На снимката: „Три скици на Лушън Фройд“ от Френсис Бейкън стана най-скъпото произведение, продадено на аукцион - 142 млн. долара
„Цените са толкова абсурдни, че в галериите влизат само хора, обсебени от парите“, коментирал навремето Френсис Бейкън (1909-1992). По ирония на съдбата обаче точно негова картина тази година оглави класацията на абсурдните цени. Срещу 142 млн. долара триптихът „Три скици на Лушън Фройд“ стана най-скъпата творба в историята, продадена на аукцион. Рекордът беше поставен на 12 ноември на нюйоркския търг на „Кристис“ при очаквани от експертите 85-90 млн. долара. Прозведението от 1969 г., което Бейкън е посветил на колегата си Фройд, бе предложено за пръв път на явно наддаване и така и не стана ясно кой е купувачът. Слуховете гравитираха около Роман Абрамович, който през 2008-а плати 86,3 млн. долара за „Триптих“ (1976), и сестрата на емира на Катар - шейха Ал Маяса ал Тани, обявена за най-влиятелната личност в арта за 2013-а, сдобила се през 2011-а с най-скъпата до момента картина - „Картоиграчи“ на Сезан (250 млн. долара).
Извън аукционите най-висока цена за картина плати милиардерът Стийв Коен - за „Сънят“ на Пикасо |
Освен че удари тавана на аукционите, „Три скици...“ се намеси сериозно в подредбата на Топ 10 на най-скъпите картини в историята, измествайки от седмото място „Бал в Мулен дьо ла Галет“ на Реноар. Подобна рокада беше регистрирана и през март т.г., когато в резултат на частна сделка милиардерът Стийв Коен се сдоби със „Сънят“ на Пикасо. Той плати за платното от 1939 г., вдъхновено от музата на художника и майка на дъщеря му Мая - Мари-Терез Валтер, 155,9 млн. долара - най-голямата сума, дадена за картина през 2013 г., отредила й четвърто място в класацията на всички времена.
Пикасо обаче е единственото изключение в компанията на новите властелини на арт пазара - съвременните артисти, които през последните години все повече изместват импресионистите и модернистите в наддаванията. В секцията на последните най-доброто постижение на годината е отново за испанския гений. Неговата творба „Портрет на жена, седнала до прозореца“ от 1932 г. се продаде на търг на „Сотбис“ през февруари за 44,9 млн. долара, което му отрежда място - макар и на опашката - в Топ 10 при наддаванията.
Но да се върнем към първенците: и второто най-добро постижение на аукционите за 2013-а е за произведение от втората половина на XX век. „Катастрофата на сребърната кола (Двойна злополука)“ от 1963 г. на Анди Уорхол се продаде на аукцион на „Сотбис“ на 13 ноември за 105,4 млн. долара - най-високото постижение досега за бащата на попарта. Номер 3 в списъка на художниците с най-големи печалби Анди Уорхол записа личен рекорд, като подобри постижението от 2008-а, когато „Осем Елвиса“ достигна 100 млн. долара.
Личен рекорд за бащата на попарта Анди Уорхол - „Катастрофата на сребърната кола (Двойна злополука)” се продаде на аукцион на „Сотбис“. |
Сред най-скъпите произведения на 2013-а се нарежда и „Куче балон в оранжево“ на Джеф Кунс. Огледалната скулптура на американския артист достигна $58,4 млн. и постави пореден рекорд - за най-скъпо продаденото произведение на аукцион от жив художник. Кучето е създадено в началото на 90-те години заедно с още 4 - всяко в различен цвят. Постижението на оранжевия екземпляр измести от първото място германския художник Герхард Рихтер, който се задържа на върха само няколко месеца - след като през май неговият „Катедрален площад, Милано“ беше продаден за 37,1 млн. долара.
Съвсем очаквано в Топ 10 на годината влиза и един от най-високо оценените съвременни художници - Джаксън Полък. Неговата картина „Номер 5“ е на второ място в списъка с най-скъпи произведения с продажна цена 140 млн. долара през 2006-а (възлизащо днес на 162,7 млн. долара). Тази година американският художник се класира на пето място - с „Номер 19“, създадена в най-силния период на абстракциониста - края на 40-те години, и продадена през май за 58,3 млн. долара. Шести е отново дежурният в наддаванията за съвременен арт Анди Уорхол. „Кока-кола 3“ - произведение, смятано за знаково в творчеството на артиста, въплъщаващо според експертите „същността на попарта, събирайки в едно две икони - Уорхол и „Кока-кола“, се продаде за 57,2 млн. долара. Мащабната творба с височина 180 см е сред петте изображения с една-единствена бутилка, създадени от бащата на попарта през 1961-1962 г.
Най-високата сума досега за Жан Мишел Баскиа - картината „Напушени глави“. |
За 56 млн. долара беше продадена през пролетта и „Жена с шапка с цветя“ на Рой Лихтенстейн - емблематична попарт творба по портрет на Дора Маар от 1963 г. на Пабло Пикасо.
Рекорд за още един американец бе поставен на наддаванията на „Кристис“ през май - „Напушени глави“ на Жан-Мишел Баскиа от 1982 г. се продаде за 48,4 млн. долара и подобри най-доброто постижение на рано отишлия си американски художник от края на 2012-а, когато музикантите от „Ю ту“ продадоха „Без име“ (1981) за 26,4 млн. долара.
„Искам да бъда звезда, не галериен талисман“, е една от крилатите фрази на художника, починал през 1988 г. от свръхдоза. Дали е подозирал, че може да бъде и двете?!
(в. Преса, печатно издание, брой 352 (703 от 27 декември 2013)