон близо до ул. „Алабин“, както и малката книжарница срещу нея. От няколко месеца е свободен и близо разположеният магазин за дрехи Sconto. Израелската компания за мода и бижута „Михал Негрин“ също оголи витрините, оставяйки съобщение, че се е преместила в столичен мол. Към друг търговски комплекс се насочи и аутлет на италиански модни марки.
Хубавото е, че „Витоша“ не остана без храм на книгите, след като през май беше открита „Гринуич“ - най-голямата книжарница на Балканите. Скъпарските бутици по столичното стъргало постепенно изчезват, отстъпвайки място главно на заведенията. Баровете, ресторантите, сладкарниците и сладоледените къщи, които изнасят масите по тротоарите, вече са 24. По най-известния български булевард вече има и пиано бар. А предвид силното търсене на нови помещения със сигурност броят на местата за забавление ще се увеличи още преди следващото лято.
Този ад води в рая
„Витоша“ постепенно си пренесе тежкия кръст към „възкресението“, което се очаква да настъпи с откриването на втория лъч на метрото в края на август т.г. и най-вече с ремонта на пешеходната част, чийто завършек се чака догодина. Сега се довършва настилката на участъка от бул. „Патриарх Евтимий“ до ул. „Неофит Рилски“. А след това ще се прави отсечката до ул. „Алабин“.
Падналите наеми са другата причина бизнесът да се завръща масирано на топ булеварда. В годините преди кризата се чакаше с месеци, докато се освободи магазин на „Витошка“, а наемите бяха хвръкнали до 100-120 евро/кв. м. Сега рентите са нормализирани до средно 40 евро/кв. м според доклад на „Колиърс интернешънъл".
Ключов индикатор за пазарните настроения беше сделката, при която испанският гигант „Индитекс“ (известен с марките си „Зара“, „Бершка“ и др.) нае три етажа срещу Съдебната палата. Договореният наем там беше 39 евро на кв. метър. Това отрезви собствениците на магазини, които доскоро летяха в небесата с нереалистично високи оферти. Сега брокери споделят, че дори за малки помещения наемите не минават границата от 50-65 евро/кв. м.