В понеделник Кево завърши прекрасната си дописка в „Преса“ с тефтерчето на Левски. Аз пък искам да започна с него. Живее ми се в България на тефтерчето на Апостола. А не в Българията на някакво тефтерче на някакъв си измислен шеф на някаква си още по-измислена комисия. В тефтерчето на Левски има една страшна страница. На нея пише „НАРОДЕ????”
„Какво е питал с този вик, раздърпан
в шест букви с питанки накрая?...
Какъв „народ“? И кой „народ“?...
Какъв народ бе племето, което
тъй не успя от двайсет заптиета
единствения - него - да спаси?
Къде се беше изпокрил?“
Тези въпроси задавам не аз, а Дамян Дамянов, светла му памет. Но този въпрос може да се проектира и днес. Какъв народ е племето, което, вместо да се загрижи
как с общи усилия да излезем от кризата
знае само „долу“ и „оставка“?
И „къде се беше изпокрил“, когато се приемаше онзи негоден Изборен кодекс, по който се проведоха и последните избори? И защо с гласовете си на 12 май не застана срещу него, а просто препотвърди статуквото? А какъв народ е племето, което повече от 23 години търпеше онова, което е описано в „другото тефтерче“? В което пише „да се удари“, „лично - Ц. Ц=”, „винаги да се уведомява И. Ф.” и т.н.
Мигар е нещо ново? Ами да ви припомня само „тефтерчето“ на Красьо Черния. Къде се бяхте изпокрили тогава? Нима сегашното не повтаря „онова“ - че в „тази България” нищо не е независимо, а всички са навързани като свински черва? Не ми се живее и в Българията на „тефтерчето на Сидеров“. Той май наистина си е въобразил, че всичко в държавата зависи от неговия (среден) пръст. И че може да издевателства с това. Поради което
и си направил списък с лица
подлежащи на лична мъст. Но забележете - чрез парламентарния му властови ресурс. Който е срещу мен, е корумпиран. И обратно... Еми време беше Бойко да спре да се прави на ощипана мома. Да си върне „гвардията“ в парламента - и самозабравилото се ново „дуче“ тутакси ще си седне на задника. Но ако перифразирам великия Алеко, в България днес е в сила правилото „опознай корупцията, за да я обикнеш“. Особено пък ако те турят и шеф на комисията по „опознаването“ й...
Между другото, тия дни и Анастасия Мозер, с която определено не сме политически съюзници, също посъветва Бойко да се появи с отряда си в Народното събрание. И от това само ще спечели. Защото има да се правят четири бюджета (актуализация на сегашния, нов за 2014, на социалното осигуряване и на здравната каса).
Ако добавим и Изборния кодекс, Бойко до вчера вече беше насъбрал пет причини да ходи на работа. От което само ще спечели. Не ми се живее и в Българията на „след това“, а не на „преди това“. Някакъв възпийнал таксиджия помете цяла спирка с нищо неподозиращи граждани - и едва след това ще ги проверяваме. А защо не „преди“?
Говорих с колеги на този „юнак“. Ми той така си карал от години! И колкото по-пиян, толкова по-добре играел футбол! Тогава Лео Меси ще следва да е в постоянна алкохолна кома, не ли?
Но сега
ще проверяват такситата „след това“
Вероятно „след това“ ще установят (при някой бъдещ случай) и че такситата не са „бакшиши“, както ги нарича целокупният български народ, че няма „копърки“ (един се опита да ми вземе 30 лв., все едно че от университета до къщи минавам през Пловдив), че не пият редовно в работно време, както показаха по някаква телевизия, и други. Е, защо не го направят всичко „преди това“?
Защо и трагедията в мина „Ораново“ не е била (със сигурност) предотвратена? А сега, „след това“, ще ми назначават комисии, пък те ще се сетят, че ни от трагедията, ни от тях щяло да има смисъл, ако е било „преди това“? Живее ми се в България на българите. И хич не ми се живее в Българията на Цветанов (два месеца), на Пеевски (месец) и сега на Сидеров и Сугарев. А и на всякакви други „тюфлеци“, както нежно би се изразил моят приятел и комшия Ицо Стоичков.
Не ми се живее и в Българията на „ах, колко са умни, колко са интелигентни участниците“ в протестите. И даже ги противопоставят на „февруарците“. Онези били тъпи и бедни, защото протестирали срещу ЕРП-тата. Сегашните били „работещи хора от средната класа“.
Е, те ако и сегашните са толкова умни и интелигентни, щяха да разберат, че
протестът им отдавна изпълни целта си
В смисъл, че оттук насетне държавата вече няма да се управлява от някакви самозабравили се властници, а под строг граждански контрол. И това наистина е велика победа!
Ако обаче са наистина толкова умни и интелигентни, те трябва да направят поне още няколко неща. Първото е да кажат не какво НЕ искат, а какво ИСКАТ. Засега подобно послание от тях не съм чул. Защото, както казал и Мечо Пух, „когато не знаеш къде отиваш, винаги отиваш другаде“.
Не искат правителството на Орешарски. Не искат стария Изборен кодекс. Не искат 240 депутати , защото били много „безделниците“ и „тунеядците“ в парламента. Не искат и сега действащата конституция. Значи вероятно искат точно обратното. Но май че все още не знаят как точно това обратното да стане. Мога леко да им подскажа. Пък дори и защото изследвам практиките на европейските демокрации, включително и в периоди на кризи, каквато и сега изживяват. А и ние покрай тях.
В подобни периоди нациите се обединяват
Обществено и даже политически
Щом не искат Орешарски, значи не искат и неговия план. В интерес на истината в новия му вариант той е доста любопитен. А пък ако стане - и направо прекрасен. Но вместо да го прочетат и обсъдят, „умните и интелигентните“ протестиращи просто не го искат. Както не искат и стария избирателен кодекс. Без въобще да се замислят, че няма кой да го поправи освен сегашния парламент. На когото обаче нонстоп искат оставката... Не искат и сега действащата конституция. Но няма кой да вземе решение за ремонта й освен пак сега действащия парламент.
Е, тогава какво реално искат?
В един блог пишеше нещо много умно - че на протестите трябва да се чува не само кой да си ходи, но и какво да дойде. Ами хайде да помислим разумно. Всъщност изборите са
като конкурс за назначаване на работа
Работодателят (избирателят) определя кои четирима стават и ги назначава. Даже им поставя условия - ти (примерно ГЕРБ) ще отговаряш за 96 работници, а ти (Станишев) - за 82-ма. По 12 лв. на месец от моите (нашите) пари. Сума-сумарно - по 160 на година на калпак депутат. Още по-сума-сумарно - 3,5 милиона от нас по 12 месеца си прави едно 40 милиона. За хора, които не работят...
Е, такъв работодател няма начин да не фалира. Лошото е, че в случая фалираме ние, всичките българи...
А иначе на мен наистина ми се живее в България на 12-годишния Ники от Пловдив. Който събрал очите на парижани на гара Сен Лазар с брилянтните си изпълнения на класическа музика. Но не ми се живее в Пловдив на столипиновци, на които им плащам и тока, и здравните осигуровки.
Въобще живее ми се в „другата“ България - на градежа, а не на рушенето. Така, поне според проучването на presadaily, мислят и още около половината ми сънародници.
Пък ако надделеят поривите на другата половина, терминал 2 ми е на около 30 минути път от къщи...
(в. Преса, печатно издание, брой 199 (550) от 24 юли 2013)