Изабел Вейра-Масон |
С развитието на мрежата много анализатори побързаха да оповестят края на телевизията. Фактите обаче казват друго: днес телевизията е по-силна от всякога: огромната аудитория и баснословните суми за телевизионни права станаха нейно нарицателно. В същото време интернет промени начина, по който хората стигат до информация, премахвайки централизираната цензура, която бе характерна за традиционните медии. Мнозина с лека ръка биха могли да противопоставят интернет и телевизията, но какво са всъщност те: врагове или приятели? Отговор на въпроса се опитва да намери френското списание Atlantico в интервю с медийния експерт Изабел Вейра-Масон.
Atlantico: Наистина ли интернет погълна пресата?
Изабел Вейра-Масон: Не мисля, че този въпрос има еднозначен отговор. Бизнесът с печатните издания е много специфичен сектор, който се приспособи прекрасно към разпространението на интернет. Преди хората не четяха толкова Le Monde или други вестници, които днес си имат сайтове. Всичко това е благодарение на мрежата. Но в света на пресата действат особени икономически правила и затова е трудно да кажем какво ще се случи утре.
- Настъпва ли интернет по телевизията и нейната аудитория?
- Преди да кажете, че интернет вече победи всички останали медии, си спомнете урока на историята: медиите постоянно еволюират, но появата на нови източници на информация не означава задължително изчезването на старите. Радиото не уби вестници, а телевизията не унищожи радиото. Всички те могат да съществуват заедно.