Един от отличените проекти за нос Форос в Бургас. Дело е на „Студио Рачеви“.
Уж са на едно море, но инвестиционните им хоризонти не си приличат. Варна и Бургас - двата черноморски „фара“, се развиват с напълно различна скорост. Докато на север гръмко фалират големи жилищни комплекси, на юг се надига мощна вълна от оптимизъм.
Шлагерът „Бургаски вечери“ скоро ще зазвучи под нов аранжимент. „Зеленият бряг на мълчанието“ е на път да се превърне в шумен европейски туристически център. Руската компания „Мостовик“ се готви да строи атракционен комплекс, чиято първа фаза ще включва аквапарк. След това ще дойде ред на делфинариум (сега има само във Варна), океанариум и хотелски комплекс. Инвестицията се оценява на 50 млн. евро.
Във Варна също има проект за голяма атракционна зона, но той е заврян в миша дупка. „Алея първа“ трябваше да преобрази територията северно от Морската градина. По план се предвиждаха аквапарк, база за водни спортове, международен конгресен център, пешеходни зони, бутикови хотели. Не стана нищо.
Инвеститорите от „Холдинг Варна“ (свързани със собствениците на „Химимпорт“) се огънаха пред недоволството на природозащитници и замразиха идеята.
Край нос Форос се вдига шум за 300 млн. евро
Преди месец стана ясно, че в покрайнините на Бургас тръгва реализацията на огромен комплекс от смесен тип. Над 20 архитектурни бюра се включиха в конкурса за „Проект Форос“ в кв. „Крайморие“. Идеята е в южната част на Бургаския залив, край нос Форос, да бъдат построени над 1000 жилища, хотел, бизнес парк, яхтено пристанище. Ще има и огромен търговски комплекс на терен от 123 дка (в Бургас вече има три действащи мола).
Общо за строителството на Черноморската Ривиера са отредени 830 дка земя. Вложението е на „Форос дивелъпмънт“, зад която стои адвокат Тодор Батков, издател на в. „Стандарт“ и мажоритарен собственик на ПФК „Левски“. Партньор на Батков в проекта е инвестиционният фонд „Юропиън канвърджънс дивелъпмънт къмпани“, който ще се заеме с реализацията на мол с работно име „Бургас ритейл парк“. Общата им инвестиция се оценява на 300 млн. евро.
Увяхналите бетонни градини
Докато в Бургас се върна модата на първите копки, във Варна някои предприемачи танцуват последен валс. Преди дни фалира един от знаковите комплекси на морската столица „Оркид гардънс“, който има разрешение за ползване от края на 2012 г. Частен съдебен изпълнител обяви на публична продан 106 апартамента, 87 офиса, 35 магазина и 233 гаража и паркоместа.
„Градините с орхидеи“ е сред най-големите комплекси, изградени във Варна през последното десетилетие. Собствеността се свързва с израелския бизнесмен Офер Миретцки, който беше изгонен от България през 2010 г. поради заплаха за националната сигурност. Същият се е върнал в страната в края на 2011 г., след като МВР-София му издава разрешение за постоянно пребиваване, валидно до 2020 г.
Фалиралият комплекс „Оркид гардънс“ във Варна. |
В искането си за откриване на производство по несъстоятелност Миретцки обяснява незавидната съдба на „Оркид гардънс“ с отказа на финансиращата банка да предоговори условията по кредита. През 2008 г. от Уникредит Булбанк са изтеглени 25 млн. евро за изграждане на обекта, от които непогасени са 18,15 млн. евро. Съгласно договора за кредит банката определя минималните цени за продажба на квадратен метър. „Дружеството не е в състояние да извършва продажба по фиксираните от банката цени, тъй като последните не отговарят на пазарните цени и следователно имотите са непродаваеми“, казва Миретцки.
Не че във Варна не могат да се похвалят с гигантски жилищни проекти. Но засега те остават само на хартия. Например между кварталите „Аспарухово“ и „Галата“ отлежават няколко идеи за комплекси върху хиляди декари земя. Най-мащабните са свързани със собствениците на „Химимпорт“. Те искат да превърнат бившата текстилна фабрика „Първи май“ (160 дка) в модерен комплекс. Още по-голям градеж се планира в съседната местност Момино плато, където ще бъдат застроени 500 дка.
Замразеният проект „Алея първа“. |
На самия нос Галата също от години се разработват грандиозни планове. Става въпрос за проекта „Панорама сити“ на „Лендмарк холдингс“ (със старо име „Алфа дивелопмънтс“), който се контролира от бизнесмена и издател Иво Прокопиев. На парцел от 181 дка трябваше да се появят стотици къщи, апартаментни сгради, тенис кортове, басейни, училище, детска градина, магазини и заведения. Но и този проект спи зимен сън.
Открийте разликите
Варненското бюро „Архи бриз“ залага на разчупена архитектура в проекта южно от Бургас. |
„Бургас има предимство по много показатели. Местната община си върши безупречно работата и е отличник по отношение на усвоени евросредства. Там ги няма скандалите с общинското ръководство, на които се нагледахме във Варна. Това дава увереност на бизнеса“, коментира Страхил Иванов, управител на агенция „Явлена“, която има партньорски офиси и в двата морски центъра. Иванов добави и други разлики - Бургас печели от факта, че Южното Черноморие като цяло е по-развито туристически от Северното. Завършената магистрала „Тракия“ също осигурява много по-голям пътникопоток до Бургас, и то от градове, в които е концентрирана над 50% от икономиката (София, Пловдив, Стара Загора). И не на последно място - цените на имотите на юг са много по-достъпни от тези във Варна, които се доближават до софийските.
„За Бургас е характерен успехът на късния старт. В годините на бума (2005-2008) Варна изглеждаше като красива мома в очите на инвеститорите, докато Бургас бе само един индустриален град. Във Варна сега фалират комплекси, които са планирани при съвсем други показатели. Но те ще останат за варненци, просто ще се смени собственикът им. А в Бургас наблюдаваме добро общинско управление, средата в града рязко се подобри и ето че ще строят делфинариум - нещо, което беше гордостта на варненци десетилетия наред“, смята Георги Павлов, изпълнителен директор на „Адрес“.
в. Преса, печатно издание, брой 302 (653 от 05 ноември 2013)