Под заглавие "АЛДЕ, медийната свобода в България и тъмната страна на Луната" изданието
New Europe публикува анализ за насроченото за 6 юни в Брюксел изслушване на тема
"Медийната свобода в България"
Предлагаме ви пълния текст. Оригиналът тук
Алиансът на либералите и демократите в Европейския парламент (АЛДЕ), в чиято парламентарна група са българските евродепутати от НДСВ и ДПС, организира открито изслушване на тема „Медийната свобода в България“, на 6 юни в Брюксел. На пръв поглед – добре, но в организацията на цялото събитие има някои противоречиви аспекти, които по никакъв начин не са съвместими с етичните ценности и политическата коректност на АЛДЕ.
Медийната среда в България е минно поле, трудно за разбиране, и още по-трудно за оправяне. За съжаление, очевидно поради липсата на опит в тази област, АЛДЕ, макар и добронамерено, организира събитието с неподходящите хора и срещу основните медии в страната.
Всъщност, АЛДЕ базира изслушването върху Съюза на издателите в България, една организация, която вече не представлява българските медии, а по-скоро интересите на двама български бизнесмени, Любомир Павлов и Огнян Донев, и двамата с интереси в медийния бранш.
Огнян Донев е добре известен на читателите на New Europe (“Нова Европа“), от репортажа за неговата фармацевтична компания "Софарма". Случаят доведе до уволнението на заместник-министъра на здравеопазването Гергана Павлова (бивш директор във "Софарма"), лично от министър-председателя Бойко Борисов. Според информацията, с която разполагаме, към момента срещу "Софарма" все още тече европейско разследване по повод жалба, подадена от Департамента по конкуренцията на основание членове 101-102 от Договора за ЕС.
Състоянието на свободата на печата в България е обект на постоянни критики, а медийната среда се характеризира с непрекъсната борба за власт и надмощие между хора със съмнителна репутация.
На последното Общо събрание на Съюза на издателите в България (СИБ), голяма част от членовете на организацията я напуснаха в знак на протест срещу опитите на Любомир Павлов и Огнян Донев да превземат контрола над съюза и срещу нпредложението Павлов да бъде избран за президент.
Сред тези, които напуснаха, са някои от основните български издатели - Стандарт, Новинар, банкер, Санома Блясък и други. В момента членовете на СИБ, представляван от Любомир Павлов, са ограничени до не повече от девет по-малки издатели, сред които основните са печатните медии, притежавани от Павлов и Донев: “24 часа“, „168 часа“ и „Труд“, както и „Капитал“ и „Капитал дейли“, собственост на друг бизнесмен от обкръжението на Донев, Иво Прокопиев. Това развитие на нещата превърна Съюза на издателите единствено в инструмент в ръцете на малка група от хора, които не са свързани с журналистиката, а с бизнеси от всякакъв вид.
През февруари беше създаден Българският медиен съюз (БМС), неправителствена организация, която обединява издателите на най-големите и най-влиятелни български вестници и списания. Към нея се присъединиха общо 34 издатели, представляващи най-големите национални и регионални медии, включително „Телеграф“, „Стандарт“, „Монитор“, „Класа“, „Преса“ и „Новинар“. Организацията получи значително по-широко представителство и с това заслужи признаването си като обединение на българската преса в национален мащаб.
Трябва да се отбележи, че срещу Любомир Павлов и Огнян Донев е образувано съдебно производство, във връзка със собствеността на Медийна група България Холдинг "ООД - издател на вестниците "24 часа" и "Труд" (закупени от австрийската компания BG Privatinvest GmbH). През март 2011 г., Павлов и Донев придобиха 83% от капитала на дружеството, по начин, който според някои е нарушил интересите на австрийската компания, която все пак остана партньор на холдинга. След като придоби негативна публичност, случаят стана предмет на разследване от страната на Софийска градска прокуратура.
Участието на Алексей Петров, друг българин, разследван от прокуратурата, в групата на Павлов-Донев, допълва "ангелската“ картинка на медиите, одобрени от заместник-председателя на АЛДЕ, да говорят за свободата на медиите в България. Всъщност, Петров е партньор в издателската група на Недялко Недялков, официален акционер в "България днес"АД. Павлов и Донев са партньори в компанията, издаваща “168 часа“.
От АЛДЕ твърдят, че всички български издатели са били поканени на откритото изслушване. New Europe обаче научи, че са поканени само представители на маргиналните издателски компании.
В тази връзка от управителния орган на БМС са изпратили писмо до АЛДЕ, в което изразяват своето разочарование от факта, че организацията им не е получила официална покана за събитието. В писмото се казва, че списъкът на участниците е "непълен" и "противоречив" предвид настоящата ситуация на българския медиен пазар. В него също се изразява загриженост, че в програмата на събитието фигурират имена на личности със съмнителна репутация.
Подобен "пропуск" е странен, тъй като БМС включва най-големите и най-влиятелните вестници, списания и онлайн медии в страната. Изпълнителният директор на най-голямата българска медийна група (вестниците Монитор, Телеграф, Политика, Europost, Меридиан Мач и др.), Ирена Кръстева също е изпратила писмо до АЛДЕ, в което заявява, че поканените на събитието участници са били избрани от съпругата на евродепутата Станимир Илчев (АЛДЕ), Светла Петрова (бивш телевизионен водещ), което е „смущаващо“.
Очевидно, българското медийно пространство навигира в "мътни води", в посока Брюксел. Разбира се, всичките описани дотук подробности са известни на много от българските евродепутати, но е доста съмнително дали хората по върховете на АЛДЕ също са наясно с тях. Все пак, за познавачите ситуацията е съвсем ясна. Малък брой български медии, занимаващи се основно със съчетаване на журналистиката и бизнес интересите, са успели да манипулират АЛДЕ, една от водещите политически групи в Европейския парламент, в търсене на политическа легитимация от Брюксел.