"Тревожно е, че се потвърждават косвено съобщения от лятото на т.г. за внесен зарин в България, без да се посочи, има ли категорични доказателства, какво е направила ДАНС, има ли опасност той да бъде използван, или сме били транзитен маршрут". Това каза днес в интервю за "Фокус" Симеон Николов, директор на Центъра за стратегически изследвания в сигурността и международните отношения. По думите му - разочароващ, донякъде, е докладът на ДАНС, в който има редица верни констатации, но без да се поставя въпросът „Защо?” и да се казва оттук нататък какво трябва да се направи и отново има много празноти.
"Остава в сила желанието някога докладите на ДАНС да заприличат на тези на Федералната служба за защита на конституцията в Германия, които задължително посочват освен традиционните шпионски скандали, размера и тенденциите на крайно десни и крайно леви групировки, религиозни секти, екстремисти и т.н. Вземайки пример от немците, можехме да очакваме в доклада на ДАНС да бъде посочен броят на българите, ако има такива, отишли да се бият на страната на бунтовниците и терористите, каквито има вече от много европейски и наши съседни страни. Защото идентифицирането им е от изключителна важност, след тяхното завръщане. Обръщат ли се нелегалните имигранти към изповядващите радикален ислям в България като например свидетеля по делото в Пазарджик, който бе върнат от затвор в Сирия, с помощта на бившия министър Николай Младенов?
Друг въпрос е, какъв е потенциалът на неонацистите в България, който винаги е бил избягван, а ние разбирахме от международните им контакти за укрепването им. Ако авторите на доклада бяха дали отговори на констатациите си, щяхме да си изясним много неща. Сред бежанците преобладавали жени и деца. Защо? На чия страна се бият съпрузите им и каква заплаха ще представляват след като дойдат в България? Защо преобладават кюрдите и защо сред бежанците почти няма християни? Дипломатичното премълчаване на проблемите, които имаме със съседни страни, няма да помогне за решаването им", каза Симеон Николов.
"Заседанието на КСНС като цяло беше необходима, макар и закъсняла стъпка към осъзнаване на реалните заплахи за националната сигурност и нормализиране на обстановката в страната. Само по себе си обаче това заседание и излъчените послания, са недостатъчни. Необходимо е институциите и политиците с делата си оттук нататък да покажат, че работят за националната сигурност, която стои над всякакви други интереси", каза Симеон Николов.