Протест

България в омагьосан кръг

16779 | 23 юли 2013 | 12:54

Ако с три думи трябва да квалифицираме четвъртвековния преход, те не са „Швейцария на Балканите“, а „Мафията победи държавата“, и то във в


България навлезе в безпрецедентна политическа криза, след като предсрочните избори на 12 май не я решиха, а задълбочиха.

Две партии, загубили изборите, се напъват да ни спасяват, но сборът от депутати не им позволява дори да имат кворум. Той зависи от партия „Атака“, която всеки момент ще внесе закони за деколонизация, които няма да бъдат приети и кворумът ще падне. С вота през май гласоподавателите в София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе показаха, че БСП не е алтернатива на ГЕРБ. Така Борисов постигна нещо безпрецедентно - управляваща партия спечели изборите въпреки идиотския закон за облагане спестяванията на хората с данък, февруарските протести за цените на тока и зловещото нарушаване на традиционното политическо неговорене в деня,  предхождащ изборния ден.

Когато губиш изборите, и то в петте най-големи града на страната, съсредоточили целия съществуващ стопански, човешки, културен, спортен и прочее ресурс на държавата, няма как да се държиш като победител. Самите победители от ГЕРБ наред с рекордните победи над БСП под път и над път сътвориха за тяхно съжаление и печален рекорд - за първи път победилата партия събра едва един милион гласа. Твърде малка обществена подкрепа за самостоятелно управление.

Преди 25 години погледите на милиони българи бяха обърнати към френското посолство, където президентът Франсоа Митеран прие български дисиденти начело с д-р Желю Желев и така легитимира бъдещата българска опозиция. Милиони ръкопляскаха, но тайно, по къщите, защото митингите не бяха разрешени. В навечерието на 25-годишнината от демократичните промени родени след 1989 година  българи вече открито ръкопляскат пак пред френското посолство за мъдрите думи на френския дипломат и германския му колега. Тези държави направиха каквото можаха за България. Макар и неготови, ни приеха навсякъде - в Съвета на Европа, НАТО и Европейския съюз. Вече няма къде да влизаме и сами трябва да се оправяме. Лъжейки Европейския съюз, че сме готови за членство, всъщност

излъгахме себе си

Вече е ясно, че ако сами не си помогнем, няма кой да дойде да ни управлява, защото членството в ЕС не значи загуба на суверенитет.
Ако с три думи трябва да квалифицираме четвъртвековния преход, те не са „Швейцария на Балканите“, а „Мафията победи държавата“, и то във всички области на обществения живот. Българската правозащитна система, регламентирана в основния закон начело със съдебната власт, се оказа негодна да се справи с проблема. Станахме световни шампиони по публични разстрели и всеобхватна корупция, голи и боси политици от провинцията дойдоха в столицата, за да трупат богатства. Скандалите с видни представители на съдебната власт за търговия с влияние нямат край.

Какъв е изходът? Без съмнение радикалната конституционна реформа особено на съдебната власт е неизбежна. Било чрез ликвидиране на парламентарната квота във ВСС, било чрез пряк избор на висши магистрати. Но затова е необходимо Велико народно събрание, а то не може да се свика в момента. Първо, няма предложение от президента или ½ от народните представители, за да се задвижи процедурата за това. Второ, няма да има 2/3 мнозинство за свикването му и трето, този парламент не е в състояние да изработи проект за нова конституция, без което няма как да ни дойдат на главата велики депутати. Конституционната реформа изисква широка обществена и институционална дискусия и поне минимално съгласие на основните политически сили, каквито липсват.

Мажоритарните избори биха били крачка напред. Те обаче не са желани от всички партии без изключение. Гражданите

искат да избират личности

но при мажоритарния вот никой политически лидер не е гарантиран с депутатско място. БСП се страхува най-много от мажоритарния вот, тъй като след случая „Пеевски“ толкова не е на мода, че на втори тур десните избиратели, без да слушат партиите, ще се обединяват срещу левия кандидат - случаят с кмета на Варна, избран наскоро, е показателен. Така че радикална промяна на избирателната система няма да има, а оттук е безпредметен и нов Изборен кодекс. Да не говорим, че в него има глави за избор на президент, местни избори и евроизбори, които се отнасят към случая с предсрочните парламентарни избори.

В нормалните европейски държави патовата ситуация щеше да бъде овладяна чрез широка коалиция ГЕРБ и БСП, нещо като правителство тип „Попов“. В България се доказа въпреки съветите на д-р Желев, че това е невъзможно.
За първи път след промените

страната не вижда спасител

През 90-те години СДС ни спасяваше от комунизма. В новото хилядолетие царят ни отърва от СДС, а Бойко от тройната коалиция. Нов спасител очевидно няма - нито като личност, нито като партия.

Българският политически елит трябва да види факта, че макар и в разгара на лятото, за първи път след 7 юни 1990 г. българите изпълниха пространството от Орлов мост до хотел „Плиска“. Невръстните дечица сред протестите като първа дума след „мамо“ са научили „мафия“. Цяло новородено поколение се възпитава в дух на откровена омраза към статуквото. Има криза на авторитети. Партията на негласуващите е най-голяма, а тя е намразила всички и всичко.
„Няма оправяне“, си говорят хората по улиците. Наистина сме в омагьосан кръг. Излизането от него ще трае дълго, но отнякъде трябва да се започне.
Ето четири стъпки, които могат да ни помогнат да сложим началото:


1. Предсрочни избори. Управляващите, от които предсрочните избори зависят, трябва да разберат, че те са неизбежни и да вървят към политическо решение за провеждането им най-късно с евроизборите през май догодина. Не съм сигурен дали те няма да бъдат наложени и по-рано от софиянци, които след 40 дни ще се завърнат от морето и родните места. При всички случаи обаче фиксирането на дата за нови избори ще поуспокои страстите и ще даде известен шанс на парламент и правителство да работят по-спокойно.

2. Смесена избирателна система по подобие на ВНС. Гражданите настояват да се гласува за личности, партиите без изключение са за пропорционални партийни листи. Говоренето за мажоритарен елемент в партийните листи е мимикрия, която няма да удовлетвори протестиращите, които излъчват интелигентност. Като компромис 120 от депутатите следва да се изберат мажоритарно в два тура, а другите 120 - по пропорционалната система. България не се нуждае от нов Изборен кодекс, тъй като главите в него за президентски, местни и прочее избори са неотносими към ситуацията. Трябва да се измени само главата, която касае парламентарния вот. Другото създава впечатление за протакане и удължаване на парламентарната агония, в която се намираме.

3. Спиране с реваншизма като предпоставка победителите да се върнат в парламента. ГЕРБ с право го напуснаха. Те не получиха председателското място във висшия законодателен орган, което им се полага по волята на българския избирател. Дори в зората на демокрацията, когато парламентарното пространство се преструктурира от Ахмед Доган и се появи кабинетът „Беров“, не се създаде прецедент и председател на Народното събрание стана представител на партията победител СДС Александър Йорданов.

4. Дискусия за радикална конституционна реформа. Тя трябва да се проведе под егидата на президента, който има конституционно право да внася в парламента предложение за свикване на ново ВНС и нова конституция. Сега това е немислимо, защото няма готовност, но дискусия трябва да има и се заработи по бъдещ проект за нов основен закон. След четвърт век демокрация България няма как да продължи с Висш съдебен съвет, в който има парламентарна квота. Ако това не се разбере, ходенето по мъките ще продължи, а скандалите с висши магистрати ще продължават да тресат оста София - Брюксел. Прокуратурата следва да бъде извадена от съдебната власт и обособена като държавен орган на обвинение в самостоятелна глава подобно на Конституционния съд. Президентът не следва повече да бъде обвързан при назначаването на главния прокурор от предложението на ВСС, както е понастоящем. Може да се дискутира и за пряк избор на висши магистрати.
Ако не предприемем тези стъпки, времето и хората ще ги наложат, но забавянето ще задълбочи омагьосания кръг.

-----------
* Авторът е бивш конституционен съдия


(в. Преса, печатно издание, брой 198 (549) от 23 юли 2013)


Еврохолд

От категорията

Боряна Димитрова: В парламента виждаме една широко отворена врата към нови избори

-Boryana-Dimitrova-s-prognoza--Rotatsiyata-v-upravlenieto-shte-se-osashtestvi-i-nyama-da-ima-izbori-2-v-1_1707549496.png

Според нея обаче има и една полуотворена врата, през която може да се стигне и ...

12 ноем. 2024 | 18:24

Кузман Илиев: Борисов изчаква Тръмп да вземе властта, но вълната "Радев" се задава на хоризонта

Кузман Илиев: Борисов изчаква Тръмп да вземе властта, но вълната "Радев" се задава на хоризонта -1606736490.jpg

Идеята да кажеш, че ти си близък на Тръмп и управляваш България по тази линия е ...

12 ноем. 2024 | 18:25

Валерия Велева: Не е шега! “Пердето” Кирил Петков готов на съюз с ”Възраждане”

Валерия Велева: “Пердето” Кирил Петков готов на съюз ”Възраждане”-1638786584.jpg

Изтласкан от парламентарната конфигурация, Пеевски се позиционира като ...

12 ноем. 2024 | 12:36

Симеон Сакскобургготски: Нужно ни е обединение и голяма цел, в която да повярваме!

Симеон Сакскобургготски: Нужно ни е обединение и голяма цел, в която да повярваме!-Simeon-Sakskoburggotski--Nuzhno-ni-e-obedinenie-i-golyama-tsel--v-koyato-da-povyarvame-_1731445709.jpg

Според Сакскобургготски колкото "песимизми и катастрофизми" да ...

12 ноем. 2024 | 23:07

НАЙ-ВАЖНОТО

В понеделник от ГЕРБ-СДС предложиха за поста Рая Назарян

Нов опит: Ще успеят ли депутатите да изберат председател на НС днес?

Депутатите ще направят нов опит да си изберат председател-Edin-ot-GERB-ne-glasuva-za-Raya-Nazaryan--Parlamentat-ne-izbra-predsedatel--prodalzhava-v-sryada_1731325023.jpg

Без определянето на парламентарен шеф депутатите не могат да започнат работата ...

13 ноем. 2024 | 08:05

Преговорният екип води лично Бойко Борисов

ГЕРБ-СДС кани на разговори за съвместни политически действия „БСП-Обединена левица“ и ИТН

ГЕРБ-СДС кани на разговори за съвместни политически действия „БСП-Обединена левица“ и ИТН-GERB-SDS-kani-na-razgovori-za-savmestni-politicheski-deystviya--BSP-Obedinena-levitsa--i-ITN_1731479302.jpg

От ПП-ДБ също започнаха поредица срещи с парламентарните сили в търсене на ...

13 ноем. 2024 | 08:27

Министрите се събират от 11 ч

Правителството обсъжда доклад за изпълнение на държавния бюджет

Правителството обсъжда доклад за изпълнение на държавния бюджет-Premierat-Glavchev-napravi-otchet-na-svarshenoto-ot-sluzhebnoto-pravitelstvo_1723027307.png

В дневния ред е и проект на международен договор BU-B-UCQ „Придобиване на ...

13 ноем. 2024 | 08:20

Заради политиката на Асен Василев финансово страната ни е "изтупан чувал". СДС няма да подпишат декларацията на ПП-ДБ

Илия Лазаров: Бойко Борисов като премиер може да поведе правителство на малцинството

Илия Лазаров: Бойко Борисов като премиер може да поведе правителство на малцинството-1612684470.jpg

Лазаров коментира също, че България в момента спъва Румъния за Шенген и не ...

13 ноем. 2024 | 01:07

Можехме много повече да сме постигнали, през тези над 30 години, ако бяхме обединени, казва царят

Симеон Сакскобургготски: Нужно ни е обединение и голяма цел, в която да повярваме!

Симеон Сакскобургготски: Нужно ни е обединение и голяма цел, в която да повярваме!-Simeon-Sakskoburggotski--Nuzhno-ni-e-obedinenie-i-golyama-tsel--v-koyato-da-povyarvame-_1731445709.jpg

Според Сакскобургготски колкото "песимизми и катастрофизми" да ...

12 ноем. 2024 | 23:07

Увeличaвaнe нa ДДC нa 22-23%, ĸaтo не е изключена cтaвĸa oт 25% , казва Людмилa Eлĸoвa от УС на БНБ

БНБ: Василев нанесе дългосрочни щети на икономиката. Всички ще платим гигaнтcĸия дeфицит от 12 млрд

БНБ: Василев нанесе дългосрочни щети на икономиката. Всички ще платим гигaнтcĸия дeфицит от 12 млрд-BNB--Vasilev-nanese-dalgosrochni-shteti-na-ikonomikata--Vsichki-shte-platim-gigantc-iya-defitsit-ot-12-mlrd_1731445135.jpg

800-тe милиoнa лeвa, зaдeлeни във Фoндa зa eлeĸтpoeнepгийнa cигypнocт ca били ...

12 ноем. 2024 | 22:56

Цялата партия ГЕРБ си иска Борисов за премиер, а и той е най-подготвеният

Харизанов: Единственият възможен вариант е кабинет на малцинството с изненадваща подкрепа в залата

Харизанов: Единственият възможен вариант е кабинет на малцинството с изненадваща подкрепа в залата-Harizanov--Vreme-beshe-da-se-varnem-kam-normalnostta_1719845850.png

Г-н Пеевски много искаше да покаже, че вече е друг тип политик, а не е онзи, ...

13 ноем. 2024 | 00:14

На политическата сцена има едно изчакване, едно бездействие, защото то устройва практически всички

Кузман Илиев: Борисов изчаква Тръмп да вземе властта, но вълната "Радев" се задава на хоризонта

Кузман Илиев: Борисов изчаква Тръмп да вземе властта, но вълната "Радев" се задава на хоризонта -1606736490.jpg

Идеята да кажеш, че ти си близък на Тръмп и управляваш България по тази линия е ...

12 ноем. 2024 | 18:25

За търговията с гласове не трябва само да се говори, а да се търси решение

Боряна Димитрова: В парламента виждаме една широко отворена врата към нови избори

-Boryana-Dimitrova-s-prognoza--Rotatsiyata-v-upravlenieto-shte-se-osashtestvi-i-nyama-da-ima-izbori-2-v-1_1707549496.png

Според нея обаче има и една полуотворена врата, през която може да се стигне и ...

12 ноем. 2024 | 18:24