"Ако Русия и САЩ започнат да воюват, това ще бъде "безконтактна война", в която ще победи този, който има по-бързо и по-прецизно оръжие. Поради това тези две суперсили влагат огромни финансови ресурси в модернизацията на оръжейното производство. Ето защо някогашното "воюване от рововете" ще замине в историята или ще се наблюдава предимно в местни или регионални военни конфликти. Заместник министърът на отбраната на Русия Юрий Борисов, който отговаря за въоръжаването преди няколко дни обяви, че през следващите години се очаква Русия ще разполага с бързо и супермодерно оръжие. Подобно на тях и американците също разработват свои програми, по които се очаква да получат ново въоръжение между 2018 и 2025 година.
"Би било глупаво ние да седим и да дремем. Ясно е, че и ние ще работим за далеч по-бързо и много по-прицизно въоръжаване", казва Борисов. Той обаче добавя, че самото разработване на подобно въоръжение е много скъпо. По думите му далеч по-евтино би било да се направят ефикасни системи за борба срещу неприятелските ракети.
Юрий Борисов е убеден, че Русия е изправена пред опасност. Първата от тях е конфликт със страна, която е технологично на по-високо ниво от страната му. Така война би се водила без контакт. Втората опасност идва от това, че неприятелят има сходни с тези на Русия възможности относно мобилизирането на силите и поставянето в бойна готовност на съществени части от армията. Третата опасност са локалните войни, идентични с онези в Афганистан и чечения, както и противопоставянето на тероризма. Четвъртата опасност е относително слабата защита на много дългата руска сухопътна граница. Петата опасност може да бъде ожесточаването на борбите за ресурси на Арктика, където руските обекти добиващи газ и нефт могат да станат лесна плячка за нападения от диверсанти. За да се илюстрират колко е важно да се влагат пари в модерно въоръжаване, руският вицепрезидент Дмитрий Рогозин по време на една конференция в Москва обяви, че вече от 10 години САЩ работят върху концепция за изработването на оръжие, което не носи атомни бойни глави, но което може да унищожи основни инфраструктурни обекти на вражеска територия. По думите му една американска игра ясно показала как през първите шест часа САЩ ще могат да унищожат до 90% от руските ракети.
"Миналата година в Пентагона имаше дискусия по време на която експерти обявиха, че с помощта на 3,500-4 000 високопрецизни ракети, САЩ ще могат за шест часа да унищожат основната руска инфраструктура, така че след това страната да не може да окаже отпор", твърди Рогозин. На сходно мнение с него е и Алексей Кудрин, предишен министър на финансите. Преди време той влезе в конфликт с Дмитрий Медведев именно заради различните им позиции относно военния бюджет. Рогозин е на мнение, че на американската опасност Русия може да се противопостави само чрез "автономно оръжие, което не зависи от съвременните телекомуникационни технологии, които могат много бързо да бъдат неутрализирани".
"На Русия и е нужен технологичен скок в ракетната и атомната програми", смята Рогозин, който не крие, че в модерните технологии властите в Москва изоставят от разработките на Пентагона.