Медиите в Египет участват активно в "борбата срещу тероризма", като подклаждат гнева на протестиращите срещу Мюсюлманските братя и чуждестранните средства за масова информация.
Докато полицията и армията стрелят "на месо" срещу привържениците на сваления от военните президент Мохамед Морси, политическият коментатор Хишам Касем описва позицията на медиите като "кампания срещу Мюсюлманските братя и другите ислямистки течения".
За една година управление на Морси журналистите, подложени на съдебно преследване са повече, отколкото през 185-годишната история на египетския печат. Днес пресата се възползва от неприятностите на Мюсюлманските братя, за да прави капитал", отбелязва коментаторът.
От няколко дни трите официални телевизии, както и частни канали провъзгласяват на висок глас, че "Египет се бори срещу тероризма", и по цял ден повтарят официалната версия за сблъскванията между силите на реда и привържениците на Морси, при които за 6 дни бяха избити близо 900 души, в голямото и мнозинство ислямисти. Освен клип в прослава на армията кампанията включва рапъри, рокери и други египетски поп звезди, публични и частни канали проследяват събитията на фона на драматична музика и с твърдения за "терористичната" история на Мюсюлманските братя, като се започне от президентството на Гамал Абдел Насър, а след това в периода, когато беше убит президентът Ануар Садат, и се стигне до масовите прояви напоследък в подкрепа на Морси.
Същата линия следват и печатните издания. Проправителственият вестник "Ал Ахам" посвещава цялата си първа страница - общо 9 заглавия - на последните изявления на генерал Абдел Фатах ал Сиси, новата силна личност на страната и командващ всесилната армия, който обещава, че "Египет няма да се огъне пред терористите". Според главния редактор на частния вестник "Саут ал-умма", Абдел Халим Кандил, медиите са на първата фронтовата линия, защото страната им води "национална битка". Този яростен критик на ислямистите обвинява западните медии, че се люшкат между две крайности - омраза срещу исляма и уважение към Мюсюлманските братя.
Това предизвиква силен отпор от страна на египтяните и сериозно недоверие към чуждестранните журналисти, посочва той. Откакто на 3 юли беше свален президентът Морси, произлязъл от Мюсюлманските братя, правителството в Кайро и общественото мнение стават все по-единодушни в гнева си към чуждестранния печат. Властите обвиняват западните журналистите, че съобщават само за жертвите сред привържениците на Морси, а не толкова усърдно за убитите полицаи. Да се разхождаш с фотоапарат в момента е много рисковано, заявява западен фоторепортер, пожелал анонимност, който от година и половина отразява събитията в Египет. Той заяви пред АФП, че се страхува а излезе на улицата с фотоапарат, откакто, властите разрешиха на силите на реда да стрелят срещу протестиращи демонстранти. "Днес направих само няколко снимки и то от колата си и излязох само за 45 секунди да направя още една", разказва той. а