Величието на Ватикана

51469 | 13 ноем. 2013 | 12:04

Папските колекции привличат зрители вече пет века


„Сътворението на Адам“, Микеланджело Буонароти, Сик­стинската капела, 1511-1512 г.


В началото на 1506 г. селянин, копаещ лозето на заможния римлянин Феличе де Фреди, се натъква на масивна антична скулптура. Земята е в близост до Златния дворец на Нерон, а в града бързо плъзва мълвата, че находката е прочутата композиция „Лаокоон и синовете му“. Папа Юлий II - ­яростният враг на Борджиите кардинал Дела Ровере, изпраща на мястото Микеланджело Буонароти. Няма съмнение, че става дума за произведението, описано през I век от Плиний Стари в „Естествена история“, отсича ренесансовият гений и добавя, че скулптурата е направена от два къса мрамор, а не както твърди Плиний - от един- единствен блок.

 


Дворецът „Белведере“

   

Няколко месеца по-късно Юлий II излага „Лаокоон“ в двора на двореца Белведере. До него нарежда и други скулптури от личната си колекция като прочутия Аполон Белведерски. И така поставя началото на един от

най-грандиозните изложбени комплекси
в света - Ватиканския.

Днес той включва десетки музеи и галерии, с египетски и асирийски ценности, изкуството на класическата античност, раннохристиянски и средновековни шедьоври, ренесансови образ­ци, експонати от XVIII и XIX век, религиозни творби от ХХ и първите години на XXI век...

Въпреки че останал в историята като „войнствения папа“ заради непрестанните битки, които водел и в които лично участвал, Юлий II бил голям почитател на изкуството. Той привлякъл прочутия архитект Донато Браманте да преустрои дворците му и да създаде изложбени зали, а украсата им възложил на Рафаело и Микеланджело.

Освен реставрацията на античните паметници на Рафаело се паднало и изографисването на 4 зали в покоите на папата, известни днес като „станците на Рафаело“. Работата по прочутите стенописи започнала през 1508 г. и продължила почти 20 години. След смъртта на маестрото през 1520 г. неговите ученици завършили шедьоврите.

От 1508 до 1512 г. Микеланджело пък работил върху друг връх в изобразителното изкуство - Сикстинската капела. Той създал мащабна композиция на тавана с над 300 герои и обща площ 520 кв.м.

Легендата разказва, че идеята точно Микеланджело да рисува в църквата била внушена на папата от негови завистливи колеги. Тъй като той нямал равен в скулптурата, надеждата им била

да се провали
в живописта

Случило се точно обратното, а когато Рафаело видял резултата, тайно прерисувал своя „Пророк Исая“ в църквата „Св. Августин“ по микеланджеловски маниер.

Двайсет години по-късно Микеланджело се върнал отново в Сикстинската капела - този път, за да нарисува „Страшният съд“ по поръчка на папа Климент VII. Произведението му донесло доста ядове и поставило началото на една от най-смехотворните цензурни кампании в историята, известна под името „Смокинов лист“.

 

Кардинал спасява Леонардовия „Св. Йероним“

„Св. Йероним“ (около 1480 г.) на Леонардо да Винчи е достигнал до нас силно осакатен. Италианският гений рисува картината по поръчка на църковните власти във Флоренция, но тя остава недовършена, тъй като той заминава за Милано.

Никой не знае каква е съдбата й до началото на XIX в., когато кардинал Жозеф Феш, чичо на Наполеон и голям ценител на изкуството, се натъква случайно в Рим на част от платното, използвано за тезгях в магазин. Липсващата половина намира години по-късно при нищо неподозиращ антиквар. След смъртта му през 1839 г. папа Пий IX купува част от колекцията на кардинала, в която е и „Св. Йероним“. 

     

Първи се разгневил кардинал Карафа, който обвинил художника в неморалност, тъй като е изобразил в църквата голи тела с всичките им подробности. След него пропищял и церемониалмайсторът Биаджо да Чезена, наричайки творбата „гнусен стенопис от баня или таверна“. За отмъщение художникът го нарисувал като Минос, съдника на подземното царство, с магарешки уши и змия, захапала слабините му. Чезена се оплакал на папата, който обаче отвърнал с насмешка, че неговата юрисдикция не се простира върху ада и той трябва сам да се разправи с Микеланджело.

„Страшният съд бил завършен през 1541 г., а 24 години по-късно след“ Трентския събор цензорите все пак победили и срамните голотии били прикрити. Художникът, който се нагърбил с отговорната задача, бил ученикът на Микеланджело Данниеле да Волтера, останал в историята като Гащописеца. Неговите поправки били премахнати едва по време на реставрацията 1980-1994 г., извършена с благословията на Йоан Павел II, който сложил точка във вековния спор. „Явно Микеланджело е изразил собственото си разбиране на думите от библията „И бяха двамата голи, Адам и жена му, и не се срамуваха“, отсякъл папата.

След ерата Рафаело - Микеланджело, интересът към изкуството във Ватикана секнал. С изключение на целомъдрените акции, достигнали своя връх в средата на XVII век при папа Инокентий Х. Той наредил всички срамни части по античните скулптури в дворците да бъдат прикрити със смокиново листо - атрибут, който може да се види по някои от пластиките и до ден днешен.

Първите „куратори“ на мащабния музеен комплекс станали Климент XIV (1769-1774) и Пий VI (1775-1799), чиито имена носи музеят „Пио-Клементино“ в двореца Белведере, приютил древногръцки и римски скулптури. Освен към изобразителното изкуство Климент имал слабост и към музиката и дори направил 14-годишния Моцарт рицар на Ордена на златната шпора. По негово време започнали множество археологически разкопки в покрайнините на Рим и папската колекция от антични шедьоври значително нараснала. Климент XIV поръчал на прочутия архитект Микеланджело Симонети реконструкцията на двореца и изграждането на грандиозните изложбени пространства - залата на гръцкия кръст, галерията с музите, с бюстовете, ротондата, залата с животните... Сред шедьоврите, които новите салони приютили, били „Спящата Ариадна“ (смятана дълго време за Клеопатра) - копие на произведение от пергамската школа, създадена през II в. пр.Хр., величествените саркофази от IV в. на майката и дъщерята на първия християнски император на Римската империя - Константин...

Драматичен период за изкуството във Ватикана настъпил по времето на папа Пий VII - Грегорио Киарамонти (1800-1823). Множество произведения заминали за Франция по силата на Толентинския договор, подписан през 1797 г. между папата и Наполеон. Въпреки това Пий VII поръчал на един от най-ярките скулптури на епохата - Антонио Канова, да създаде нов музей. Творецът аранжирал изложбеното пространство, воден от убеждението, че в него трябва да съжителстват архитектура, скулптура и живопис. Над 1000 експоната били изложени в музея „Киарамонти“ при откриването му през 1806 г., сред които и една от най-значимите колекции на римски бюстове. Канова, който по поръчка на Наполеон изваял в цял ръст френския император, бил добър дипломат и изиграл изкючително важна роля за връщането на артефактите от Франция в Рим през 1815 г.

Пий VII привлякъл и архитекта Рафаеле Стерн, един от реставраторите на Колизеума, за проектирането на специална сграда за римските и гръцките статуи. Днес т.нар. Ново крило („Брачо нуово“) се смята за един от

шедьоврите на неокласицизма

в Рим. А интериорът е изцяло съобразен с експонатите - тук дори подовете са с оригинална римска мозайка.

С най-много музеи във Ватикана се записал папа Григорий XVI (1831-1846). А картините във намерили своя дом едва през ХХ век, когато била открита Пинакотеката. Инициатор бил папа Пий XI, а архитект на сградата - Лука Белтрами. С откриването на новия музей на 27 октомври 1932 г. приключило вековното скитане на платната от зала в зала в дворците. Днес броят им е едва 460, но затова пък сред тях са ненадминати шедьоври на Джото, Леонардо да Винчи, Рафаело, Тициан, Веронезе, Караваджо...

Модерните художници от XIX и ХХ век уважил през 1973 г. папа Павел VI. В апартаментите на Борджия той подредил сбирката „Съвременно религиозно изкуство“ - с десетки съвсем неканонични произведения на Роден, Ван Гог, Матис, Кандински, Модилиани, Шагал, Пикасо, Дали... и дори саркастичния портрет на най-върлия цензор Инокентий Х от Френсис Бейкън. 

 

„Лаокоон“ – героичен или измъчен?

Когато през 1506 г. била открита знаменитата скулптурна група, статуята на Лаокоон била без дясна ръка. Възстановяването й предизвикало широки дискусии: според Микеланджело тя трябвало да е сгъната в лакътя зад главата, но мнозинството настоявало да е героично вдигната нагоре. Папа Юлий II организирал неформална надпревара, в която надделял вариантът на опонентите на Микеланджело. Ръката била монтирана през 1532 г. от един от учениците на ренесансовия гений - Джовани Монторсоли.

През 1906 г. археологът Лудвиг Полак се натъкнал на фрагмент от мраморна ръка на строителна площадка в Рим. Представил го на уредници във ватиканските музеи, но след първоначалната еуфория находката била оставена половин век да прашасва в депата. През 50-те години любопитството към ръката се възвърнало и специалистите установили, че тя действително е на Лаокоон - извита над рамото, както предположил Микеланджело. Оригиналният вид на статуята бил възстановен през 1957 г.

„Лаокоон“ напуска Ватикана само веднъж - в края на XVIII век, по силата на договор, подписан между Наполеон и папа Пий VII. През 1800 г. скулптурата е изложена в Лувъра (носещ тогава името „Музей на Наполеон“) и остава там до 1815 г., когато след падането на императора е върната във Ватикана. 

 

(в. Преса, печатно издание, брой 310 (661 от 13 ноември 2013)


 


БСП

От категорията

Джон Малкович започна репетиции на „Оръжията и човекът“, билетите са в продажба от днес

Джон Малкович започна репетиции на „Оръжията и човекът“, билетите са в продажба от днес. Снимка Народен театър „Иван Вазов“-Dzhon-Malkovich-zapochna-repetitsii-na--Orazhiyata-i-chovekat--biletite-sa-v-prodazhba-ot-dnes--Snimka-Naroden-teatar--Ivan-Vazov-_1727789369.png

Много се вълнувам, че започвам репетиции в Народния театър. Имам чудесен опит в ...

1 окт. 2024 | 16:25

Сериалът на БНТ „Тревожност“ с награда „Златна роза“ 2024

Сериалът на БНТ „Тревожност“ с награда „Златна роза“ 2024-Serialat-na-BNT--Trevozhnost--s-nagrada--Zlatna-roza--2024_1727439010.jpg

Тревожност“ е режисиран от Илиян Джевелеков. В13 епизода зрителите ще се ...

27 септ. 2024 | 15:09

Отбелязват 580-ата годишнина от битката при Варна с рицарски фестивал

Отбелязват 580-ата годишнина от битката при Варна с рицарски фестивал
Снимка: БТА-Otbelyazvat-580-ata-godishnina-ot-bitkata-pri-Varna-s-ritsarski-festival-Snimka--BTA_1727958501.jpg

Той ще продължи три дни в двора на Археологическия музей в града и ще предложи ...

3 окт. 2024 | 15:17

Беше публикуван неиздаван досега разказ на Жан Жионо

Беше публикуван неиздаван досега разказ на Жан Жионо

Снимка: Пиксабей-Beshe-publikuvan-neizdavan-dosega-razkaz-na-Zhan-Zhiono-Snimka--Piksabey_1727951547.jpg

Разказът на френския писател се е намирал в съдебни архиви от времето на ...

3 окт. 2024 | 13:18

НАЙ-ВАЖНОТО

Разполагам с информация, че към средата на месеца ще завърши анализа на черната кутия, каза той

Министър Запрянов заплаши с уволнения във Военновъздушние сили заради инцидента на "Граф Игнатиево"

Министър Запрянов заплаши с уволнения във Военновъздушние сили заради инцидента на "Граф Игнатиево"-Ministar-Zapryanov-zaplashi-s-uvolneniya-vav-Voennovazdushnie-sili-zaradi-intsidenta-na--Graf-Ignatievo-_1728229606.jpg

За ракетите "Джавелин" предстои да сключим договор, за всички бойни ...

6 окт. 2024 | 18:46

БСП е демократична партия. Дясно-либералната среда, в която функционираме, изкарва на преден план лидерските формации, каза той

Зафиров: Консолидацията в лявото е опит БСП да си върне разочарованите избиратели
(Видео)

Зафиров: Консолидацията в лявото е опит БСП да си върне разочарованите избиратели-Zafirov--Konsolidatsiyata-v-lyavoto-e-opit-BSP-da-si-varne-razocharovanite-izbirateli_1728227194.png

Той покани лидерите на останалите партии на предизборен дебат, заявявайки, че ...

6 окт. 2024 | 18:04

В нея ще вземат участие кандидатите за народни представители Йорданка Фандъкова, Деница Сачева и Красимир Вълчев

ГЕРБ събира водещи експерти на дискусията “Образованието - разговор за бъдещето”

ГЕРБ събира водещи експерти на дискусията “Образованието - разговор за бъдещето”-GERB---Sofiya-shte-registrirat-listite-si-za-parlamentarnite-izbori_1727071367.jpg

Дискусията ще може да бъде гледана на живо от 12:00 часа във фейсбук страницата ...

6 окт. 2024 | 19:59

За това е нужно българите да излязат и масово да гласуват, посочи лидерът на "Възраждане"

Костадин Костадинов: Стига експерименти! Време е за "Възраждане"!

Костадин Костадинов: Стига експерименти! Време е за "Възраждане"!-Kostadin-Kostadinov--Mozhem-da-mobilizirame-tsyalata-obshtestvena-energiya-v-imeto-na-natsionalniya-ideal_1725605180.jpg

Планът за възстановяване и развитие е вреден за България. Костадинов посочи, ...

6 окт. 2024 | 18:48

Проучваме от каква помощ се нуждаят, добавят от Външно министерство

След призива на Пеевски: МВнР и МО са готови да окажат хуманитарна помощ на Босна и Херцеговина

МВнР и МО са готови да окажат хуманитарна помощ на Босна и Херцеговина-MVnR-i-MO-sa-gotovi-da-okazhat-humanitarna-pomosht-na-Bosna-i-Hertsegovina_1728226841.png

Щабът на отбраната поддържа контакт с армията на Босна и Херцеговина за ...

6 окт. 2024 | 17:57

Като съседи и приятели, ние на Балканите трябва да сме заедно, когато удари бедствие или заплаха, добавя той

Пеевски: Призовавам Главчев и кабинета да изпратят помощ за бедствието в Босна и Херцеговина

Пеевски: Призовавам Главчев и кабинета за оказването на помощ за бедствието в Босна и Херцеговина!-Peevski--S-izbora-na-noviya-chlen-na-SEM-Radev-dokazva-zavisimostite-si-ot-Moskva_1725281479.jpg

България има силата, ресурсите и е време да ги използваме, за да помогнем на ...

6 окт. 2024 | 14:43

Той и други експерти похвалиха острия дипломатически ход на Москва

Отзоваването на руския посланик от САЩ е само прелюдия. Дугин: Ние сме на ръба на война

Отзоваването на руския посланик от САЩ е само прелюдия. Дугин: Ние сме на ръба на война-Dugin--Ne-sam-obarnal-grab-na-Putin--no-upravlyavashtiyat-elit-go-predava_1668404211.jpg

Според доктора по философия, анализатора Дмитрий Михайличенко, тази стъпка на ...

6 окт. 2024 | 20:56

Поляризацията създава все по-големи пространства на радикална политика вляво и вдясно

Огнян Минчев: За мащаба на обществения земетръс от разлома между двама от най-великите музиканти

Поляризацията създава все по-големи пространства на радикална политика вляво и вдясно-1648148822.png

Без еволюцията на човешкото съзнание задълбочаващият се хаос на промяната няма ...

6 окт. 2024 | 04:31

Този Делян, когото не познавам лично, се държи политически отговорно и нормално

Александър Йорданов: Очертава се "момчето" да натири от политиката "проклятието на България"

Александър Йорданов: Очертава се "момчето" да натири от политиката "проклятието на България" -1606317076.jpg

Очертава се този Делян да изпълни това, което мнозина наши политици не успяха ...

6 окт. 2024 | 04:42