Ервин Иванов, студент по медицина в четвърти курс, като повечето си колеги, е сигурен, че ще напусне България. Макар че няма кредити, тъй като държавата финансира голяма част от разходите за неговото образование, той мечтае да работи в Швейцария или Германия заради много по-доброто заплащане и по-развитите и специализирани медицински системи в тези държави.
На 1 януари 2014 г. девет европейски държави, включително Германия, Франция, Холандия, и Великобритания, ще премахнат ограниченията за работа за българи и румънци. Въпреки това много квалифицирани и неквалифицирани работници вече са открили начини за работа в тези държави. Бърз преглед на данните за доходите показва защо българи и румънци ще продължат да търсят по-добри възможности. Най-богатата една пета от обществото в България и Румъния, членки на ЕС от 2007 г., имат по-нисък среден доход от най-бедната една пета от обществото във Великобритания, Франция, Германия или други богати европейски държави, се казва в проучване на Евростат.
Стимулът за по-високо заплащане не бива да се пренебрегва след като паднат бариерите, особено след като безработицата рязко скача. Месечната заплата на студента по право Петър Кьосев е около €170 или $232, зарид което той още живее с родителите си. Надява се да замине за Амстердам, но иска после да се върне отново: "Полагам всички усилия да остана тук, но моята страна не полага никакви усиля, за да остана" - казва той. |
||
Мъж чете в. "Телеграф", собственост на Делян Пеевски, чието назначаване за шеф на ДАНС предизвика продължаващите протести
|
Това не означава непременно, че да си беден във Великобритания, Франция или Германия е по-добре от това да получаваш най-високите доходи в България или Румъния: цената на живот е далеч по-ниска в София, отколкото в Лондон. Изкушението от по-добро заплащане не може да бъде игнорирано, когато паднат бариерите, особено на фона на увеличаващата се безработица в България през последното десетилетие. След 6 на сто през 2008 г., този процент се е повишил до 13,2 през октомври.
Анкета, проведена през декември в София, показва огромно неудовлетворение от наследството на правителствата, корупцията и неспособността на страната да се откъсне от съветските си корени. Страната не е способна също и да се вдигне от дъното като най-бедната държава в Европа. (Производството на глава от населението в България е на последно място сред 28-те държави в ЕС, сочат данните на МВФ).
Често срещана шега гласи: "Има две решения на проблемите в България: Терминал 1 и Терминал 2" на летище София. Въпреки това, много хора искат да останат в родината, от части защото присъединението към ЕС донесе известна надежда.
Полина Найденова, студентка по международно право, иска да остане при своите приятели и семейство. Надява се, че "някак си ще получи шанса структурно да промени нещата" в родината си. Друг студент по право, Петър Кьосев иска да се премести в Амстердам, но след време да се завърне в България. "Правя всичко възможно, за да остана тук, но страната ми не прави нищо, за да ме накара да остана", казва той.
Лиляна Влаева, която учи икономика, би останала в родината. "Стандартът на живот не е толкова висок като във Великобритания, в Лондон например. Заплащането на младите хора е достатъчно, по мое мнение, за да живееш добре - не като богатите, но да живееш добре", смята тя и допълва: "Познавам 10-15 души, които миналата година емигрираха в различни държави. Те няма да се върнат, но това е лично решение".
България има голямо, често много бедно, ромско малцинство. "Не виждам надежда в следващите 20 години. Единственият начин е да работиш в чужбина, но езикът е голям проблем", казва пред бюрото по труда Минко Ангелов, ром, уволнен от местната фабрика на Кока-Кола. Говорейки само български и руски, той не е склонен да пътува в Европа.
Ервин Иванов, студент по медицин, е сигурен, че ще напусне България, както и повечето от неговте съученици. 22-годишният младеж мечтае да бъде гинеколог в Швейцария или Германия заради по-високото заплащане и по-развитата и специализирана медицинска помощ. "Аз се смятам за европеец" - казва Иванов. |
||
“Не виждам никаква надежда в България през следващите 20 години, единственият изход е да се работи в чужбина" - казва Минко Ангелов, 57 г. пред едно от бюрата забезработни. Той е от ромското малцинство и е бил уволнен наскоро от местният производител на Coca-Cola. Тъй като говори само български, не е склонен да пътува в Европа- "Езикът е много сериозен проблем" - казва Ангелов.
|
Очакваната промяна на правилата задейства алармата най-вече във Великобритания, която се наводни от полски емигранти през последното десетилетие. Обстоятелствата не са напълно идентични. През 2004 г. Великобритания отвори границите си за поляците и промени правилата за работа, за да улесни заетостта. Сега девет държави облекчават правилата за труд едновременно, заради европейските закони, но техните граници са вече отворени за посещение на българи и румънци.
Прогнозите силно варират, но никой не може да каже какво ще се случи след промяната на правилата. На единия полюс е Институтът по демокрация, базиран в Лондон и Вашингтон, който предсказва, че най-малко 385 000 нови мигранти от България и Румъния ще се преселят във Великобритания през следващите пет години. Обратно на това, правителствата на България и Румъния заявиха, че няма да има значителна промяна в нивата на емиграция. В България твърдят, че в Европа вече има начини да си намериш работа. "Не смятам, че 1 януари ще бъде лошия ден, в който хиляди хора ще напуснат България. Това няма да се случи. Ако някой е искал да замине, то той вече го е сторил", казва Петър Чобанов, министър на финансите.
На същото мнение е и Даниел Калинов, изпълнителен директор на частна трудова борса за работа в чужбина. Повечето от неговите клиенти, дори неквалифицираните работници, намират начини да се преборят с бюрокрацията в съществуващата система. Броят на кандидатурите, подадени в тази трудова агенция, не се е увеличил в навечерието на отпадането на ограниченията.
Делчо Делчев (в центъра) е 34-годишен архитект, отклонил предложението да остане във Франция и се върнал в София, тъй като според него България предлага повече предизвикателства и възможности. Той монтира пейка в парка, направена от две заварени водопроводни тръби, като част от конкурс на общината. В същия момент оттам минава 82-годишният електроинженер Васил Цанков, който коментира: "Кой ще седи на това нещо?". На въпорса дали е доволен от падането на комунизма, Цанков отговаря чрез преводача: "Комунизмът все още не е паднал". Снимка: Boryana Katsarova for The New York Times
|
Британското правителство затруднява имигрантите да получават държавни помощи. "На фона на факторите, които довеждат до повишение на имиграцията, ние правим всичко възможно да обезкуражим имиграцията от ЕС", казва в изявлението си Марк Харпър, министър на имиграцията.
Вероятно най-тревожно за България е изтичането на лекарски мозъци. "Те просто заминават. Това са много, много лоши новини", смята д-р Марин Маринов, декан на Медицинския университет в София. Според проучванията, две трети от завършващите университета планират да напуснат страната. "Обучаваш тези хора в продължение на шест години, инвестираш пари, интелектуален потенциал, инвестираш всичко, за да ги научиш и да ги направиш добри лекари и те накрая изчезват", казва със съжаление д-р Маринов.