Мащабът на ускоряващия се военен преврат в Египет е смайващ. Светът наблюдава в ужас как войници обгазяват и стрелят срещу демонстранти, които не са по-ожесточени и разрушителни от хората, протестирали срещу режима на Хосни Мубарак на площад "Тахрир" в Кайро през февруари 2011 г.
Измина малко повече от година, откакто Мубарак беше признат за виновен, че не е възпрял избиването на протестиращи от египетските сили за сигурност тогава. Дали сегашният най-влиятелен човек в Египет, генерал Абдел Фатах ас Сиси, е по-малко виновен след много по-големите жестокости в последните дни, пита авторът на коментарна статия в британския в. "Гардиън".
Влиянието на Запада в Египет е толкова ограничено, колкото и волята му за демокрация там. Ако страната иска да избегне връщане към трайна диктатура, светските прогресивни среди и изслямистите са длъжни да открият обща кауза, отбелязва вестникът. Ако Египет иска да избегне диктатура, собственият му народ трябва да намери решения. Шепа видни светски фигури разкритикуваха армията миналата седмица. Салафитската партия "Ан Нур", която първоначално подкрепи преврата, също промени курса. Сега всички тези гласове трябва да се обединят в името на обща кауза с "Мюсюлманско братство" и да създадат демократична организация, която се бори за възстановяване на гражданското управление, ако се наложи - и чрез нови улични протести. В противен случай, щом приключи с ислямистите, армията ще се обърне срещу всяка сила, която призовава за свобода и социална справедливост, точно както правеше в епохата на Мубарак, предупреждава авторът.
Египетските генерали не могат да игнорират Запада вечно. Европа и САЩ все още имат влияние върху египетските лидери, ако не го използват, положението може само да се влоши, пише в. "Дейли телеграф".
Някак зловещо уместно е, че едно от малкото поздравления към новия египетски режим след жестоките репресии срещу "Мюсюлманско братство", превърнали улиците на Кайро във военна зона, дойде от правителството в Дамаск. Останалият свят възприе събитията в Египет като бедствие, а ситуацията продължава да се влошава. Ако египетската армия умишлено е планирала да укрепи позициите на бойци и екстремисти - за да накара обществеността да забрави лошото управление на "Мюсюлманско братство", да премахне всяка възможност за умереност и да предизвика възмущение и враждебност сред населението - тя можеше да свърши и по-добра работа, отбелязва вестникът.
И за да се влошат нещата допълнително - поне от гледна точна на Запада - започна да изглежда така, сякаш - както и в Сирия - сме безсилни да се намесим. Смяташе се, че милиардите долари военна помощ от Америка са й осигурили лостове за упражняване на натиск върху генералите, но усилията й да ги обуздае бяха посрещнати с грубо незачитане. Европейският съюз, чиито харчове за подпомагане на Египет са незначителни в сравнение с американските, има още по-малък шанс да окаже влияние, въпреки изявленията за категорично осъждане и заканата да преразгледа отношенията си със страната.
Не бива обаче да се отчайваме, Египет остава доста зависим от Европа в търговско отношение, а също и за приходите си от туризъм. За да постигне някакво благосъстояние, Египет почти сигурно ще се нуждае от спасителна помощ от Международния валутен фонд, за да успокои инвеститорите, а нея може да получи само със съгласието на Запада. Трябва да използваме тези лостове, за да постигнем каквото е възможно, иначе ситуацията само ще се влошава, препоръчва "Дейли телеграф".
Висшите дипломати от ЕС се събират тази сутрин в Брюксел да обсъдят възможните европейски действия в отговор на кризата в Египет. Те ще подготвят основата за извънредната среща на външните министри на съюза във връзка с Египет по-късно тази седмици, пише в. "Вашингтон пост". ЕС е сериозен източник на помощ, заеми, бизнес и туристи за Египет. Миналата година Евросъюзът обеща общо 5 милиарда евро заеми и помощ на Египет в зависимост от напредъка му към демокрация. Освен икономическите лостове германският канцлер Ангела Меркел вчера лансира идеята да се спрат предварително одобрените оръжейни пратки за Египет
като част от координирания отговор на ЕС. Гледаме много скептично на случващото се в Египет в момента. Ще направим всичко да спрем насилието, цитира я "Вашингтон пост".