Кажете „сбогом“ на телефонните измамници. Те се отмиват в историята заедно с парите в брой. Само баба на село „кълве“ на разтревожения глас в слушалката: „Синът ти катастрофира, дай 2000 лева да се откупи от полицията.“ Личните ни имейли вече регистрират като спам всички „оферти“ от т.нар. „нигерийска измама“. Те са на принципа на рибарската мрежа - замяташ нашироко, пък каквото се хване. И определено печелят от оборота. Милиони хора по света са получавали писма от „сина“ на бивш африкански диктатор, който му завещал 30 млрд. долара, ама той не можел да си ги вземе. И ако му дадеш „под наем“ банковата си сметка, щял да ти даде 10 процента. Единственото, което ще получиш обаче, е изпразване на твоята собствена. Дори и 20 лева да си има в нея, пак си на загуба. А „наследникът на диктатора“ все е на далавера. И няма на кого да се оплачеш. Първо, си дал сметката си доброволно. Второ, електронният му адрес е бил някъде в Бурунди и вече не съществува.
Дрънкането на тънката струна от телефонната измама от година-две има и киберверсия. Достатъчно е вещ хакер да „си напазарува“ адреси от най-популярните пощи. И заваляха отчаяни писма: „Здравейте, приятели! Ние с децата сме на почивка на Малдивите, Филипините... (или където се сетите). Обраха ни. Нямаме паспорти и кредитни карти, не можем да си платим престоя, гладуваме. Моля, пратете малко пари в еди-кой си хотел!“ Стотици хиляди хора се научиха по трудния начин, че първо трябва да проверят истинността на имейла.
Най-сочната и безнаказана киберврътка обаче залага на най-разпространената сред младите мечта - да си имат последен писък айфон. Какъвто и сайт да отвориш, насреща ти се облещва огромен банер „Честито! Ти спечели айфон. Само отговори на няколко въпроса“. Какво са няколко есемеса на фона на смартфон за над 1000 лева“. И те повличат търкалящите се камъни на собственото ти лекомислие. Въпросите са такива, че да им отговори дори дебил. И реакцията на електронния събеседник, който те подтиква към още и още пуснати есемеси, е подобаващо дебилна. „Браво! Великолепно! Само още един отговор и айфонът е твой! Върхът си, давай нататък!“, и прочие насъсквания. Изведнъж те зашлевява през лицето съобщение от мобилният ти оператор: „Изхарчихте над 30 лева за 24 часа. При ново ползване на услугата задържаните есемеси ще бъдат обработени.“ Последното е явен знак, че „раздаващите телефони“ и прибиращите пари от есемеси са ортаци. А който издържи на финансовия напън, го чака нова изненада. След отговори на 20 идиотски въпроса с изненада откриваш, че те... започват да се повтарят и в играта за айфон има само един печеливш - измамникът. А да се оплачеш, е все едно да разтръбиш собствената си глупост. А и няма на кого.
(в. Преса, печатно издание, брой 284 (635 от 18 октомври 2013)