Как да няма партийна намеса в правосъдието

11583 | 4 ян. 2014 | 13:44

За някои наложителни конституционни промени


София, 1 ноември 2013 г., един от най-шумните напоследък случаи, в които бе сезиран Конституционният съд. Четин Казак (в средата с папката) и други депутати от ДПС оспориха пред него решението на НС за отлагане на възможността чужденци да купуват земя у нас. Нормално ли е обаче решаването на такива значими въпроси да зависи от мнението на толкова малко хора.


Конституцията продължава да е обект на критични бележки. В някои случаи критиката преминава в пълно отрицание. Иска се нова конституция, без при това да се обясни каква трябва да е тя. Застъпеното в случая разбиране е съвършено погрешно. Нова конституция се приема, когато се промени икономическият строй на обществото. При една

общо взето запазена икономическа основа

се запазва и заварената конституционна уредба. По-съществените промени в обществото се отразяват в конституцията чрез съответни изменения и допълнения. Така се прави в целия свят.

В САЩ например приетата през 1787 г. конституция и днес е основният закон на страната. Доколкото е трябвало да бъде съобразена с възникнали обществени потребности, тя е била изменяна и допълвана с т.нар. поправки. Досега те са 27, като първите десет са приети още през 1791 г.
Конституцията на Ирландия е от 1937 г., на Италия - от 1947 г., на Франция - от 1958 г. Основният закон на Германия, приет през 1949 г., запази своето действие дори и след обединението на страната.

Нашата конституция е общо взето добра. Но някои промени в нея са наистина наложителни. Имал съм и продължавам да имам възражения по-специално срещу устройството на съдебната власт. Тя е построена върху една сбъркана в самата си основа концепция. От една страна, тя е юридически напълно независима, а от друга, е, както и с просто око се вижда, политически достатъчно зависима. Неправилно е както едното, така и другото.
Съдебната власт, както и законодателната и изпълнителната са подчинени на

принципа за разделение на властите

Всяка от трите системи при цялата си независимост следва да бъде контролирана от другите две, така че да не може при определени обстоятелства да съсредоточи в себе си цялата държавна власт. Изпълнителната власт у нас се контролира от законодателната, законодателната се контролира от президента и Конституционния съд. Съдебната власт остава обаче извън всякакъв контрол. Тя се оказва не просто независима, но понякога дори и произволно действаща.

„Нормално“ е вече мотивите към съдебните актове да се обявяват със закъснение от месеци, че дори и години. Някои наказателни дела се „влачат“ в безкрая на времето, при това без да завършат с осъдителна присъда. В редица случаи се наблюдава груба небрежност. Така например членът на Върховния административен съд Магдалинчев в мотивите на едно свое решение обсъжда правното поведение на една политическа партия, а в самото решение се произнася по правната съдба на друга партия.

Ще отмина неприятния проблем за морала в съдебната система, доколкото той допира до трудно доказуеми обстоятелства. (Но е факт, че някои представители на съдебната власт декларират имущества, които няма как да се обяснят с една обикновена заплата.) Сериозни възражения могат да се отправят и към прокуратурата - тя невинаги реагира адекватно.

Има предположения, че най-сериозните пороци в системата на съдебната власт се дължат на зависимостта й от политическите партии на власт. Тази зависимост трудно може да се отрече.

Съгласно чл. 129, ал. 1 от конституцията всички съдии, прокурори и следователи се назначават, повишават, понижават, преместват и освобождават от длъжност по решение на Висшия съдебен съвет (ВСС). Самият ВСС не е обаче изцяло орган на съдебната власт. Той се състои от председателя на Върховния касационен съд (ВКС), председателя на Върховния административен съд (ВАС), главния прокурор (назначавани от президента по предложение на ВСС) и 22 членове, от които половината се избират от органите на съдебната власт, а другата половина от Народното събрание.

Кажем ли обаче „Народно събрание“, ние вече казваме „политика“. Въпросните 11 души се избират не просто от парламента, а от доминиращата в него политическа партия. Влезли в състава на ВСС, те се проявяват като емисари на тази партия. Политически натоварени са и назначените от президента председатели на ВКС, ВАС и главният прокурор.

Проблемите са следователно са заложени

във Висшия съдебен съвет

Необходимо е да се промени начинът на неговото избиране. Целият състав на ВСС (а не само 11 души) трябва да се избира от представители на самата съдебна власт. Тази задача може в частност да се възложи на избирателна колегия, съставена от представители на съда, прокуратурата, следователите и евентуално на адвокатурата. Главният прокурор, председателят на Върховния касационен съд и председателят на Върховния административен съд следва да останат извън състава на ВСС. Те, както и главният инспектор на Инспектората към ВСС трябва да се избират по предложение на ВСС от Народното събрание. (А на него бива да се даде правото да отхвърли втори път предложение на съвета.)

Все пак не следва изцяло да се прекрати връзката на съдебната власт с политическата власт, респективно със законодателната. Напротив. Би трябвало Висшият съдебен съвет всяка година да отчита пред Народното събрание дейността на съдилищата, прокуратурата и следствието. И сега в конституцията има подобни разпоредби (вж. 84, т. 16 и чл. 130, ал. 7), но остава неясно какво е отношението на НС към представения доклад. Няма смисъл НС да приема само за сведение данните в него. Оправдано би било Народното събрание - ако установи, че ВСС не е осигурил съобразена с обществените интереси съдебна политика - да постанови разпускането му и да насрочи избори за нов състав.

Заслужава внимание и Конституционният съд. Като народен представител в VII велико народно събрание (1990-1991) предложих собствен проект за конституция, в който контролът за конституционност на актовете на НС се възлагаше на Върховния съд. Доводът ми бе, че трудно можем да се доверим на структура, в която

само седем души

(от всичко 12), а в някои случаи дори само петима ще се произнасят по съдбоносни за страната ни въпроси. Но ВНС прие действащата, за съжаление не добре обмислена уредба на Конституционния съд.

Конституционният съд също е под подозрението, че приема и политически мотивирани решения. В не едно негово решение прозира интересът на определена политическа сила. Необходимо е следователно КС да се огради от чужди на правото внушения.

Трябва да се промени уредбата (чл. 147 от конституцията), при която 1/3 от конституционните съдии се избират от представители на съдебната власт (ВКС и ВАС), 1/3 се назначават от президента и другата една трета се избират от парламента. Даден е превес на политическия интерес, което е очевидно неприемливо.

Необходимо е конституционно решение, което да осигури разумен баланс между интересите на правото и интересите на политиката. Би било целесъобразно всички конституционни съдии да се предлагат от Висшия съдебен съвет, а да се избират от Народното събрание. А за да има то възможността наистина да избира, нека ВСС да му предложи не 12, а повече кандидати за конституционни съдии - най-малко с една втора повече, т.е. 18 кандидати, но не повече от 24 кандидати. После съдиите трябва да се избират с квалифицирано мнозинство. Ако на първия тур не бъдат избрани необходимите 12 души, тогава се прави втори тур, при който за избрани се смятат ония, за които са подадени по-голям брой гласове. След като бъдат избрани, конституционните съдии трябва да останат до края на мандата си подвластни единствено на своето правосъзнание и съвест.

Така направените предложения нямат претенцията да дават възможно най-доброто решение. Но във всички случаи те очертават общата насока, в която то трябва да се търси.

* Редакцията е готова да публикува и други мнения и идеи по важния проблем, разгледан от автора.

(в. Преса, печатно издание, брой 3 (709 от 4 януари 2014)


 


Еврохолд

От категорията

Кеворк Кеворкян: Милостиво за водещите. Наблюдаваме революцията на кухостта

Кеворк Кеворкян: Милостиво за водещите. Наблюдаваме революцията на кухостта-Ivan-Granitski--Kevork-Kevorkyan---izoblichitelyat-na-duhovnite-plebeyshtini_1725547819.jpg

Вече наистина стана нетърпима фриволността, с която телевизиите произвеждат ...

18 септ. 2024 | 13:48

Доц. Христов: Само ГЕРБ има твърд електорат, основата на ДПС е в Пеевски

Доц. Александър Христов: Твърдите електорати омекват. Това прави изхода от изборите непредвидим-Dots--Aleksandar-Hristov--Tvardite-elektorati-omekvat--Tova-pravi-izhoda-ot-izborite-nepredvidim_1726638528.jpg

Да се сглоби нещо ново от 10 стари - никога не се получава, коментира ...

18 септ. 2024 | 08:47

Велизар Енчев: МВнР унизително ридае пред Брюксел, вместо да изтегли българския посланик в Скопие

Велизар Енчев: МВнР унизително ридае пред Брюксел, вместо да изтегли българския посланик в Скопие-Velizar-Enchev--V-Sofiya-gastrolira-teatarat-na-dvoynite-standarti-i-geopoliticheskiya-tsinizam_1664630407.png

А решението е просто и е в две стъпки: в един и същи ден България изтегля „за ...

18 септ. 2024 | 21:43

Шкварек за Джокович: Да се чувстваш напълно естествено и комфортно в кожата си на балканец

Кристиян Шкварек: Да се чувстваш напълно естествено и комфортно в кожата си на балканец-Kristiyan-Shkvarek-Snimka--bTV_1718382159.jpg

Играе гръцко сиртаки в клип от фитнеса, пее българска чалга на корта, целува ...

18 септ. 2024 | 20:45

НАЙ-ВАЖНОТО

Това заявиха в позиция след думите на вицепремиера Александър Николоски

Президентството: Манипулацията и истеричните реакции на РСМ не будят оптимизъм

Президентството: Манипулацията и истеричните реакции на РСМ не будят оптимизъм-Prezidentstvoto-za-Ukrayna--Zahranvaneto-s-orazhiya-uvelichava-riska-ot-globalen-voenen-konflikt_1689429005.jpg

Вероятно югозападната ни съседка не желае отношенията с България да напуснат ...

18 септ. 2024 | 18:46

Поредната провокация на властите в Северна Македония, коментира бившият външен министър

Даниел Митов, ГЕРБ, към Скопие: За такива обиди в европейска държава хвърчат оставки
(Видео)

Даниел Митов, ГЕРБ, към Скопие: За такива обиди в европейска държава хвърчат оставки-Daniel-Mitov--GERB--kam-Skopie--Za-takiva-obidi-v-evropeyska-darzhava-hvarchat-ostavki_1726670115.jpg

Българските власти трябва да отговорят максимално твърдо, но в същото време без ...

18 септ. 2024 | 17:34

И да се знае, че няма да търпим никой повече да си позволява подобно отношение!

Делян Пеевски, председател на ДПС и на ПГ на ДПС: РСМ да се извини на България и българите!

Делян Пеевски, председател на ДПС и на ПГ на ДПС: РСМ да се извини на България и българите!-DPS-Novo-nachalo-na-Peevski-tragva-na-izborite-v-koalitsiya-s--Balgarski-glas--i-Novite-lideri-_1725283109.jpg

Посланикът на Република Северна Македония трябва да бъде незабавно отзован, ...

18 септ. 2024 | 14:44

Думите на вицепремиер Александър Николоски са обидни и непремерени, каза той

Асен Василев призова македонските политици да спазват писмените споразумения,ако искат да бъдат в ЕС

Асен Василев призова македонските политици да спазват писмените споразумения,ако искат да бъдат в ЕС-Asen-Vasilev--Ako-ne-se-izlachi-premier-tip-Mario-Dragi--nyama-da-uchastvame-v-nikakva-koalitsiya_1726067184.jpg

Има писмено споразумение между ЕС, България и РСМ, което защитава българските ...

18 септ. 2024 | 14:48

Външно министерство да извика македонския посланик в Народното събрание, призовава социалистът

Иван Иванов: Обидите от страна на македонския вицепремиер са недопустими и проява на лош вкус

Иван Иванов: Обидите от страна на македонския вицепремиер са недопустими и проява на лош вкус-Ivan-Ivanov--Obidite-ot-strana-na-makedonskiya-vitsepremier-sa-nedopustimi-i-proyava-na-losh-vkus_1726659783.jpg

Според зам.-председателя на ПГ на БСП държавата ни е направила всичко възможно, ...

18 септ. 2024 | 14:42

Учуден съм от тази изключително нервна, бих казал агресивна реакция на държавния глава, заяви той

Плевнелиев: Когато бях президент, военен самолет се запали във въздуха. И тогава Радев не обясни

Плевнелиев: Когато бях президент,военен самолет се запали във въздуха.И тогава Румен Радев не обясни-Rosen-Plevneliev---Vazrazhdane--i-ITN-sa-avatarite-na-Rumen-Radev-v-parlamenta_1703054851.jpg

Ако погледна фактите – три години, три катастрофи, трима загинали. Някой понесе ...

18 септ. 2024 | 18:50

Дипломацията ни трябва остро да реагира на Скопие, а не да завира главата си в пясъка

Велизар Енчев: МВнР унизително ридае пред Брюксел, вместо да изтегли българския посланик в Скопие

Велизар Енчев: МВнР унизително ридае пред Брюксел, вместо да изтегли българския посланик в Скопие-Velizar-Enchev--V-Sofiya-gastrolira-teatarat-na-dvoynite-standarti-i-geopoliticheskiya-tsinizam_1664630407.png

А решението е просто и е в две стъпки: в един и същи ден България изтегля „за ...

18 септ. 2024 | 21:43

Един велик жанр, този на интервюто – се превръща в натрапчиво кудкудякане

Кеворк Кеворкян: Милостиво за водещите. Наблюдаваме революцията на кухостта

Кеворк Кеворкян: Милостиво за водещите. Наблюдаваме революцията на кухостта-Ivan-Granitski--Kevork-Kevorkyan---izoblichitelyat-na-duhovnite-plebeyshtini_1725547819.jpg

Вече наистина стана нетърпима фриволността, с която телевизиите произвеждат ...

18 септ. 2024 | 13:48

Това красноречиво доказва постиженията на медиците и отношенията на уважение между лекари и пациенти

21 лекари от ,Сърце и Мозък’ и ,Мама и Аз’ бяха отличени от пациентите в престижна годишна класация

21 лекари от ,Сърце и Мозък’ и ,Мама и Аз’  бяха отличени от пациентите в престижна годишна класация-21-lekari-ot--Sartse-i-Mozak--i--Mama-i-Az--byaha-otlicheni-ot-patsientite-v-prestizhna-godishna-klasatsiya_1726647743.jpg

Освен стремежа към нови знания и умения, най-ценното за нас, лекарите, е ...

18 септ. 2024 | 11:22