Странно решение на правителството се подготвя тези дни - да започне изграждането на седми блок на АЕЦ „Козлодуй“. Странно е не защото злобата на деня е другаде. А защото се прави „на сляпо“.
Обществото не знае какво му предстои - недостиг или излишък на мощности за производство на ток. Няма държавен документ, който да покаже колко и какви електроцентрали ще трябват на страната например през следващите десет години. Всъщност документ май има, но е таен. Бил направен от Електроенергийния системен оператор, но още не бил одобрен от държавния регулатор. Всяка година планът трябва да се актуализира, но не би. Последният е от 2010 г.
Все пак по някоя троха от плана се пуска на народа. Например, че до края на 2015 г. България трябва да затвори близо една трета от тецовете си. Ще нареже на скрап 1770 мегавата от общо 6094 мегавата централи на въглища, защото не отговарят на европейските еконорми за серни и азотни окиси.
А тецовете, които отговарят на изискванията, ще трябва да доплащат за емисиите от въглеродни окиси. Това, разбира се, става чрез сметките ни за тока. По европейските норми само АЕЦ и възобновяемите енергийни източници са освободени от тези плащания, защото не изпускат парникови газове и не вредят на климата.
Ако правителството е сигурно, че България има нужда от нова ядрена мощност, интересно защо не поднови проекта за АЕЦ „Белене“? Той е несравнимо по-напреднал от седми блок в „Козлодуй“. Има избрана и лицензирана площадка, подготвена за първия бетон. Оборудването за един 1000-мегаватов блок е готово и чака в руски заводи да си го получим. И нещо много важно - реакторите за „Белене“ имат европейски лиценз EUR и повече никакви разрешителни от ЕС не му трябват. Поднови ли се строежът, вероятно ще спре и арбитражното дело, което руската страна заведе срещу НЕК за близо 1 млрд. евро.
Има само една уважителна причина решение за седми блок на „Козлодуй“ да се взема сега. Всички видове ядрени блокове се строят бавно. Най-малко шест години минават от първия бетон до получаването на електричество в мрежата. Значи, ако искаме нова АЕЦ през следващото десетилетие, началото трябва да е сега.
Но в тъмното всякакви подозрения са възможни. Експерти казват, че площадката на АЕЦ „Белене“ струва най-малко 1 млрд. евро. Но официална цена няма. Докато се говори за седми блок на „Козлодуй“, може ли „гьолът“ за 1 млрд. евро да се спазари за жълти стотинки? Един господ знае!
Поначало всеки конкурс за строеж на АЕЦ е ново раздаване на картите между великите сили производителки на ядрено оборудване. Но при този висш пилотаж рискът държавата ни да катастрофира никак не е малък.
(в. Преса, печатно издание, брой 311 (662 от 14 ноември 2013)