Седем потвърдени случая на военни преврати, извършени с помощта на САЩ
Много държавни и правителствени ръководители, сред които диктатори, а и демократично избрани политици по време на американо-руската Студена война са загубили своите позиции, а в някои от случаите и живота си при опитите на ЦРУ да постави на техните места свои хора. Американското правителство наскоро призна участието си в няколко тайни операции, сред които преврата в Иран през 1953 г. Наследството от участието на Вашингтон в успешните военни операции в Иран, Гватемала, Конго, Доминиканската република, Южен Виетнам, Бразилия и Чили направи "Тайната ръка" на САЩ ефикасно средство за туширане на настоящите политически напрежения по света. Но освен въпросните седем страни, за които бе потвърдена американската намеса при смяната на държавните им ръководства, има предположения, че Белия дом е правил и други опити да промени властта и в някои комунистически държави, както и в Сирия, Гана, Афганистан и Индонезия.
Британският петрол победи иранския премиер
Влиятелното списание посочва, че въпреки моментното намаляване на американското влияние в Кайро, някои конспиративни теории предричат, че и "Мюсюлманско братство", и временното правителствона Египет са в тайно съглашателство със САЩ. Според информацията на "Форин полиси", военните удари подкрепени от ЦРУ започнали с пристигането на американските генерали в Техеран през 1953 г. И само няколко дни по-късно иранския шах наредил на премиера Мохамед Мосадък да се оттегли от поста. След моментно поколебаване от страна на военните, няколко милиона щатски долара били веднага дарени на страната. С тях са подкупени част от привържениците на Мосадък, както и се осигурило финансирането на уличните протести. В крайна сметка военните арестували премиера, който останал под домашен арест до края на живота си. Експерти са единодушни, че преврата в Техеран е американска операция от началото до края.
Свалянето на премиера Мосадък било последвано от национализиране на местната петролна индустрия, която преди това била под управлението на британските компании. Според последните разсекретени документи на ЦРУ, в началото на 50-те години на миналия век е съществувала опасност "Иран да остане уязвима на една евентуална съветска агресия". Именно тогава кулминира периода на Студената война, когато САЩ се намесва в необявената война в Корея срещу силите, подкрепяни от СССР и Китай, поради което властите във Вашингтон предприемат изпълнение на операцията за извършване на военен преврат, наречена "Траякс", отбелязва "Форин полиси".
Само година по-късно отново с американска намеса е свален и гватемалският президент Хакобо Арбенз. Въпреки че първоначално Белия дом го поддържа, той е принуден да напусне поста си. Смята се, че причината за това са опитите му да продене няколко реформи в областта на селското стопанство. Предположенията са, че те в крайна сметка е щяло да застрашат интересите на американската компания "Юнайтед фрут къмпани". За пръв път тези подробности видяха бял свят през 1999 г. Именно тогава се и разбра, че ЦРУ е финансирало и подготвило военния преврат.
Много работа за ЦРУ през 60-те години
Подобна съдба има и първият премиер на Конго Патрис Лубумба. Той е отстранен от поста си от Джоузеф Касавабу, посредством белгийска военна помощ, подкрепена от американските власти. По същество това представлява насилствен опит за запазване на белгийските бизнес-интереси в страната след деколонизацията. "Но Лумумба, пише "Форин полиси", успява да даде отпор на белгийската армия и след последвалото сближаване със СССР става цел на ЦРУ. Така американското разузнаване на няколко пъти се опитва да го ликвидира. Най-накрая през 1960 г. той е заловен и екзекутиран.
През първата половина на 60-те години ЦРУ по всичко изглежда е имала много работа. Само за три години нейни агенти участват или организират свалянето от власт на лидерите на Доминиканската република, Южен Виетнам и Бразилия. Бруталната диктатура на Доминиканският лидер Рафаел Трухильо, която включвала етническо прочистване на хиляди хаитяни приключва, когато той пада убит при засада. И въпреки че нападателят му твърдял, че е действал самостоятелно, се оказва, че убийството е било организирано от ЦРУ. Това се потвърждава и от официалните документи по разследване на участието на ЦРУ в този инцидент.
"Форин полиси" твърди, че през 1963 г. САЩ били дълбоко замесени и в случващото се в Южен Виетнам. По това време отношенията им с лидера на страната Нго Дин Дием станали още по-обтегнати и заради преследването на будистките дисиденти. С американска помощ няколко южновиетнамски генерали, които и преди това били планирали държавен преврат, успяват да го убият. Според обнародваните документи САЩ заплатили за тази "услуга" 40 000 долара. Следващата година, опасявайки се, че правителството на бразилския президент Жоао Гуларт ще тръгне по пътя на Китай, САЩ подкрепят военния преврат, ръководен от Умберто Кастело Бранко, тогавашен ръководител на бразилската армия. Малко преди свалянето, ЦРУ пък инспирира улични протести срещу правителството, осигурявайки гориво и оръжия за привържениците на бразилската армия. След свалянето на Гуларт, бразилската армия ръководи страната до 1985 година.
Няколко години по-късно, ЦРУ организира и военния преврат срещу тогавашния чилийски президент-социалист Салвадор Алиенде. Агенцията установява контакт с три различни групировки с цел заговор за убийството му и им предоставя дори военна помощ. Опитите им обаче завършват безуспешно. Затова пък през 1973 г. военния преврат ръководен от генерал Аугусто Пиночет успява.