Каквато е икономиката, такъв е жилищният пазар. Стопанството преживя още една година на мижав растеж - 0,7% към края на септември т.г. Армията на безработните не спря да расте. А при търговията с апартаменти така и не задуха дългоочакваният вятър на промяната.
Оптимизъм (или по-скоро топящ се песимизъм) се усеща само в столицата. По морето вее лек, приятен бриз, идващ от Русия. В няколко големи града имотният алъш-вериш дава признаци на живот - Пловдив, Стара Загора, Русе. Навсякъде другаде е мъртвило, което се нарушава от инцидентни покупки на българи, скитали немили-недраги в чужбина и скътали някое евро (долар).
Твърденията от типа „кризата свърши“ и „стигнахме дъното“ зачестиха тази година. Но данните на националната статистика показват недотам жизнерадостна картинка. Средно за страната жилищата поевтиняха с 1,1% от януари до октомври 2013 г. В 14 района цените на апартаментите се представиха по-лошо от 2012 г., а в други 14 областни центъра има подобрение. Удивителен паритет, показващ как имотният пазар още се лута в различни настроения като бебе, което ту се смее, ту плаче.
Броят на имотните сделки общо за България показва леко раздвижване (+7,4% за първите девет месеца на годината), но основният двигател за доброто представяне остава изкупуването на земеделска земя, както и пазарът в столицата.
София не
е България
София е единственият областен град у нас, в който населението се увеличи през последните пет години. Там са концентрирани държавната администрация, добре платеният софтуерен бранш, бързо развиващата се аутсорсинг индустрия (кол центрове и други видове услуги). В столицата продължава да приижда работна ръка, безработицата е най-ниската в страната. Всичко това дава стимул на сделките - за първите девет месеца са сключени общо
13 223 покупко-продажби на всякакъв тип имоти спрямо 12 119 за същия период на 2012 г. Нещо повече - София е сред петте областни града, където цените на жилищата като че ли спряха да падат (виж таблицата вдясно).
Затова не е чудно, че строителните предприемачи се събудиха от зимен сън. Свободните парцели се радват на силен интерес. През годината имаше няколко големи сделки, а турска компания готви първа копка на мегакомплекс с 800-900 апартамента в жк „Младост“.
За поскъпване в столицата е рано да се говори, макар посредници да твърдят, че се появява недостиг на жилища от висок клас в определени квартали. От друга страна, още има стотици непродадени апартаменти „ново строителство“.
Например, в най-голямата софийска „спалня“ - жк „Люлин“, има комплекс с 200 свободни апартамента.
Банките
Най-силният фактор на имотния пазар са банките. И през 2013 г. те играха двойна роля - ту охлаждаха, ту затопляха сделките с жилища. Цените останаха под натиск от стотиците апартаменти на неизрядни длъжници, които излизаха на търг. Камарата на частните съдебни изпълнители утвърди името си на една от най-големите „агенции за имоти“. Само в София за публична продан сега са обявени над 280 апартамента, а в страната са над 1200. Търговете започват при цени значително под пазарните и така привличат различни участници - както лица с жилищна нужда, така и спекуланти, търсещи бърза печалба.
От друга страна, банките намалиха лихвите по жилищни кредити, но недотам, че да предизвикат мощна вълна от купувачи. От януари до октомври изтеглените ипотечни заеми са в размер на 991 млн. лв. спрямо 939 млн. лв. за същия период на 2012 г. За драстично намаление на лихвите не може да се говори, ако се гледа най-точният измерител на БНБ - годишният процент на разходите (ГПР). Крайната цена на отпуснатите ипотеки през октомври беше 7,55% в левове и 7,81% в евро. А през декември 2012 г. ситуацията беше следната - 7,93% в левове и 8,02% в евро. Да припомним, че през цялата 2012 г. жилищните заеми поевтиняха с доста по-големи стойности.
За 2014 г. прогнозите са, че жилищният пазар отново ще има две лица. Търсене ще има в най-гъсто населенета четворка - София, Варна, Бургас и Пловдив. А в „другата България“ ще има главно предлагане - от хора, които напускат родните си места, за да си търсят късмета в големия град.
Къщата на Николай Гяуров се продава пета година. |
Няма кандидати и за имението на Наско Сираков в столичния кв. Драгалевци, за което се искат 4,3 млн. евро. |
Нулева година за най-скъпите къщи
5 млн. евро е офертната цена на триетажна къща паметник на културата на бул. „Васил Левски“ в София. |
2013 г. не беше успешна за най-знаковите и емблематични къщи, имения и резиденции, за които се търсят нови собственици. Аристократичната къща в кв. Бояна, принадлежала на оперния певец Николай Гяуров (1929-2004 г.), а сега на наследниците му, се предлага от пет години. Без резултат. За целия период само офертната цена претърпя промяна - от 4 млн. евро на 3,3 млн. евро.
За имението на банкера Атанас Тилев в кв. Драгалевци също няма опашка от кандидати, въпреки че имотът впечатлява с 8 дка парк - нещо рядко срещано в кварталите под Витоша. Цената се съобщава само при запитване, но неофициално исканата сума е от порядъка 7-7,5 млн. евро.
Нов стопанин се търси и за триетажна къща паметник на културата, която се намира на бул. „Васил Левски“ - в частта между бул. „Патриарх Евтимий“ и НДК. Пет милиона евро за 1000 кв. метра разгъната площ явно се струват прекалено много за кандидат-купувачите.
Апартаментите във Варна поевтиняха с 3,1% от януари до края на септември тази година. |
в. Преса, печатно издание, брой 344 (695 от 17 декември 2013)